Про звернення депутатів Перечинськоїрайонної ради УІІ скликання щодо передачі будівлів с.Тур’я Ремети, вул Радванка, 92 з комунальної власності Закарпатської обласної ради у комунальну власність Тур»я Реметівської сільської ради
20.03.2019
Шановні працівники Служби безпеки!
25.03.2019
Показати всі

Протокол № 33 засідання тридцять другої сесії районної ради

 

Протокол № 33

засідання      тридцять другої сесії

районної ради VІІ скликання

 

м. Перечин                                                                               14 березня  2019 року

 

ЛАСКІН М.І.

Голова районної ради

Шановні депутати, запрошені!

Перед тим як розпочати сесію дозвольте зробити оголошення.

На засіданні тридцятої  сесії районної ради    прийнято рішення «Про звернення депутатів Перечинської районної ради до Президента України щодо негайного скасування Постанови Кабінету Міністрів про підвищення ціни на газ». Дане звернення виконавчим апаратом районної ради направлено Президенту України. Отримано відповіді, які є у Вас у матеріалах.

СЛУХАЛИ: Ласкіна М.І.

Шановні депутати, запрошені.

Пропоную перейти до роботи засідання    тридцять другої сесії  районної ради.

Із 34 депутатів районної ради УІІ скликання на сьогоднішньому     засіданні     сесії  районної  ради  присутні 23 депутати, відсутні – 10.

Таким чином, відповідно до  пункту 11 статті 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сесія ради є повноважною.

На сесію  районної ради запрошено: депутатів обласної ради,  голову районної державної адміністрації, міського та сільських голів,    керівників правоохоронних органів та окремих управлінь райдержадміністрації.   Більшість запрошених присутні.

В       роботі        сесії           бере  участь   Грицик Петро Васильович, депутат Закарпатської обласної ради, заступник голови обласної ради.

Шановні депутати!

Відповідно до статті 18 Регламенту роботи районної ради УІІ скликання засідання ради буде записуватись на електронний носій інформації, а саме диктофон.

Дозвольте  засідання  тридцять другої сесії районної ради VІІ скликання вважати відкритим.

(Звучить  Державний  Гімн України)

ЛАСКІН  М.І.

Приступаємо до роботи сесії.

Пропоную доручити ведення протоколу засідання сесії працівникам виконавчого апарату районної ради.

Прошу лічильну комісію приступити до виконання своїх обов’язків.

Перед тим як перейти до розгляду питань порядку денного, відповідно до Закону  України «Про місцеві вибори», у зв»язку з достроковим припиненням повноважень депутата районної ради Чомоляка Мирослава Юрійовича (в зв»язку зі смертю) слово надається голові Перечинської районної виборчої комісії Закарпатської області Луцук Любов Миколаївні.

Пропоную хвилиною мовчання вшанувати пам»ять Чомоляка Мирослава Юрійовича

(Хвилина мовчання).

(Луцук Л.М. зачитує постанову районної ТВК, додається)

ЛАСКІН М.І.

  1. «Про визнання повноважень депутата Перечинської районної ради УІІ скликання».

Пропоную визнати повноваження депутата Перечинської районної ради УІІ скликання Токар Надії Іванівни.

Вашій увазі пропонується проект рішення.

Є пропозиція даний проект рішення прийняти за основу.

За – 23. Проти – 0. Утримались – 0.

У кого будуть зміни, доповнення.

Є пропозиція рішення прийняти в цілому.

За  – 23. Проти – 0. Утримались – 0.

ВИРІШИЛИ: Рішення № 531 прийняти.

ЛАСКІН М.І. Шановна Надіє Іванівно! Запрошую Вас до складання Присяги депутата районної ради. Йде прийняття Присяги, прошу всіх встати.

(Прийняття Присяги та підписання її депутатом).

І так, від Перечинської районної організації Єдиний Центр у нашому депутатському корпусі буде працювати Токар Надія Іванівна.

Дякуємо голові районної територіальної виборчої комісії Луцук Любов Миколаївні та вітаємо Токар Надію Іванівну з обранням її депутатом районної ради.

У залі  присутні  24 депутати.

11-12 березня   провели свої засідання постійні комісії районної ради, на яких розглядалися питання порядку денного  засідання      32 сесії районної ради VІІ скликання.     Депутати   опрацювали та  вивчили питання,  висловили    зауваження по суті,  вони є у вас у матеріалах та будуть враховані у подальшій  нашій роботі.

Нам необхідно затвердити порядок денний та регламент  роботи   засідання 32 сесії районної ради. До порядку денного включено 27  питань,  роботу сесії пропоную завершити   до 12 години 45 хвилин.

Пропоную  прийняти  порядок денний    за основу.  Прошу голосувати.

За – 24 депутати. Проти – 0. Утримались – 0.

Які будуть  пропозиції щодо порядку денного   32  сесії районної ради ?

ВИСТУПИЛИ: Петрішко М.М., депутат районної ради. Вношу пропозицію включити до порядку денного питання «Про затвердження передавального акту комунального підприємства «Редакція Перечинської районної газети «Народне слово».

За дану пропозицію голосували: За – 24 депутати. Проти  – 0. Утримались – 0.

Лоскій І.І., депутат районної ради.  Вношу пропозицію включити до порядку денного питання «Про звернення депутатів Перечинської районної ради УІІ скликання щодо передачі будівлі в с.Тур»я Ремети, вул..Радванка, 92 з комунальної власності Закарпатської обласної ради у комунальну власність Тур»я Реметівської сільської ради.

За дану пропозицію голосували: За – 24 депутати. Проти  – 0. Утримались – 0.

 

Пропоную    порядок денний  засідання 32 сесії  районної ради  прийняти  в  цілому, з внесеними  пропозиціями.   Прошу  голосувати.

За – 24 депутати. Проти  – 0. Утримались – 0.

 

ВИРІШИЛИ: Порядок денний тридцять другої сесії районної ради, з пропозиціями, прийняти.

ВИСТУПИВ: Ласкін М.І.

Пропоную порядок   роботи 32 сесії  районної ради прийняти за основу.

За – 24 депутати. Проти  – 0. Утримались – 0.

 

До регламенту пропоную додати 15 хвилин.

Пропонується    порядок  роботи 32  сесії  районної ради прийняти  в цілому, з внесеною пропозицією.

За – 24 депутати. Проти  – 0. Утримались – 0.

 

ВИРІШИЛИ: Порядок роботи 32 сесії районної ради прийняти.

СЛУХАЛИ:  Ласкіна  М.І.

2.Про звіт голови районної державної адміністрації про здійснення  повноважень, делегованих їй  районною радою.

(Звіт голови районної державної адміністрації)

Шановні депутати, шановні присутні !

Відповідно до Закону України «Про місцеві державні адміністрації» районна державна адміністрація в межах своїх повноважень здійснює виконавчу владу на території району та  реалізує повноваження, делеговані їй районною радою, серед яких найважливішими є виконання програми соціально-економічного розвитку, наповнення бюджетів, соціального захисту населення, охорони здоров’я, освіти, культури, спорту та інших, передбачених статтею 44 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».

Протягом 2018 року структурними підрозділами Перечинської  районної  державної адміністрації забезпечувалось виконання Конституції, законів України, актів Президента України, Кабінету Міністрів України, інших органів виконавчої влади та повноважень, делегованих районною радою. Зусилля були направлені на впровадження реформ на місцевому рівні, соціально-економічний розвиток району, забезпечення якісних послуг у галузях  освіти, культури, медицини, ефективне використання наявних природних, трудових та фінансових ресурсів, вирішення актуальних проблем життєдіяльності району, соціального захисту населення.

Глибокому вивченню проблем району, контролю за ефективним виконанням на місцях програмних цілей, розробленню і реалізації завдань з основних питань життєзабезпечення громадян району сприяла колегія Перечинської районної державної адміністрації. Протягом 2018 року відбулося 13  її засідань, на яких розглянуто 35 актуальних питань. Проведено 13 нарад при голові районної державної адміністрації, на яких розглянуто 28 питань.

Здійснювали консультативно-дорадчі функції з галузевих питань 37 комісій, рад, робочих груп, утворених розпорядженнями голови Перечинської районної державної адміністрації.

Керівництвом райдержадміністрації здійснено 16 робочих поїздок до населених пунктів району та проведено наради з представниками різних галузей економіки, соціальної сфери та національних меншин, що сприяло розкриттю причин існуючих проблем, визначенню шляхів їх подолання.

З метою недопущення загострення ситуації у соціальній сфері, вирішення особистих питань в усіх населених пунктах району було здійснено 31 виїзний та 42 особистих прийоми громадян.

На особливому контролі перебуває питання роботи зі зверненнями громадян.

За   2018 рік до райдержадміністрації надійшло 196 звернень  громадян

(проти  269  за 2017 рік),  що  на 73 звернення менше  у порівнянні з попереднім роком.

Для розгляду на засіданнях сесій Перечинської районної ради керівництвом та  структурними підрозділами  районної державної адміністрації підготовлено 58 планових  та 12 позапланових питань стосовно стану виконання бюджету, Програми економічного і соціального розвитку Перечинського району на  2018 рік, програм, спрямованих на вирішення питань соціального захисту населення, медичного обслуговування, розвитку культури, освіти, спорту, забезпечення правопорядку, захисту прав та інтересів дітей, тощо.

Для забезпечення всебічного розгляду нагальних питань розвитку економіки району, наповнення низових бюджетів голови місцевих рад запрошувалися на засідання колегії райдержадміністрації, відеоселекторні та інші наради, брали активну участь у пошуку шляхів вирішення проблемних питань соціально-економічного та культурного розвитку району. Голова Перечинської районної ради та голова Громадської ради є членами колегії, учасниками спільних нарад.

Райдержадміністрацією впродовж року надавалась практична та методична допомога виконкомам місцевих рад, проводилися семінари – навчання для голів та секретарів.

Задля  забезпечення стабільності суспільно-політичної ситуації в районі, виконання районного плану проведення консультацій з громадськістю було організовано круглі столи, засідання Громадської ради, зустрічі та урочистості з учасниками АТО, воїнами-афганцями, ліквідаторами аварії на Чорнобильській АЕС, громадянами з обмеженими фізичними можливостями, представниками національних меншин.

На засіданні районної Ради регіонального розвитку, метою якої є налагодження ефективної взаємодії та співпраці виконавчої влади з органами місцевого самоврядування, було обговорено проект Перспективного плану розвитку Перечинського району на 2019 – 2021 роки.

Розв’язання основних економічних і соціальних проблем району здійснюється через підготовку та організацію виконання щорічних програм економічного і соціального розвитку району. У 2018 році районною державною адміністрацією розроблено та затверджено на сесіях районної ради низку  програм. Механізм контролю їх реалізації передбачає звітність про виконання  на засіданнях колегії районної державної адміністрації та  сесіях районної ради.

У 2018 році райдержадміністрація спрямовувала свою діяльність відповідно до Державної стратегії регіонального розвитку до 2020 року, регіональної стратегії розвитку Закарпатської області на період до 2020 року, Плану заходів із реалізації у 2018-2020 роках Регіональної стратегії розвитку Закарпатської області на період до 2020 року, затвердженого розпорядженням голови райдержадміністрації від 28.02.2018 №75 та Програми економічного і соціального розвитку Перечинського району на 2018 рік.

У 2018 році вдалося забезпечити збільшення у порівнянні з  попереднім роком (відповідним періодом 2017 року):

– обсягів реалізованої промислової продукції  – на 14,1 відс., що складає 1372,5 млн.грн. (за підсумками  року);

– обсягів надходжень до бюджетів всіх рівнів – на 20,2 відс., які склали 144,2 млн.грн. (забезпечено за рахунок збільшення надходжень до державного бюджету, за підсумками року);

– розміру середньомісячної заробітної плати в цілому по району – на 28,9 відс., що складає 8237 грн. (за підсумками 3 кварталу);

– обсягів реалізованих послуг – на 31,6  відс. і складають 19,7  млн. грн. (за 9 місяців);

– обсягів виробництва тваринницької продукції, зокрема, м’яса – на 0,8 відс., молока – 4,6 відс., яєць  – 14,7 відс., що складають відповідно 1507 тонн, 10629 тонн та 6944,8 тис.шт. (за підсумками року).

З метою збільшення залучення інвестицій та сприяння розвитку економічних, торгових зв’язків, райдержадміністрацією у 2018  році:

подано інвестиційні пропозиції району для включення до каталогу інвестиційних пропозицій Закарпатської області;

прийнято участь у інвестиційному форумі «Закарпаття – бізнес в центрі Європи», що відбувся 10 жовтня 2018 року в м. Ужгород;

інформацію по найбільших експортерах району подано для включення до каталогу експортного потенціалу Закарпатської області.

Крім того, до  підприємств району доводилась інформація про можливість участі у різних заходах, що проводились в Україні  та за її межами з метою налагодження зв’язків суб’єктів господарювання району з міжнародними інвестиційними фінансовими структурами.

Станом на 01 жовтня 2018 року обсяг залучених іноземних інвестицій склав 3224,6 тис. дол. США, проти 3332,4 тис. дол. США  на початок 2018 року.

У січні-вересні 2018  року у районі освоєно (використано) 46,1 млн. грн. капітальних інвестицій.

Райдержадміністрація   продовжує спрямовувати свою діяльність  на залучення усіх можливих джерел фінансування на будівництво, реконструкцію, зміцнення матеріальної бази закладів соціальної сфери, об’єктів комунального призначення  та здійснення ремонту доріг, що дозволяє поліпшити соціально-економічне становище окремих територій та району в цілому і виконати соціальні зобов’язання перед населенням. Так, у 2018 році залучено кошти:

Державного бюджету на здійснення заходів щодо соціально-економічного розвитку окремих територій на:

реконструкцію будівлі колишнього МНВК для відкриття додаткових груп дошкільного навчального закладу в Перечинському районі, с.Т.Ремета – 507,9 тис.грн.;

капітальний ремонт дороги по вул. Л.Українки с.Порошково – 1381,6 тис.грн.;

капітальний ремонт котельні в Т.Реметівській ЗОШ І-ІІІ ступенів – 595,1 тис.грн.;

будівництво кладовища в урочищі «Мочари» в с.Т.Ремета (1 черга) – 261,0 тис.грн.

Державного фонду регіонального розвитку на:

поточний ремонт автомобільної дороги місцевого значення Тур’ї –Ремети-Лумшори, км 11+340-км 16+350 – 3285,995 тис.грн.;

поточний ремонт дороги державного значення Перечин-Свалява на ділянці км 25+000-км 30+520 – 6060,0 тис.грн.

Обласного бюджету на:

берегоукріплення річки Туричка на території Т.Реметівської сільської ради – 404,6 тис.грн.;

регулювання русла потока  Млинський с. Порошково – 373,0 тис.грн.;

співфінансування інвестпроекту в рамках Програми співробітництва Закарпатської області та Пардубицького краю Чеської републіки: реконструкція будівлі клубу під соціально-культурний центр (клуб,бібліотека,ФАП) в с.Мокра – 499,9 тис.грн.;

співфінансування для коштів державного фонду регіонального розвитку «Будівництво сучасного центру надання адміністративних послуг в с.Т.Ремети» – 600,0 тис.грн.;

придбання костюмів для двох колективів художньої самодіяльності району – 80,0 тис.грн.;

співфінансування до проектів – переможців конкурсу ініціатив місцевих карпатських громад для: Вільшинківської сільської ради «Створення сучасного інформаційного центру в с.Вільшинки та «Придбання обладнання довгострокового користування для забезпечення належних температурних умов в сучасному інформаційному центрі с.Вільшанки» – 138,1 тис.грн., Т.Реметівської сільської ради «Збереження унікальних природних насаджень та розвиток туристичних маршрутів в долині річки «Тур”я» – 88,2 тис.грн.;

реконструкцію спортивного майданчика на території Новоселицької ЗОШ І-ІІ ступенів – ДНЗ в с.Новоселиця – 640,0 тис.грн.;

капітальний ремонт автомобільної дороги місцевого значення С

070802 Турички-Вільшинки – 270,0 тис.грн.;

проведення нормативної грошової оцінки земель Т.Реметівської сільської ради – 62,0 тис.грн.

За рахунок субвенції з державного бюджету проведено:

капітальний ремонт автомобільних доріг загального користування районного значення: Т.Поляна – Полянська Гута на суму 781,944 тис.грн.,  Турички – Вільшинки -442,06 тис.грн., Дубриничі – Новоселиця – 696,5 тис.грн., (Перечин-Свалява)-Мокра -395,0 тис.грн.;

поточний середній ремонт автомобільної дороги загального користування районного значення (Перечин-Свалява)-Завбуч-246,5 тис.грн.

З метою забезпечення дотримання законодавства у сфері державних закупівель протягом року проведено:

50 засідань тендерного комітету райдержадміністрації, на яких розглядалися питання по закупівлях робіт та послуг з капітального та поточного ремонтів доріг місцевого значення загального користування;

101 засідання тендерних комітетів структурних підрозділів райдержадміністрації з питань закупівлі медикаментів, меблів, комп’ютерного обладнання, палива, електроенергії, природного газу та капітальних ремонтів приміщень.

Для членів тендерних комітетів структурних підрозділів райдержадміністрації та виконкомів сільських рад 22 листопада 2018 року проведено семінар-навчання за участю спеціалістів департаменту економічного розвитку і торгівлі облдержадміністрації з питань проведення державних закупівель ProZorro, формування річних планів закупівель. Управлінням економічного розвитку і торгівлі райдержадміністрації постійно доводиться інформація до розпорядників бюджетних коштів щодо можливостей проведення навчання та підвищення кваліфікації членів тендерних комітетів.

У 2018 році райдержадміністрацією приділялась значна увага ефективному використанню природних рослинних ресурсів, що є резервом для створення нових робочих місць та додаткових надходжень до бюджетів всіх рівнів.

Заготівлю природних рослинних ресурсів місцевого значення здійснювали 1 суб’єкт  господарювання – юридична особа та 2 фізичні особи – підприємці. Цими суб’єктами отримано дозволи на заготівлю 45 тонн чорниці проти 14,5 тонн у 2017 році,  17 тонн брусниці проти 10,0 тонн у 2017 році, 1,5 тонн чебрецю, 3,4 тонн шипшини, 2,45 тонн бузини, 349 кг липи та 156,7 кг м’яти, що є на рівні попереднього року. У 2018 році надходження від даного виду діяльності до місцевих бюджетів було збільшено на 47,9 тис.грн. Зокрема, до місцевих бюджетів від заготівлі природних рослинних ресурсів надійшло 86,6 тис.грн. проти 38,7 тис.грн. у 2017 році.

По лісових квитках у районі заготовлено 36,9 тонн березового соку, що є на рівні попереднього року. У результаті  поступило рентної плати за заготівлю  7,1 тис.грн.  (проти 28,4 тис.грн. у 2017 році), у зв’язку з тим, що заготівля грибів не здійснювалась.

Протягом 2018 року суб’єктами господарювання у сфері туризму прийнято на відпочинок 4,2 тис.чол., яким надано послуг на суму  22,7 млн. грн. Сплачено податків до місцевого бюджету у сумі 1,7 млн. грн. до державного бюджету 2,1 млн.грн.

З  метою   створення  позитивного  іміджу туристичної сфери району та   представлення  можливостей цього комплексу,  у 2018 році район широко представлений на ХVІІІ  Міжнародній виставці “Україна. Подорожі. Туризм.” (м.Київ), “ХІІІ Буковинському туристичному ярмарку”, який зорієнтований на внутрішній туризм та ознайомлення з внутрішнім колоритом Буковинського краю. Також прийнято участь у спільній операційній програмі “Румунія-Україна 2014-2020”,  ХVІІ  Міжнародній виставці-ярмарку “Тур’євроцентр   Закарпаття – 2018”.

Райдержадміністрацією проведено інвентаризацію та моніторинг закладів розміщення та харчування, туристичних та музейних установ  на території району із зазначенням:

–         назви, адреси  та типу суб’єкта господарювання;

–         послуг, що надаються;

–         наявної інфраструктури (кількість номерів/ліжкомісць, посадкових місць у закладах харчування);

–         наявності конференц-залів та обладнання в них та ін.

Для збільшення та впорядкування туристичних потоків, створення нових туристичних продуктів, забезпечення безпеки туристів на туристичних маршрутах райдержадміністрацією спільно з керівниками туристично-рекреаційних закладів розроблено та систематизовано туристичні маршрути. Визначено ступені складності цих маршрутів із зазначенням  початку, тривалості, місць можливої зупинки та визначних місць маршруту. Райдержадміністрацією спільно з спеціалістами Ужгородського військового лісництва Західного територіального квартирно-експлуатаційного відділення проведено обстеження 2 туристичних маршрутів  для маркування. Системно проводиться робота по  проекту «Туристичні шляхи Закарпаття», яка дозволить систематизувати усі туристичні маршрути в районі та створити належні умови туристичної інфраструктури.

Суб’єктам туристичної діяльності та особам, що здійснюють діяльність в галузі туризму  райдержадміністрацією доведено інструкцію зі знакування, маркування туристичних маршрутів та зразки туристичних знаків.

На теперішній час на території району діє 10 туристичних маршрутів загальною протяжністю біля 97 км  (з них 3 велосипедні). В путівнику ”Ужгород та Ужанська долина” надруковано цікаві пішохідні та велосипедні маршрути та тури із супроводом: (від Тиси в Українські лісисті Карпати: Ужгород – Чоп – Мукачево – замок Паланок – радіолокативна станція – присілки м. Мукачева – «Воєводино» – Т.Ремета (пам’ятник листоноші Ф.Фекеті (м.Перечин) – с.Зарічово (музей  «Лемківська садиба») – Ужоцький перевал (8  денний маршрут).

        Для розширення атракційності туристичного продукту району в ТОВ «Воєводино»  наявне кіно-спортивне господарство. Проводиться відповідна

робота щодо розробки  кінних маршрутів для включення їх в загальну мережу туристично-екскурсійних маршрутів.

Райдержадміністрацією проводиться відповідна робота з інформування власників садиб про потенційних туристів і навпаки, інформування туристів про власників садиб, які надають послуги. Відділом агропромислового розвитку, туризму та транскордонного співробітництва   управління економічного розвитку і торгівлі РДА взято на облік 15  сільських садиб, по кожній з яких розроблено бізнес-картку короткотермінового проживання. Інформацію про них розміщено на веб-сторінці райдержадміністрації. Розроблено та надано інформацію про сільські садиби району для розміщення їх в обласному довіднику «Сільські садиби гостинно запрошують» та на туристично-інформаційному порталі «Вітаємо на Закарпатті».                        06 вересня 2018 року за сприяння департаменту економічного розвитку та торгівлі Закарпатської облдержадміністрації та Закарпатського обласного осередку  розвитку сільського туризму проведено семінар-навчання на тему: «Сільський туризм. З чого та як розпочати справу», в якому прийняли участь 56 осіб за підсумками якого учасникам вручено сертифікати.

У районі діє 1  туристично-інформаційний центр. З метою надання якісних туристичних послуг фахівці туристично-інформаційного центру  приймають участь у семінарах-навчаннях, де ознайомлюються із специфікою роботи центрів туристичної інформації згідно Міжнародних стандартів.

Для пропаганди наявного туристично-рекреаційного потенціалу, більш широкого залучення туристів у районі наявні: карта-схема „Туристична Перечинщина”, брошура „Дивовижний край – мальовнича Перечинщина”,  в якому представлена інформація про відпочинок у туристичних закладах району та у сільських садибах, музей “Лемківська садиба”, водоспад “Шипот”, Свято-Василівську дерев’яну церкву в с. Лікіцари та ін.

Розвиток малого підприємництва є невід’ємною складовою соціально-економічного розвитку району. Важливе значення має фінансово-кредитна підтримка малого підприємництва. Згідно із заходами Програми розвитку малого і середнього підприємництва в області на 2017-2018 роки передбачено надання фінансової підтримки суб`єктам малого і середнього підприємництва шляхом часткового відшкодування з обласного бюджету відсоткових ставок за кредитами, що надаються банківськими установами на реалізацію інвестиційних проектів суб’єктів малого і середнього підприємництва.

У 2018 році Закарпатська обласна державна адміністрація проводила конкурс з відбору інвестиційних проектів в рамках реалізації Порядку використання коштів обласного бюджету для часткового відшкодування відсоткових ставок за кредитами, залученими суб’єктами малого та середнього підприємництва для реалізації інвестиційних проектів, в якому взяв участь підприємець з Перечинського району та отримав кошти на розвиток власної справи – впровадження енергозберігаючих технологій.

Проведення роз’яснювальної роботи за участі фахівців є одним з основних завдань виконавчих органів влади, що включає проведення семінарів, конференцій,  форумів з підприємцями.  Так, у 2018 році  відбувся тренінг „Аграрні розписки в Україні” – нові можливості для фермерів, який впроваджується IFC, членом Групи Світового банку в партнерстві зі Швейцарською Конфедерацією. У заході взяли участь керівники приватних сільськогосподарських підприємств та голови фермерських господарств району, які  отримали інформацію щодо роботи з аграрними розписками, та щодо інших діючих програм для фермерів Міжнародної фінансової корпорації (що входить в групу Світового банку).

Перечинською райдержадміністрацією регуляторна діяльність здійснюється у відповідності до вимог Закону України “Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності”.

З метою недопущення порушення принципів державної регуляторної політики у 2018 році в районі був проведений семінар-навчання щодо застосування статей Закону України “Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності” за участю  представників департаменту економічного розвитку і торгівлі облдержадміністрації та Центру підтримки підприємництва Закарпаття. В семінарі взяли участь представники райдержадміністрації та органів місцевого самоврядування району.

Райдержадміністрація сприяє створенню умов для подальшого розвитку сільськогосподарського виробництва в районі.

З метою раціонального та ефективного використання земель сільськогосподарського призначення та залучення інвесторів  інформацію про земельні ділянки сільгосппризначення  державної власності, право оренди на які може бути продано на земельних торгах, розміщено на офіційному веб-сайті райдержадміністрації.

В 2018 році надано в оренду зі складу земель сільськогосподарського призначення невитребувані земельні частки (паї) для ведення товарного сільськогосподарського виробництва: ФГ «Лавандова гора» 14,94 га, ТзОВ «Екоклуб-Сільверленд» 17,95 га, ФОП Недолуженко А.І. 42,35 га.

ТОВ «МКСН-Україна» укладено договори з власниками земельних ділянок на загальну площу 4,39 га і проведено посадку ягідних культур (суниці) на площі 3,5 га.

На виконання постанови Кабінету Міністрів України від 15 липня 2005 року № 587 „Про затвердження Порядку справляння збору та використання коштів на розвиток виноградарства, садівництва і хмелярства” (зі змінами), районною комісією розглянуто подані ТОВ «МКСН-України» матеріали на отримання з державного бюджету компенсації витрат зі створення насаджень ягідних культур на площі 3,5 га. ТОВ «МКСН-України» компенсовано 246,4 тис.грн понесених витрат.

На виконання постанови Кабінету Міністрів України від 07.02.2018 №107 «Про затвердження Порядку   використання коштів, передбачених у державному бюджеті для підтримки галузі тваринництва» райдержадміністрацією проведено наради з головами виконкомів сільських рад  щодо роз’яснення порядку нарахування спеціальної бюджетної дотації фізичним особам за вирощування молодняка великої рогатої худоби до 13-місячного віку.

У 2018 році 304 фізичні особи подали документи на отримання дотації. Нараховано та виплачено 372,9 тис.грн. дотації за утримання 365 голів молодняка ВРХ.

Інфраструктура аграрного ринку станом на 01.01.2019 року  складає: 5 пунктів штучного осіменіння ВРХ, 2 ветеринарних аптечних пунктів, 4 пунктів по заготівлі м’яса.

У районі здійснюється переробка рослинницької і тваринницької продукції, плодів та ягід. ТзОВ „Джерела Карпат”виготовляє широкий асортимент продукції: соки, джеми, варення, сиропи, морси, консервовані гриби та овочі,огірки солені.

ТОВ „ЗАК-ЕКОСТРІМ” здійснюється виробництво сирів під торговою маркою „Перечинська мануфактура”. Робота сироварні орієнтована на те, щоб виготовити максимально більшу кількість видів сиру. Сири торгової марки „Перечинська мануфактура”: камембер, полонинський з перцем, полонинський без перцю, перечинський  (витриманий 2 місяці), перечинський молодий з пажитником, сир типу качота були представлені на районних та обласних ярмарках, фестивалях.

Райдержадміністрацією спільно з виконкомами міської та сільських рад створюються  сприятливі умови для реалізації сільськогосподарської продукції її виробниками. В місті Перечин облаштовано торговий ряд. Виділені місця для реалізації сільгосппродукції фермерами, приватними підприємцями та фізичними особами в населених пунктах: Т.Ремета, Порошково. З метою забезпечення населення району сільськогосподарською продукцією проведено весняний, напередодні Великодніх свят та осінній сільськогосподарські ярмарки.

У   місті Перечин виділено місце для торгівлі живою рибою.

Одним із важливих питань соціально-економічного розвитку району залишається покращення житлових та соціально-побутових умов проживання громадян. Частково це питання  вирішується завдяки отриманню жителями району пільгових кредитів по Програмі «Власний дім».

Для реалізації Програми «Власний дім» в 2018 році з загального фонду районного бюджету та бюджетів сільських рад профінансовано  171,0 тис.грн. та 285,3 тис.грн. з спецфонду. Перечинською міською радою – 50,0 тис.грн. з загального фонду та 87,0 тис.грн. по спеціальному фонду. Обласним Фондом інвестування об’єктів соціальної сфери та промисловості прокредитовано 40 заявників району на загальну суму 2 млн. 225,0 тис.грн.

У галузі бюджету та фінансів у 2018 році здійснювався комплекс заходів щодо наповнення дохідної частини бюджету та економного використання бюджетних коштів.

Розроблено показники проекту районного бюджету на 2019 рік та подано на розгляд сесії районної ради, який затверджено сесією районної ради 21 грудня 2018 року та схвалено прогноз районного бюджету на 2020-2021 роки. Розроблено та доведено трансферти низовим бюджетам на фінансування дошкільної освіти та закладів культури на 2019 рік.

Ведеться аналіз та контроль за станом розрахунків за енергоносії та інші житлово-комунальні послуги бюджетними установами, що фінансуються з місцевого бюджету, стан виплати заробітної плати бюджетними установами району, контроль за недопущенням заборгованості з цих виплат та інших захищених видатків.

Постійно здійснюється моніторинг та контроль за виконанням доходів районного та зведеного бюджету району, в тому числі в розрізі низових бюджетів як по загальному так і спеціальному фондах місцевого бюджету.

За підсумками 2018 року виконання доходів загального фонду зведеного бюджету району в частині податків та обов’язкових платежів становить 99,2 відс. При уточненому річному плані доходів 26513,2 тис. грн., фактично поступило 26304,5 тис.грн., не забезпечено сільськими бюджетами надходження у сумі 208,7 тис.грн.

Протягом року за рахунок перевиконання доходів загального фонду по всіх бюджетах спрямовано на видатки 3115,8 тис.грн., в тому числі по районному бюджету – 1344,9 тис.грн.

З метою здійснення прогнозування надходжень до місцевих бюджетів, та врахування в показниках проекту державного бюджету на наступний рік, надано пропозиції щодо прогнозних надходжень у 2019 на наступні за плановим 2020-2021роки у розрізі платежів, що надходять до місцевих бюджетів району.

До спеціального фонду місцевого бюджету району надійшло доходів на суму – 3257,4 тис.грн., в тому числі: до місцевих бюджетів розвитку – 92,4 тис.грн., до фондів охорони навколишнього природного середовища – 174,5 тис.грн., коштів від відшкодування втрат сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва 2,1тис.грн., власних надходжень бюджетних установ (платні послуги та благодійні внески) – 2988,4 тис.грн.

Протягом року отримано трансфертів до загального та спеціального фондів бюджету району на суму 236476,7 тис. грн., надано кошти на кредитування  індивідуальних сільських забудовників у рамках програми „Власний дім ” із загального та спеціального фондів на суму 456,3 тис. грн., повернуто позичальниками 322,2 тис.грн.

Протягом 2018 року за рахунок резервного фонду районного бюджету профінансовано на запобігання та ліквідацію надзвичайних ситуацій кошти в сумі 6,1 тис.грн.

Залишок резервного фонду становить 12,9 тис. грн.

Видаткова частина зведеного бюджету району по загальному фонду за 2018 рік при уточненому плані на звітний період 254674,5 тис. грн. виконана в сумі 246411,4 тис. грн., тобто складає 96,8 відс.

Виконання видаткової частини спеціального фонду (без власних надходжень) при уточненому плані 17519,2 тис. грн., становить 14464,1 тис. грн., або  82,6 відс.

Структура видаткової частини загального фонду місцевого бюджету  2018 року має соціальну спрямованість. Найвагоміші частки видатків у

 

загальному обсязі бюджету займають видатки на соціальний захист та соціальне забезпечення населення – 41,2 відсотки, освіта – 32,1 відс., охорона здоров’я  – 12,7 відс., культура і мистецтво – 2,3 відс., інші видатки – 11,7 відс.

На фінансування органів державного управління протягом 2018 року використано 10842,4 тис. грн., при уточненому плані 10909,7 тис. грн., що складає 99,4 відс. від плану .

На фінансування установ та закладів освіти по загальному фонду за 2018 рік використано – 79032,3 тис.грн. при плані на вказаний період з урахуванням змін – 81418,5 тис. грн. або 97,1 відс. від запланованих коштів. Із загальної суми на надання загальної середньої освіти загальноосвітніми навчальними закладами використано – 63236,2 тис.грн. на дошкільну освіту використано – 9725,5 тис.грн., на школи естетичного виховання освоєно – 3057,0 тис.грн., на надання позашкільної освіти позашкільними закладами освіти, заходи із позашкільної роботи з дітьми – 608,5 тис.грн., на методичне забезпечення діяльності навчальних закладів та інші заходи в галузі освіти – 2166,7 тис.грн., на інші освітні програми використано – 220,3 тис.грн. на надання допомоги дітям-сиротам та дітям, позбавленим батьківського піклування, яким виповнюється вісімнадцять років – 18,1 тис.грн.

Із загального обсягу видатків по галузі освіта, видатки на оплату праці з нарахуваннями становлять 72386,3 тис.грн. (91,6 відс.), на харчування учнів – 1213,8 тис. грн., (1,5 відс.), на оплату за енергоносії та інші видатки – 5432,2 тис. грн. (6,9 відс.).

На фінансування закладів охорони здоров’я за 2018 рік по загальному фонду бюджету району виділено 32781,2 тис.грн., з яких освоєно 31386,3 тис.грн., або виконання складає 95,7 відс .

На оплату заробітної плати з нарахуваннями використано по всіх установах охорони здоров’я 24262,6 тис.грн., на придбання медикаментів використано 952,5 тис.грн. на придбання продуктів харчування використано 317,2 тис.грн., на оплату за енергоносії та комунальні послуги використано 2894,1 тис.грн., інші видатки становлять 2959,9 тис.грн. (це програми по забезпеченню централізованих заходів з лікування хворих на цукровий і нецукровий діабет, онкологічних захворювань, боротьби з туберкульозом та інші заходи в галузі охорони здоров’я).

На соціальний захист і соціальне забезпечення заплановано 105446,3 тис.грн. освоєно на цю галузь 101422,8 тис.грн., або виконання складає 96,2 відс. З них: на надання пільг і субсидій населенню 26908,1тис.грн., на надання допомоги сім’ям з дітьми, малозабезпеченим  сім’ям, особам із інвалідністю, дітям із інвалідністю,  тимчасової державної допомоги дітям, тимчасової державної соціальної допомоги непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату, на надання допомоги по догляду за особами з інвалідністю І чи ІІ групи внаслідок психічного розладу, компенсаційної виплати непрацюючій працездатній особі, яка доглядає за собою з інвалідністю 1 групи, а також за особою, яка досягла 80-ти річного віку – 70993,6 тис.грн., на забезпечення соціальними послугами за місцем проживання громадян, які не здатні до самообслуговування у зв’язку з похилим віком, хворобою, інвалідністю (тер

центр) – 2091,0 тис.грн., на центри соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді – 232,6 тис.грн., на дитячі будинки сімейного типу – 799,8 тис.грн., на надання соціальних гарантій фізичним особам, які надають соціальні послуги громадян похилого віку, особам з інвалідністю, дітям з інвалідністю, хворим, які не здатні до самообслуговування і потребують сторонньої допомоги – 220,6 тис.грн., на інші видатки – 177,1 тис.грн.

По Перечинському району на фінансування установ культури з бюджетів району протягом 2018 року при планових призначення 5759,6 тис.грн., витрачено 5601,4 тис.грн.. що становить 97,3 відс. від плану. В тому числі на утримання бібліотек використано  – 2277,7 тис.грн., на палаци і будинки культури, клуби та інші заклади клубного типу – 2859,3 тис.грн., інші культурно-освітні заклади та заходи – 464,4 тис.грн.

На фінансування фізичної культури і спорту у 2018 році використано кошти в сумі 16,6 тис.грн. при плані 22,6 тис.грн.

На благоустрій сіл району використано 907,6 тис.грн. по загальному фонду місцевого бюджету, при плані 1011,6 тис.грн., що становить 89,7 відс.

На ремонт та утримання автодоріг району у звітному році профінансовано 6029,8 тис.грн. З них за рахунок районного бюджету – 293,1 тис.грн., із сільських бюджетів – 1499,0 тис.грн., за рахунок коштів обласного бюджету – 270,0 тис.грн, за рахунок субвенції з державного бюджету на соціально – економічний розвиток окремих територій – 1381,6 тис.грн., за рахунок субвенції з державного бюджету на фінансове забезпечення будівництва, реконструкції, ремонту і утримання автомобільних доріг загального користування місцевого значення, вулиць і доріг комунальної власності у населених пунктах – 2586,1 тис.грн.

Видатки бюджету розвитку 2018 року за рахунок власних коштів ( в тому числі коштів переданих із загального фонду до спеціального фонду бюджету склали 1077,2 тис.грн.)

За рахунок субвенції з обласного бюджету на капітальні видатки освоєно 2244,0 тис.грн.

За рахунок субвенцій з державного бюджету – 4578,0 тис.грн., в тому числі: спрямованих на капітальні видатки залишків коштів освітньої субвенції, що склалися на початок року, освоєно 543,6 тис.грн., субвенції з державного бюджету на особливі освітні потреби – 245,4 тис.грн., за рахунок субвенції на розвиток нової української школи – 442,5 тис.грн., субвенції на виплату грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення для сімей загиблих осіб або для осіб з інвалідністю учасників антитерористичної операції – 570,4 тис.грн., кошти субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на здійснення заходів щодо соціально-економічного розвитку окремих територій освоєно в сумі 2776,1 тис.грн.

Залишок невикористаних коштів субвенції на соціально-економічний розвиток території на кінець року склав 2148,9 тис.грн.

Неосвоєно кошти субвенції зокрема на капітальний ремонт ділянки дороги вул. Духновича (від буд. № 93 до буд. № 141) у с. Т.Бистра в сумі 1498,9 тис.грн., капітальний ремонт котельні в Т. Реметівській ЗОШ І – ІІІ

ступенів – 121,0 тис.грн.; Будівництво кладовища в урочищі  „Мочари ” в с. Т. Ремета (І черга) – 156,0 тис.грн., які виділені КМУ у грудні місяці.

Частково освоєні кошти субвенції на соціально – економічний розвиток окремих територій по об’єкту „Реконструкція будівлі колишнього МНВК для відкриття додаткових груп дошкільного навчального закладу в Перечинському районі с. Т.Ремета , вул. Мала, 2 (коригування)” передбачено – 750,0 тис.грн., освоєно 499,3 тис.грн., залишок на кінець року склав 250,7 тис.грн., та по капітальному ремонту ділянки автомобільної дороги Турички – Вільшинки в межах Вільшинківської сільської ради не освоєно – 122,3 тис.грн.

За рахунок коштів місцевих бюджетів на розвиток галузі освіти спрямовано 883,1 тис.грн., з них: 184,8 тис.грн з районного бюджету; 58,3 тис.грн. – з сільських бюджетів; 640,0 тис.грн. – з обласного бюджету(на реконструкцію спортивного майданчика на території Новоселицької ЗОШ  І – ІІ  ступенів –  ДНЗ) .

За рахунок коштів районного бюджету на розвиток охорони здоров’я освоєно – 148,5 тис.грн.

На заклади культури спрямовано на капітальні видатки – 739,7 тис.грн. в тому числі : 20,0 тис.грн. – з районного бюджету, 1,7 тис.грн. – з сільського бюджету, 718,0 тис.грн. – з обласного бюджету (499,9 тис.грн. для Порошківської сільської ради – спів фінансування інвестиційних проектів в рамках Програми співробітництва Закарпатської області України та Пардубицького краю Чеської республіки: Реконструкцію будівлі клубу під соціально-культурний центр (клуб, бібліотека, ФАП) с. Мокра,60 Перечинського району; 80,0 тис.грн. – на придбання костюмів для танцювальних колективів, 138,1 тис.грн. – на співфінансування до проектів-переможців конкурсу ініціатив місцевих карпатських громад: „Створення сучасного інформаційного центру в селі Вільшинки Перечинського району Закарпатської області”).

На житлово-комунальне господарство та інші видатки розвитку спрямовано – 1549,9 тис.грн. За рахунок коштів районного бюджету профінансовано таких видатків на суму 209,0 тис.грн., із сільських бюджетів профінансовано – 454,9 тис.грн., із обласного бюджету – 889,0 тис.грн. (270,0 тис.грн. на ремонт доріг, 600,0 тис.грн. – на співфінансування будівництва сучасного ЦНАПУ в с. Т. Ремета та 16,0 тис.грн. – співфінансування до проектів-переможців конкурсу ініціатив місцевих карпатських громад: „Збереження унікальних природних насаджень та розвиток туристичних маршрутів в долині річки Тур’я”.

Здійснено видатки по землеустрою в сумі 70,0 тис.грн. Т.Реметівською сільською радою. Зокрема для проведення нормативно грошової оцінки земель освоєно 66,9 тис.грн.(62,0 тис.грн. кошти обласного бюджету, 4,9 тис.грн.- кошти спеціального фонду сільської ради) та 3,1 тис.грн. – на складання електронного документу по землеустрою.

На природоохоронні заходи протягом звітного року освоєно 848,7 тис.грн.: із сільських бюджетів – 71,1 тис.грн., та 777,6 тис.грн. – за рахунок коштів обласного бюджету (Будівництво берегоукріплення р. Туричка на території Т.Реметівської с/р – 404,6 тис.грн., регулювання русла потока  „Млинський” с. Порошково – 373,0тис.грн.).

У 2018 році охорона здоров’я району була представлена трьома закладами:

  1. Перечинською центральною районною лікарнею, на 123 стаціонарні ліжка та поліклінікою на 240 відвідувань в зміну.
  2. Комунальним некомерційним підприємством «Перечинський районний Центр ПМСД» Перечинської районної ради Закарпатської області (реорганізовано з КЗ «Перечинський районний Центр ПМСД» з 01.07.2018 року), з потужністю 312 відвідувань в зміну та денним стаціонаром на 12 ліжок. У структуру даного підприємства входить 7 АЗПСМ (сс. Дубриничі, Т.Ремети, Турички, Т.Пасіка, Порошково, Т.Бистра, Т.Поляна) та 10 ФАПів (сс. Новоселиця, Пастілки, Туриця, Раково, Вільшинки, Липовець, Мокра, Маюрки, Свалявка, П.Гута).
  3. Комунальне некомерційне підприємство «Перечинський центр ПМСД» Перечинської міської ради, який функціонує з 01.07.2018 року.

У липні 2018 року комунальним некомерційним підприємством «Перечинський районний Центр ПМСД» Перечинської районної ради Закарпатської області було розпочато роботу по формуванню електронного реєстру пацієнтів та укладання декларацій лікаря з пацієнтом. На кінець 2018 року 58 відс. населення району обрали собі сімейного лікаря.

Потужність амбулаторно-поліклінічних закладів району без врахування комунального некомерційного підприємства «Перечинський центр ПМСД» Перечинської міської ради,   складає 552 відвідування в зміну (в тому числі Перечинська ЦРЛ на 240 відвідувань в зміну  та КНП «Перечинський районний Центр ПМСД» Перечинської районної ради 312 відвідувань в зміну.

Населення району складає 32207 чоловік, в тому числі дорослі – 23693, діти до 18 років – 8514. Міське населення – 6689; сільське населення – 25518. Особливістю району є те, що на території проживає велика кількість осіб ромської національності – 3740 чоловік, що становить 11,6 відс.  від загальної кількості населення. В тому числі дорослого населення – 1581 чоловік, що складає 6,7 відс. від загальної кількості дорослого населення району; дітей до 18 років – 2159 чоловік (або 25,4 відс. від усіх дітей до 18-ти років).

Населення району   (без врахування ОТГ)   складає 19522 чоловік, в тому числі дорослі – 13803, діти до 18 років – 5719.

Медична допомога населенню забезпечується на первинному та вторинному рівнях.  Все населення обслуговується сімейними лікарями.

У лікарняних закладах району працює 61 лікар та   126 осіб середнього медичного персоналу.

Штатних посад лікарів загальної практики сімейної медицини (ЗПСМ) в районі становить 6,15 на 10000 населення (12,0 посад на 19522 населення).

Укомплектованість фізичними особами штатних посад сімейних лікарів  складає 100,0 відс.  (12 фізичних осіб на 12,0 ставок), по району 94,74 відс.  проти 83,5 відс. за 2017 рік при обласному показнику за 2018 рік – 85,32 відс.

Укомплектованість фізичними особами посад лікарів сільських лікарських амбулаторій  по району складає 98,25 відс. (14 фізичних осіб на  14,25 штатних посад) проти 78,79 відс. (14 фізичних осіб на 14,25 штатних посад) за   минулий рік при обласному показнику за 2018 рік  – 86,73 відс.

У 2018 році за рахунок коштів районного бюджету профінансовано 65,0 тис. грн.,  для виготовлення проектно-кошторисної документації на капітальний ремонт будівлі та елементів благоустрою АЗПСМ с. Т. Ремета. Також, у 2018 році було придбано холодильник для хірургічного відділення Перечинської ЦРЛ на суму 10 тис. грн., кардіомонітор для терапевтичного відділення Перечинської ЦРЛ на суму 41,0 тис. грн., холодильник для дитячого відділення Перечинської ЦРЛ 8,4 тис. грн.. На виготовлення проектно-кошторисної документації та її експертизи для проведення капітального ремонту Перечинської ЦРЛ (заміна вікон та дверей) в м. Перечин   використано – 24,1 тис. грн.

Централізовано протягом 2018 року було  отримано лікарських засобів та медикаментів на суму 2847,4 тис. грн. проти 852,7 тис. грн. за 2017 рік. Сума позабюджетних надходжень протягом  2018 року зросла вдвічі і склала 1076,1 тис. грн. проти 495,1 тис.  грн. за 2017 рік.  Сума надходжень за платні послуги (проведення медичних оглядів населенню району) у 2018 році склала 365,5 тис. грн. Сума надходжень у 2018 році по коштах, отриманих за іншими джерелами власних надходжень склала (у натуральній формі) 510,6 тис. грн.

План виконання ліжкоднів в Перечинській ЦРЛ за  2018 рік складає 93,1 відс. проти 90,1 відс.  за   2017. Перевиконання плану ліжкоднів відмічається по пологовому відділенні – 113,4 відс. проти 94,4 відс., по дитячому – 103 відс. проти 102,9 відсотки за  минулий рік. Виконано план ліжкоднів  по терапевтичному відділенні – 100,6 відс. проти 100,4 відс. Недовиконання плану ліжкоднів відмічається  по хірургічному відділенні – 71 відс. проти 66,8 відс. за   2018 рік  (в т.ч. по хірургічних ліжках – 91,8 відс.; травматологічних – 54,1відс.; гінекологічних – 56,2 відс.);   проти 66,8 відс. у   2017 році.

У Перечинському  районі (без врахування ОТГ)  розгорнуто 12 ліжок денного перебування хворих. Забезпеченість населення ліжками в денних стаціонарах по району  складає 3,73 на 1000 населення проти 13,98 за попередній рік (45 ліжок) і є значно нижчим від обласного показника – 12,20. У денних стаціонарах протягом  2018 року проліковано 935 хворих проти 1366 за   минулий рік, що становить  290,31 на 10 тисяч населення проти 424,26 (обласний показник – 486,44).

Рівень народжуваності дещо збільшився і складає 14,59 на 1000 населення проти 12,52 і залишається одним з найвищих в області (обласний показник – 11,17).

Загальна смертність населення району протягом 2018 року  дещо зросла і складає 15,68 на 1000 населення проти 13,98 за 2017 рік  (обласний показник – 11,67).

Малюкова смертність протягом  2018 року знизилася, у 2018 році  померло 6 малюків проти 7 у 2017 році. Материнської смертності в районі не було.

Показник природного приросту і надалі залишається негативним, однак має тенденцію до зниження і складає за 2018 рік  -1,09 проти  -1,46 за   2017 рік (обласний показник – 0,50).

На пільгове медикаментозне забезпечення у 2018 році було передбачено   1775,1 тис. грн. проти 1606,2 тис. грн. у 2017 році. Протягом року використано 1769,0 тис. грн., що становить 99,7 відс. від призначень. В т.ч.:

  • Для забезпечення онкологічних хворих у 2018 році із районного бюджету було виділено 60,0 тис. грн., використано протягом року 60 тис. грн., або 100 відс.;
  • для хворих на ниркову недостатність у 2018 році було виділено 16,6 тис. грн., використано 14,2 тис. грн. або 85,5 відс. від призначень на рік;
  • для забезпечення хворих на цукровий діабет (тип ІІ) препаратами інсуліну у 2018 році було виділено 1036,4 тис. грн., в тому числі із медичної субвенції 749,9 тис. грн., обласний бюджет 82,0 тис. грн., районний бюджет 154,5 тис. грн., а також трансфер від Перечинської міської ради у сумі 50,0 тис. грн.   використано 1035,5 тис. грн. або 99,9 відс. від річних призначень;
  • для медикаментозного забезпечення учасників АТО у 2018 році із районного бюджету було виділено 20,0 тис. грн., використано   14,6 тис. грн. або 73 відс.;
  • для забезпечення медикаментами хворих на орфанні захворювання у 2018 році було виділено 23,4 тис. грн., використано 100 відс.;
  • інші пільгові категорії – 12,4 тис. грн., використано 12,4 тис. грн. або 100 відс..
  • для забезпечення лікарськими препаратами диспансерної групи населення Перечинського району згідно Державної програми «Доступні ліки» із державного бюджету у 2018році було виділено  608,9 тис. грн., використано 100 відс.;

Станом на 27 грудня 2018 року по Урядовій Державній програмі «Доступні ліки» в Перечинському районі сімейними лікарями  було виписано 13463 рецептів, середня вартість рецепта склала 50 грн. 24 коп. кількість осіб, які отримали лікарські засоби по даній програмі склала 5418 осіб.

Робота щодо впровадження медичної реформи триває.

Надання освітніх послуг

Діяльність відділу освіти, молоді та спорту райдержадміністрації спрямована на реалізацію державної політики в галузі освіти, забезпечення стабільного функціонування, розвитку, збереження кількісних і якісних параметрів мережі дошкільних, загальноосвітніх і позашкільних навчальних закладів, створення належних умов для удосконалення змісту навчально-виховного процесу, впровадження нових освітніх технологій, розвиток здібностей дітей і підлітків, підвищення престижу професії вчителя.

Значна увага приділялась створенню умов доступності освіти для дітей дошкільного віку, адже дошкільний вік – це базовий етап фізичного, психічного та соціального становлення особистості.

Станом на 31.12.2018 року у районі функціонували 12  закладів дошкільної освіти, два з яких – у складі навчально-виховних комплексів.

Усі  заклади дошкільної освіти – заклади загального  розвитку,  окрім  2 –     Новоселицького та Вільшинківського   НВК,  які є комбінованого типу.

Згідно з  обліком  у районі нараховується 1734 дітей віком  від 1 до 6 років. Надання якісних освітніх послуг для 632 вихованців у дитячих садках здійснюється у групах,  які працюють з  10,5  та  12-годинним  режимом  роботи.

Середня завантаженість – 127 дітей на 100 місць.

Мережа закладів загальної середньої освіти становить 18 закладів загальної середньої освіти, із яких:

4 загальноосвітні школи І-ІІІ ступенів,

7 загальноосвітніх шкіл І-ІІ ступенів (у тому числі й Перечинська загальноосвітня школа-інтернат  І-ІІ ступенів Закарпатської обласної ради);

2 НВК (Новоселицька загальноосвітня школа І-ІІ ступенів-дошкільний навчальний заклад та Вільшинківський НВК загальноосвітня школа І-ІІ ступенів – дошкільний навчальний заклад);

5 загальноосвітніх шкіл І ступеня.

Кількість учнів, які навчаються у  закладах загальної середньої освіти району становить 2908 осіб.

До 19 груп продовженого дня  залучено 570 учнів 1-4 класів, що становить 43% від загальної кількості учнів початкової ланки.

У шести закладах загальної середньої освіти Перечинського району  навчаються 894 учні ромської народності, що складає  31% від загальної кількості школярів району:  у Раківській ЗОШ І-ІІ ступенів– 14, Турицькій ЗОШ І-ІІ ступенів – 5, Т.-Бистрянській ЗОШ І-ІІ ступенів – 56, Т.-Реметівській ЗОШ І-ІІІ– 43, Т.-Пасіцькій ЗОШ І-ІІІ ступенів– 155, Порошківській ЗОШ І-ІІІ ступенів  – 621.

Творчий розвиток дітей забезпечує заклад позашкільної освіти – Перечинський будинок дитячої та юнацької творчості. У 14  гуртках займається 350 вихованців. Серед  гуртківців 1дитина- інвалід, 3 дітей- сиріт , 5 напівсиріт, 6 дітей з багатодітних родин.

Для безперешкодного доступу дітей із особливими освітніми потребами до закладів загальної середньої освіти всі школи облаштовані пандусами. З метою реалізації державної політики щодо забезпечення права дітей, які потребують корекції фізичного та (або) розумового розвитку на здобуття якісної освіти, інтеграцію їх у суспільство шляхом запровадження інклюзивного навчання у закладах загальної середньої освіти та відповідно до рішення Перечинської районної ради 21.12.2017 №361 «Про утворення комунальної установи «Інклюзивно-ресурсний центр» Перечинської районної ради Закарпатської області» відділом освіти, молоді та спорту проведено конкурс на посаду директора. Станом на сьогодні установа успішно працює, кваліфіковані логопеди, дефектологи, психологи та вчителі лікувальної фізкультури надають комплексну оцінку розвитку дитини у разі виявлення порушень, складають програму корекційного навчання та реалізовують її.

Заклад забезпечено тренажерами та обладнанням, які стимулюють інтелектуальний та фізичний розвиток. Особлива увага приділяється консультаціям батьків дітей з особливими освітніми потребами.

Організація навчання та виховання дітей із особливими освітніми потребами знаходиться на особливому контролі. Загальна кількість дітей з особливими потребами від 3-х до 18 років у Перечинському  районі становить 215. 60 учнів навчаються у спеціальних класах закладів загальної середньої освіти, 8 учнів в інклюзивних класах з учителем асистентом,  7 учнів – за індивідуальною формою навчання.

Відповідно до Закону України «Про освіту», Концепції Нової української школи з 1 вересня 2018 року в закладах загальної середньої освіти стартувала Нова українська школа. 1 вересня 2018 року 381 першокласник вперше переступив поріг школи. Всі педагогічні працівники перших класів пройшли онлайн-курси на порталі EdEra, курси підвищення кваліфікації при Закарпатському інституті післядипломної педагогічної освіти та успішно  реалізовують освітні зміни відповідно до Концепції.

Для забезпечення якісної, сучасної та доступної загальної середньої освіти, успішного впровадження нового Державного стандарту початкової школи розпорядженням голови ОДА виділено державну субвенцію у розмірі 894,7 тис. грн., рішенням сесії районної ради  виділено співфінансування  95,8 тис.грн з районного бюджету. Кошти використано в повному обсязі.

На виконання наказу Міністерства освіти і науки України від 13 лютого 2018 р.№ 137«Про затвердження примірного переліку засобів навчання та обладнання навчального і загального призначення для навчальних кабінетів початкової школи» створюється новий освітній простір кабінетів початкової ланки. Адміністраціями закладів освіти та вчителями проведена належна робота з підготовки нового освітнього простору кабінетів 1 класів.

У закладах освіти для учнів перших класів у кабінетах облаштовані навчальні центри – осередки, які відображають навчальні потреби й інтереси дітей, кабінети  значно поповнилися дидактичними матеріалами, таблицями, роздатковим  матеріалом, вчительський стіл із комп’ютером, зона відпочинку з різними іграми. Педагоги разом з учнями створюють   новий освітній простір, де дітям комфортно й приємно навчатися. У класах наявні стенди для змінної виставки творчих робіт учнів, дитячі портфоліо.

Усі навчальні заклади загальної середньої освіти провели відбір та замовлення  підручників для 1-го класу, які наразі доставляються у школи по мірі надходження в область.

Організація регулярного безоплатного перевезення учнів до місць навчання і додому є складовою частиною забезпечення реалізації прав громадян на здобуття загальної середньої освіти. У червні 2018 року за кошти обласного бюджету та освітньої субвенції  було придбано 1 спеціалізований шкільний автобус.

Станом на 01.12.2018р в районі налічується 424 учнів, які проживають за межею пішохідної доступності і потребують регулярного підвозу до школи.

Підвозиться 401 учень ( 95%). Підвіз здійснюється 8 шкільними автобусами.

З початку 2018/2019 навчального року безкоштовне харчування організовано для учнів з числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування (25 учнів), учнів  з особливими освітніми потребами, які навчаються у спеціальних та інклюзивних класах (66 учнів), дітей із сімей, які отримують допомогу відповідно до Закону України “Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім’ям” (328 учнів). Із 16 жовтня організовано харчування 275 учнів за батьківську плату.

Особлива увага приділяється матеріально-технічній базі закладів освіти. Протягом 2018 року виділено кошти на виготовлення проектно-кошторисної документації для будівництва спортивного залу Раківської ЗОШ І-ІІ ступенів та реконструкцію дитячого садка під будівлю Туричківської загальноосвітньої школи I-II ступенів.

Проведено капітальні ремонти у закладах  освіти, а саме:

–  заміна вікон та дверей у Турицькій  ЗОШ І-ІІ ступенів;

– заміна вікон у спортивному залі Дубриницької ЗОШ І-ІІІ ступенів;

– заміна даху котельні П.-Гутянської ЗОШ І-ІІ ступенів.

З метою покращення навчально-матеріальної  бази  освітніх закладів району  впродовж  навчального року  проводилися поточні ремонти:

– комп’ютерного класу Т-Реметівська ЗОШ І-ІІІ ступенів;

– їдальні та  приміщень пришкільного інтернату Туричківської  ЗОШ І-ІІ ступенів;

– кабінету фізики у Дубриницькій ЗОШ І-ІІІ ступенів;

– системи опалення у Порошківській ЗОШ І-ІІІ ступенів.

Усі заклади освіти були якісно підготовані до роботи в осіньо-зимовий період. У 10 котельнях загальноосвітніх шкіл проведено планові ремонти для безпосередньої їх підготовки до роботи в новому опалювальному сезоні. Виділено кошти на проведення пусконалагоджувальних робіт у котельнях (35,0 тис.грн.) та на проведення електро-лабораторних замірів (31,0 тис.грн.). Замінено  димохідну трубу на котельні Т.Пасіцької ЗОШ І-ІІІ ступенів.

У  заклади загальної середньої освіти закуплено дрова на суму 1 030,0 тис. грн. або 1066 м куб., вугілля на суму 198,0 тис. грн. та   пелети для котельні Дубриницької ЗОШ І-ІІІ ст. на суму 81,0 тис. грн.

Забезпечення фізичного виховання і розвитку масового спорту серед учнівської молоді – приорітетний напрям роботи відділу. До послуг школярів – 5  стандартних спортивних залів, 3 спортивні кімнати, обладнані у пристосованих приміщеннях, 2 футбольні поля, 3 майданчики зі штучним покриттям та 15 спортивних майданчиків (волейбольні, баскетбольні, гандбольні). В 2018 році завершено будівництво і введено в дію майданчики зі штучним покриттям в с. Вільшинки та с.Новоселиця.

Відділ освіти, молоді та спорту райдержадміністрації, учнівські  та батьківські колективи освітніх установ району докладають усіх зусиль для забезпечення функціонування освітньої галузі району, її розвитку, створення

умов для рівного доступу до якісної освіти.

Відповідно до Закону України «Про культуру» відділ культури Перечинської  районної  державної  адміністрації забезпечував реалізацію державної політики в галузі культури на території району, створював умови для організації культурного, інформаційно-освітнього обслуговування населення. Відділом  культури    проводилось  фінансування  централізованої  бібліотечної  системи, районного  будинку  культури, Перечинської  і  Тур’я – Реметівської  дитячих  музичних  шкіл  та  централізованої  бухгалтерії  відділу. За  2018  рік  отримано  із загального фонду місцевого бюджету фінансування  в сумі 7088609,51 грн., в тому числі на заробітну плату  6475503,65  грн.  та  на  інші  витрати  613105,86 грн. Дебіторська та кредиторська заборгованості  відсутні. Із обласного бюджету було виділено 48,0 тис. грн. на придбання костюмів для учасників  дитячого зразкового ансамблю танцю «Турянська долина» районного будинку культури.

У  звітному  році  культурно – освітню  роботу  забезпечували 21 клубна установа, 21 бібліотечна установа, 2 дитячі музичні школи, що сприяло  розвитку культурно-мистецьких традицій, збереженню і примноженню духовної спадщини, народних звичаїв і обрядів, аматорської художньої творчості і забезпечувало  змістовне дозвілля краян. З другого півріччя  2018 року у Перечинську об’єднану територіальну громаду було  передано Перечинську дитячу музичну школу, 4 – бібліотеки  – філії сіл Зарічево, Сімер, Сімерки,  Ворочово Перечинської централізованої  бібліотечної  системи.

Для  повноцінного  функціонування  культосвітніх  установ  і  покращення  їх  матеріально – технічної  бази  відділом  культури  було  розроблено  3  галузеві програми: «Програма розвитку бібліотек як інформаційних і культурних центрів Перечинського району на 2018 рік», «Програма  підтримки  розвитку Перечинської  та  Тур’я – Реметівської  дитячих  музичних  шкіл   на  2018  рік», «Програма  розвитку  культури  і  мистецтва в районі на 2018 рік», на виконання заходів якої рішенням  сесії  Перечинської  районної  ради  було виділено 25,0 тис. грн.

В Перечинському районі налічується близько 40 пам’яток архітектури, серед яких археологічні, історичні, пам’ятки монументального мистецтва та пам’ятки архітектури – пам’ятні знаки воїнам і односельчанам, листоноші Ф.Фекеті, меморіальні дошки, братські могили, могили афганців, січових стрільців та ін. Найбільшою цінністю архітектурної культурної спадщини району є культова споруда – діюча дерев’яна церква Св. Василія Великого (с. Лікіцари), пам’ятка архітектури XVII ст., 1746 р., яка своєю неповторністю приваблює чимало гостей та відвідувачів.

Спільно з відділом охорони культурної спадщини департаменту культури облдержадміністрації, органами місцевого самоврядування  відділ культури працює над упорядкуванням і паспортизацією пам’яток Перечинського району.

Завданням централізованої  бібліотечної  системи у 2018 році було  забезпечення  якісно  нових  бібліотечних  послуг, створення  єдиної  інформаційної  бібліотечної  системи, підвищення  рівня  читацьких  уподобань, покращення  громадянам  району  доступу  до  інформації.

Бібліотечні установи проводили і брали  участь  у  заходах до знаменних, державних свят, ювілеїв, презентацій, просвітницьких заходів, проводили  зустрічі з учасниками АТО.

Завдяки участі в різних конкурсах і проектах  у централізованій  бібліотечній системі комп’ютеризовано 12 бібліотек,  у яких є 28 комп’ютерів, 22 з них підключено до мережі Інтернет.

Клубні установи підпорядковані сільським радам, методичне керівництво здійснює районний будинок культури. Відповідно до плану роботи проведено 479 культурно-мистецьких заходів: конкурсів, оглядів, святкових, концертних, молодіжно-розважальних і дитячих програм,  щорічний районний фестиваль колядницьких груп і вертепів «Вертеп – 2018»,  обласний  фестиваль лемківської культури «Лемківська ватра». Аматорські колективи брали участь у обласних і міжнародних святкових заходах: у фестивалі «Коляди в старому селі» (м. Ужгород) – фольклорний колектив с. Туриця; у фестивалі «Василля» (м. Ужгород) – фольклорно-інструментальний гурт «Родина»; творчому вечері поета-сатирика Юрія Шипа, (обласний академічний театр ляльок «Бавка»);  у обласному фестивалі ігрових програм «Грайлик 2018», у фестивалі-ярмарці «Золота осінь» (м. Ужгород)- фольклорний колектив «Цімборки» районного будинку культури; дитячий зразковий ансамбль танцю «Тур’янська долина» презентував своє мистецтво у святкових заходах міста Гуменне (Словаччина), обласному святі словацького народного мистецтва «Словенска веселіца» (с. Середнє, Ужгородського району).

З метою розвитку аматорської народної творчості в закладах культури району діяли: 91 гурток, клубні формування, з них – 44 дитячі, у яких брали участь 964 учасників, з них – 520 дітей. В картотеці районного будинку культури налічується 62 народні умільці.

Головним  завданням дитячої  музичної  школи, як  державного  навчально – виховного  закладу  є  естетичне  виховання  дітей  та  юнацтва, навчання  їх  різним  видам  мистецтва, всебічний  розвиток  і  підтримка  обдарованих  дітей, підготовка  їх  до  вибору  професії  в  галузі  культури  і  мистецтва.  Плановий контингент  Тур’я-Реметівської   дитячої  музичної  школи  складає  82  учні. Впродовж  року  проводились  шкільні конкурси індивідуальних виконавців, переможці яких брали  участь у обласних конкурсах і займали призові місця. Творчі колективи Тур’я-Реметівської дитячої музичної школи брали активну участь у культурно-мистецьких заходах району, області.

Відділ культури тісно співпрацював  з  Ужгородським  коледжом  культури і мистецтв, Ужгородським державним музичним  коледжом  ім. Д. Задора, департаментом культури Закарпатської  облдержадміністрації,  з громадськими організаціями: культурно-освітніми товариствами «Просвіта», «Лемківщина», благодійними фондами «Опіка», «Центр громадських ініціатив», молодіжною радою та іншими.  Працівники культури району систематично підвищували свій фаховий рівень на семінарах, семінарах – практикумах, курсах підвищення кваліфікації.

Усі заходи, що проводились в культосвітніх установах, спрямовані на попередження злочинності, правопорушень, шкідливих звичок серед дітей і молоді, захист суспільної моралі, виховання  духовності, милосердя і добра.   Пророблена культурно-освітня робота висвітлюється на сайтах і в засобах масової інформації.

 

Робота управління соціального захисту населення районної державної адміністрації у 2018році була спрямована на системне забезпечення соціального захисту соціально-незахищених верств населення району, реалізацію комплексу організаційних та практичних заходів щодо виконання завдань, визначених актами і дорученнями Президента України, Кабінету Міністрів України, інших центральних органів виконавчої влади, розпорядженнями та дорученнями голів обласної  та районної державних адміністрацій.

Важливим напрямком роботи керівництва управління соціального захисту населення є розгляд звернень громадян, адже вони є відображенням тих соціально-економічних, морально-правових та інших проблем, що мають місце у суспільстві. У 2018 році дещо збільшилася кількість звернень на «Урядову гарячу лінію». Всі звернення громадян вчасно розглянуто в межах чинного законодавства. Найбільш актуальними для населення краю залишаються питання отримання субсидій та соціальних виплат різного характеру.

Протягом 2018 року за призначенням різних видів державної соціальної допомоги звернулося 2601(за аналогічний період минулого року 2627) сім’я,  з них:

723(876)- на державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім’ям,

307(272) –  на допомогу по вагітності і пологах,

531(425)- на допомогу при народженні дитини,

612(646)- на допомогу одиноким матерям

134(119)-на допомогу по догляду за інвалідом І, ІІ групи внаслідок психічного розладу

66(46)-по догляду за перестарілою особою, інвалідом І групи

94(98) -на допомогу інвалідам з дитинства та дітям –інвалідам

27(23)-під опікою та піклуванням

31(18)-на державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію та інвалідам

15(24)-компенсація фізичним особам за надання соціальних послуг

11(10)- на поховання

50(65)-тимчасова державна соціальна допомога на дітей, батьки яких                ухиляються від сплати аліментів

12   – тимчасова державна соціальна допомога непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату

За січень-грудень 2018 року сума нарахованих допомог становить  71855,8 (66783,5)тис. грн.(в дужках аналогічний період минулого року),  в т. ч.:

18210,1(16988,9) -державна соціальна допомога малозабезпеченим сім’ям

28470,1(30092,1) – допомога при народженні дитини

590,7(423,5)-допомога по вагітності та пологах

7848,5(5953,1) -допомога одиноким матерям

1413,7(1199,8) -допомога по догляду за інвалідом І, ІІ групи внаслідок психічного розладу

9933,5(8072,2) -допомога інвалідам з дитинства та дітям-інвалідам

1495,0(1243,5)-під опікою та піклуванням

48,1 (39,4)- компенсаційна виплата на догляд за інвалідом 1 гр. та перестарілим,

2407,5(1485,5) – державна соціальна допомога особам, які не мають права на пенсію  та інвалідам

221,6(215,0)- компенсація фізичним особам за надання соціальних послуг

46,5(31,4) – на поховання

244,6(194,2)-тимчасова державна соціальна допомога на дітей, батьки яких                ухиляються від сплати аліментів,

799,8(738,0)-ДСД  на дітей-сиріт та дітей позбавлених батьківського піклування (будинок сімейного типу -1, прийомна сім’я – 4)

61,6  –     тимчасова державна соціальна допомога непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату.

Протягом 2018 року всі види державних соціальних допомог профінансовано і виплачено в повному обсязі відповідно до нарахованих сум. Заборгованість відсутня.

У 2018році за призначенням житлових субсидій звернулося 2967(2224) сімей, з них:

  • на придбання ТПСГ- 1628(1597) заяв
  • на оплату ЖКП- 1339(627) заяв.

В січні-грудні 2018 року сума нарахованих субсидій на ЖКП склала 13753,65(21942,7) тис. грн., профінансовано – 20219,35(22266,59) тис. грн. Заборгованість по субсидіях на оплату ЖКП станом на 01.01.2019 року становить 1467,28(4168,15) тис. грн. За даний період призначено субсидію на  придбання твердого палива (готівкою) на суму 2974,24(3529,9) тис. грн., профінансовано– 3094,02(2942,79)тис.грн., заборгованість-32,93(622,41)тис.грн.(кредиторська).

Враховуючи внесені зміни до Порядку надання населенню житлової субсидії, управлінням соціального захисту населення райдержадміністрації протягом звітного періоду проведено відповідну роботу щодо здійснення розрахунку субсидій для домогосподарств, які звернулися за призначенням субсидії, а саме, підготовлено і подано запити до організацій надавачів-житлово комунальних послуг,  органів Державної фіскальної служби, Пенсійного фонду України.  Також спеціалістами управління протягом червня місяця поточного року опрацьовано списки підприємств – надавачів послуг, до

яких включені одержувачі по зекономлених сумах субсидій. 858 домогосподарств району були повідомлені про включення їх до даних списків та необхідність подання  заяв для  проведення виплати частини невикористаної суми субсидії на оплату житлово-комунальних послуг(газопостачання), що підлягають монетизації. До першого вересня 2018 року громадяни звернулися з відповідною заявою до управління соціального захисту населення, не подано 19 заяв. На підставі поданих заяв та списків організацій-надавачів житлово-комунальних послуг управління протягом двох місяців від початку нового опалювального сезону (16 жовтня 2018р.) проведено виплату коштів частини невикористаної житлової субсидії в еквіваленті, що не перевищує вартості 100 куб.метрів природного газу 839 (1528) домогосподарствам на суму 503,9 (985,0 тис. грн.) тис. грн.

У 2018 році 2211 (3289) сімей району користувалися житловою субсидією на оплату житлово-комунальних послуг.

Протягом звітного року підготовлено і подано на розгляд комісії з питань призначення державних соціальних допомог у виняткових випадках 18(12) заяв з відповідними документами для призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям. По 14 (7) заявах прийнято позитивні рішення,  4(2) сім’ям відмовлено. Також на розгляд комісії з питань надання житлової субсидії у виняткових випадках було винесено 549 (633) заяв для призначення житлової субсидії, з яких по  451 (531) зверненні громадян прийнято рішення про призначення.

За звітний період відділом державних соціальних допомог розглянуто 1 заяву з відповідними документами, на підставі яких нараховано одноразову винагороду жінкам, яким присвоєно почесне звання України «Мати-героїня» на загальну суму 17,6 тис. грн.

Щомісячно відділом державних соціальних допомог подаються індивідуальні дані на 1472 (1698) одержувачів державних допомог, які мають право на зарахування страхового стажу в період догляду за дитиною-інвалідом, за дитиною віком до трьох років, за інвалідом I групи та перестарілою особою, яка досягла 80-ти річного віку.

Управлінням соціального захисту населення райдержадміністрації постійно проводиться інформаційно-роз’яснювальна робота серед населення шляхом розміщення інформаційних матеріалів (змін до законодавства) на стендах управління, на ВЕБ сторінці Перечинської райдержадміністрації, надання консультацій при зверненні до управління та через уповноважених осіб сільських рад. В управлінні функціонує телефон «Гарячої лінії» за номером 2 24 39.

До Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільги,  занесено 7014 пільговиків, з них  1837  дітей війни, 883 інвалідів і 83 осіб, які постраждали внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС, надано пільг на суму  2691,0 тис.грн.

На обліку в управлінні соціального захисту населення райдержадміністрації перебуває 1942  особи з інвалідністю (2017р. – 2163)  з них:

– I групи – 202 особи (2017р. – 223 )

– II групи – 757 осіб  (2017р. – 831)

– III групи – 827 осіб (2017р. – 942)

Діти з інвалідністю – 156 осіб (2017р. – 167).

В районі проживає 39 осіб, які пересуваються за допомогою інвалідних візків, з них 15 дітей з інвалідністю (2017р. – 40, з них- 14 дітей з інвалідністю).

Облаштування об’єктів громадської інфраструктури до безперешкодного доступу інвалідів та інших маломобільних груп населення  по Перечинському районі становить – 61,7 %.

Загальна кількість закладів – 268, з них:

  • облаштовано або існує вільний доступ – 135;
  • не можливо облаштувати – 31;
  • не облаштовано – 102.

У 2018 році 9 осіб з інвалідністю пройшли соціально-медичну реабілітацію у Виноградівському реабілітаційному центрі (2017р. -11), 6 – осіб з інвалідністю забезпечено санаторно-курортним лікуванням за рахунок коштів наданих Закарпатським обласним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів з державного бюджету (2017 р. – 7), 3 дітей з інвалідністю пройшли реабілітацію у Великоберезнянському відділенні соціальної реабілітації дітей-інвалідів та інвалідів (2017 р. – 5), 12 дітей з інвалідністю оздоровлено в таборах району протягом літнього періоду (2017р. – 37).

Відповідно до Законів України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», «Про охорону дитинства», «Про реабілітацію інвалідів України» протягом 2018 року видано:

– 44 направлень на забезпечення протезно-ортопедичними виробами (2017 р. – 28);

– 6 направлень  на забезпечення кріслом – колісним (2017 р. – 2);

-2 направлення  на забезпечення засобами для ходіння керовані однією рукою (2017 р. – 0).

Згідно з виданими направленнями всі особи з інвалідністю забезпечені термічними та іншими засобами реабілітації.

Управлінням соціального захисту населення райдержадміністрації розроблено та рішенням сесії районної ради від 21.12.2017 № 368 затверджено Програму посилення соціального захисту соціально вразливих категорій населення та підтримки громадських ветеранських організацій району на 2018-2020 роки. На  виконання заходів Програми сприяння діяльності Перечинського районного товариства інвалідів у 2018 році  виділено 10 тис. грн.  (2017р. –7,5 тис.грн.).

За рахунок коштів державного бюджету  отримали:  7 осіб – компенсацію витрат на бензин, ремонт і технічне обслуговування (2017 р. – 7); 25 осіб – компенсацію на транспортне обслуговування(2017р. – 28).

У районі розроблено “Програму зайнятості населення Перечинського району на період до 2020 року”, яка схвалена розпорядженням голови районної державної адміністрації від 21.02.2018 № 56 та  затверджена рішенням сесії Перечинської районної ради від 14.06.2018 р. № 436.

Програмою на 2018 рік  заплановано створити 220 нових робочих місць. Протягом  2018 року в районі фактично створено 236 нових робочих місць, що становить 107,3% від запланованого. З них: юридичними особами – 89, фізичними особами згідно трудових угод – 42, зареєстровано фізичних осіб, як підприємців – 105 ( за січень – листопад 2017 року – 248, з них: юридичними особами – 83, фізичними особами згідно трудових угод – 69, зареєстровано фізичних осіб, як підприємців – 96). Для забезпечення легалізації зайнятості, з метою виведення заробітної плати з тіньового сектору економіки, посилення соціального захисту працівників, збільшення надходження до бюджету всіх рівнів та державних соціальних страхових фондів в районі розпорядженням голови райдержадміністрації від 07.02.2017 № 33 утворено районну робочу групу з питань легалізації виплати заробітної плати та зайнятості населення, забезпечення реалізації рішень, спрямованих на підвищення рівня оплати праці та дотримання норм законодавства в частині мінімальної заробітної плати.

Робочою групою проводиться інформаційно – роз’яснювальна робота із суб’єктами господарювання  та населенням району щодо соціальних ризиків громадян, з якими не оформлено трудові відносини та про відповідальність роботодавців за нелегальне працевлаштування працівників, а також виплати заробітної плати найманим працівникам не менше мінімальної заробітної плати, встановленої законодавством.

Протягом січня – грудня 2018  року проведено 12 засідань робочої групи, на яких розглядалися питання стану дотримання законодавства про працю, зайнятість та виплату заробітної плати роботодавцями на території району.

Управлінням соціального захисту населення ведеться щомісячний моніторинг середньомісячної заробітної плати в розрізі підприємств району як виробничої так невиробничої сфер, а також щоквартальний моніторинг середньомісячної заробітної плати  по району. Середньомісячна заробітна плата штатних працівників району за ІІІ квартал 2018 року згідно статистичних даних склала 8237,00 грн,  що у 4,7 рази перевищує рівень прожиткового мінімуму для працездатної особи (1762,00 грн.) та на 0,3 відсотка перевищує середньо обласний рівень заробітної плати. Середньомісячна заробітна плата працівників за ІІІ квартал 2018 року у порівнянні з аналогічним періодом 2017 року збільшилася на 1847,00 грн, або на 28,9 відс.

Керівники підприємств, які допускають рівень середньомісячної заробітної плати штатних працівників менше за встановлений законодавством розмір мінімальної заробітної плати, постійно заслуховуються на засіданнях комісії з питань погашення заборгованості із виплати заробітної плати, пенсій, стипендій,  інших соціальних виплат та податкового боргу (за січень – грудень 2018 року проведено 12 засідань).

Станом на 01.01.2019 року заборгованість із виплати заробітної плати на підприємствах основного кола щомісячної статистичної звітності відсутня.

Відділ з питань соціально-трудових відносин управління соціального захисту населення постійно надає інформаційну та консультативну допомогу керівникам, головам профспілкових організацій стосовно укладення колективних договорів та з метою врегулювання виробничих, трудових та соціально-економічних відносин, узгодження інтересів трудового колективу та роботодавців в трудових колективах та через ВЕБ сторінку райдержадміністрації. При укладанні колективних договорів та угод в різних галузях економіки сторонам рекомендовано (у вигляді додатку до колективного договору) обумовлювати перелік професій і посад, яким встановлюються доплати та надбавки до тарифних ставок та посадових окладів працівників у залежності від складності та характеру виконуваних робіт. Також рекомендується включати до колективного договору положення щодо:

– забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків відповідно до статті 18 Закону України “Про забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків” та положень Конвенції МОП №100 про рівне винагородження чоловіків і жінок за працю рівної цінності;

– охорони праці, соціального захисту та обов’язкового спеціального страхування на випадок інфікування ВІЛ – інфекцією з урахуванням потреб працівників у контексті  ВІЛ- інфекції/СНІДу, відповідно до Загальнодержавної цільової соціальної програми протидії ВІЛ – інфекції/СНІДу на 2014-2018 роки, затвердженої Законом України від 20.10.2014 № 1708-VІІ.

На засіданнях колегії райдержадміністрації, на засіданнях тристоронньої соціально – економічної ради постійно розглядаються питання зайнятості населення, виплати заробітної плати, оздоровлення працівників та їх сімей тощо.

Для забезпечення укладання колективних договорів надсилаються листи на підприємства, установи та організації, де відсутні колективні договори.

У 2018 році зареєстровано 11 колективних договорів та 6 змін та доповнень до них.

Всього в районі  укладено та пройшли реєстрацію  в управлінні соціального захисту населення райдержадміністрації  118 колективних договорів та угод, що складає 83,1 відс. від реальної кількості суб’єктів господарювання, на яких можуть бути укладені колективні договори (за 2017 рік – 115 колективних договорів, 81,6 відс.).

З метою врегулювання питань проходження громадянами району альтернативної (невійськової) служби, відповідно до статей 6 і 39 Закону України “Про місцеві державні адміністрації”, статті 5 Закону України “Про альтернативну (невійськову) службу” в районі прийнято  розпорядження від 16.03.2018 №91 “Про визначення робочих місць для проходження альтернативної (невійськової) служби, згідно з якоим утворено робочі місця для проходження громадянами району альтернативної (невійськової) служби в наступних установах та організаціях:

– Тур’я Реметівський психоневрологічний інтернат – одне робоче місце;

– Перечинське комунальне підприємство “Комунальник” – одне робоче місце.

Для належного та якісного забезпечення потреб населення в соціальних послугах, у межах наявних можливостей, при Перечинському районному територіальному центрі соціального обслуговування (надання соціальних послуг) функціонують два відділення: відділення соціальної допомоги вдома та відділення організації надання адресної натуральної та грошової допомоги. Створення (відкриття) нових відділень, об’єднання з іншими суб’єктами, що надають соціальні послуги не проводились.

На території населених пунктів, на які поширюються повноваження територіального центру, громадяни забезпечуються соціально-економічними та послугами догляду вдома. Протягом 2018 року структурними підрозділами територіального центру виявлено 723 особи, які опинилися в складній життєвій ситуації. Із загальної кількості виявлених громадян обслужені 682 особи, що складає 94 відс., ефективності.  Так, ефективність роботи територіального центру збільшилася на 2,4 відс., у порівнянні проти 91,6 відс., за 2017 рік.

Протягом звітного року  відділенням соціальної допомоги вдома виявлено 134 одиноких громадян, не здатних до самообслуговування з яких: 25 — осіб з інвалідністю; 45 — особи віком 80 років і старші; 33 — особи з V групою рухової активності. Середнє навантаження на одного соціального робітника становить 8 осіб. За звітній період соціальними робітниками надано 28455 послуг догляду вдома на безоплатній основі та 455 платних послуг догляду вдома на загальну суму 8,3 тис. грн.

За 2018 рік відділенням організації надання адресної натуральної та грошової допомоги обслужені 670 осіб,

Через відділення організації надання адресної натуральної та грошової допомоги протягом 2018 року, завдяки співпраці з благодійними організаціями вдалося додатково залучити надходження в натуральній формі (гуманітарну та благодійну допомогу) на суму 684518,16 гривень, що у 3,9 разів перевищило надходження у 2017 році.

Надходження благодійної допомоги:

– ЗОБФ, Дім Милосердя» м. Ужгород – одяг та взуття б/в на суму 21525,94 грн, продуктові набори – 19773,30 грн; продукти харчування (капуста, буряк) – 20643,75 грн; заморожені обіди – 509510,70грн

– ПАТ «Комінвестбанк» – благодійні кошти в сумі 2000,00 грн (для закупівлі пасхальних продуктових наборів);

  • Ужгородське військове лісництво – благодійні кошти в сумі 2000,00 грн (на закупівлю пасхальних продуктових наборів);
  • ЗОБФ «Допомоги вдовам, сиротам, інвалідам» – одяг та взуття б/в на суму 1740,00 грн;
  • ЗОБФ «Братерська допомога словом і ділом» — одяг та взуття б/в на суму 10195,00 грн;
  • БФ «АРМЕНХЕЛП» — одяг та взуття б/в на суму 89004,47 грн;
  • Фізичної особи Русін Ю.А. надійшли пасхальні продуктові набори на суму 5000,00 грн.
  • Фізичними особами – підприємцями Данча О.М. та Когут І.Ю. було надано 100 пасок на суму 3125,00 грн.

Через відділення адресної допомоги у 2018 році надано адресну натуральну допомогу у вигляді:

  • гарячих обідів на загальну суму 3,8 тис.грн, (отримували 102 громадян);
  • продовольчих товарів на суму 65,4 тис.грн (забезпечено 345 осіб );
  • ліків, предметів медичного призначення забезпечено 7 громадян на

суму 0,3 тис. грн;

–   промислових товарів на суму 103,9 тис. грн;

–  заморожених обідів на загальну суму 516,2 тис. грн.

Загальна кількість громадян, яким у 2018 році надавалися швацькі послуги за плату становить 44 особи. Сума коштів, що надійшли від надання платних послуг пошиття та ремонту одягу за рік склала 1,8 тисячі гривень.

У звітному році Перечинським районним територіальним центром забезпечено проведення заходів до великодніх, різдвяних свят; Дня людей похилого віку, Міжнародного дня людей з інвалідністю.

Робота служби у справах дітей райдержадміністрації у 2018 році була спрямована на соціальний захист дітей району, реалізації права кожної дитини на виховання в сім’ї.

Станом на 01.01.2019 року на первинному обліку служби у справах дітей перебувало – 52 дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування (в порівнянні в 2017 році – 60 дітей), з них: 34 (39)-дітей проживають у сім’ях опікунів/піклувальників, 9 (9)-дітей знаходяться на вихованні у дитячих  будинках сімейного типу та прийомних сім’ях, 9 (11) – перебувають у дитячих закладах області на повному державному утриманні. Протягом звітного періоду на первинний облік служби взято 5 (5)- дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, яким за розпорядженнями  голови РДА надано правовий статус. Знято з первинного обліку служби –10 (6) дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, з яких: 1 (2) -усиновлено громадянами України, 1 (0) – надано дитині повну цивільну дієздатність та 8 (4) – досягнуто  повноліття.

На профілактичному обліку служби перебуває 3 (3)– дітей, які проживають у двох сім’ях, де батьки ухиляються від виконання батьківських обов’язків, проводиться відповідна робота по виявленню та взяттю на облік дітей, що опинилися в складних життєвих обставинах.

З метою виявлення бездоглядних та безпритульних дітей, покращення криміногенної ситуації, протягом 2018 року службою спільно з інспектором ювенальної превенції Перечинського відділення поліції, районним центром соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, представниками органів місцевого самоврядування проведено 42 (49) – профілактичних рейдів, під час яких чотирьох дітей вилучено з сім’ї та влаштовано до закладів соціального захисту.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 25.08.2005 року №823 «Про затвердження Порядку надання одноразової допомоги дітям-сиротам та дітям, позбавленим батьківського піклування після досягнення 18-ти річного віку», 8 осіб отримали одноразову допомогу у відділі освіти, молоді

та спорту райдержадміністрації. У разі відсутності в таких осіб житла придатного для проживання, райдержадміністрацією направлено пакети документів для взяття їх на квартирний облік. Станом на 01.01.2019 року 3 дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування перебувають на квартирному обліку Тур’я-Пасіцької сільської ради та Перечинської міської ради.

З метою соціально-правового захисту прав дітей протягом звітного періоду проведено 14 (12) засідань Комісії з питань захисту прав дитини, на яких розглянуто  питання стосовно захисту життя,  охорони здоров’я, освіти, соціального захисту, житлових та майнових прав дітей, надання висновків органів опіки та піклування стосовно сімейних правовідносин, виконання батьками своїх обов’язків щодо дітей. За позовом органу опіки та піклування Перечинської райдержадміністрації службою у справах дітей до Перечинського районного суду подано три позовні заяви про позбавлення батьків батьківських прав та про відібрання дітей без позбавлення їх батьківських прав. За рішеннями суду дітям надано правовий статус та влаштовано до закладів соціального захисту та в сім’ї громадян.

З метою реалізації права дітей на сімейне виховання протягом 2018 року за розпорядженнями голови РДА 5 дітей влаштовано в сім’ї опікунів/піклувальників на території району. Усиновлено громадянами України 1 дитину, яка перебувала на первинному обліку служби, вихованця обласного Будинку дитини м. Свалява.  Іноземними громадянами протягом звітного періоду усиновлено 4 вихованців Перечинської ЗОШ-інтернат І-ІІ ступенів Закарпатської обласної ради.

У Перечинському районі функціонує один дитячий будинок сімейного типу сім’ї Чомоляк, в якому виховуються 6 дітей-вихованців. На території міста Перечин та району створено три прийомні сім’ї, до яких влаштовано за розпорядженнями голови РДА 5 дітей. Батькам-вихователям та прийомним батькам надається юридична та консультативна підтримка, здійснюється соціальний супровід сімей. З метою захисту прав дітей на життя, освіту, охорону здоров’я, духовний розвиток у сім’ї, майнових та житлових прав, відповідно до п. 52 постанови Кабінету Міністрів України 24.09.08 № 866 “Питання діяльності органів опіки та піклування, пов’язаної із захистом прав дитини”, службою у справах дітей із залученням працівників органів освіти, охорони здоров’я, центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, поліції здійснюється контроль за умовами утримання, навчання, виховання дітей, які перебувають під опікою/піклуванням фізичних осіб, прийомних батьків та батьків-вихователів.

З метою роз’яснення основних прав, свобод, обов‘язків, а також роз’яснення відповідальності неповнолітніх за вчинення злочинів та правопорушень, проводились зустрічі та бесіди з учнями шкіл району. Були проведені заходи спрямовані на формування належної громадської думки щодо небезпечності насильства, як явища, поваги до прав людини, жінки, дитини й необхідності їх дотримання, попередження жорстокості у шкільному середовищі.

Протягом 2018 року діяльність центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді здійснювалася відповідно до Законів України та загальнодержавних програм щодо соціальної роботи з сім’ями, дітьми та молоддю.

Пріоритетними напрямками роботи були:

  • раннє виявлення, облік та соціальний супровід сімей, які знаходяться в складних життєвих обставинах;
  • підготовка до самостійного життя, соціальна адаптація, соціальний супровід дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування;
  • забезпечення соціального супроводу опікунських сімей;
  • здійснення соціально-профілактичної роботи щодо запобігання правопорушенням та соціально небезпечних хвороб у дитячому та молодіжному середовищі.

Послуги спеціалістів безкоштовні, інформація, отримана від клієнтів в процесі роботи, в жодному випадку не використовувалася проти клієнта і є службовою таємницею.

Станом на звітну дату на обліку центру перебуває 120 сімей, яким надавалися інформаційні, соціально-педагогічні, соціально-медичні та юридичні послуги.

Соціальні послуги сім’ям надавалися, як в рамках здійснення соціального супроводу, так і за карткою обліку роботи із сім’єю (особою) через індивідуальне та групове консультування.

Одним із видів надання комплексу соціальних послуг сім’ї є соціальний супровід, ефективність якого залежить від спільних зусиль  всіх суб’єктів соціальної роботи.

Під соціальним супроводом у поточному році перебувало 16 сімей, в яких виховується 25дітей, які опинилися в складних життєвих обставинах. 45 сімей , в яких виховується 57 дітей, члени яких перебувають в конфлікті з законом охоплені соціальними послугами, 3 сім’ї зазначеної категорії перебували під соціальним супроводом .

На виконання Програми соціальної адаптації з дітьми – сиротами та дітьми, позбавленими  батьківського піклування, затвердженої наказом Державної соціальної служби для сім’ї, дітей та молоді від 04.06.08 №31   під соціальним супроводом перебував 21 учень Перечинської загальноосвітньої школи- інтернат I-II ступенів Закарпатської обласної ради, 9 осіб із числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, отримали соціальні послуги за карткою обліку роботи з сім’єю (особою).

Проведено перевірку 49 сімей, яким призначено державну допомогу при народженні дитини (проти 33-х у 2017 р.).

Протягом звітного періоду соціальним супроводом Перечинського РЦСССДМ було охоплено дитячий будинок сімейного типу сім’ї Чомоляк, в якому виховуються 6 дітей-вихованців, прийомні сім’ї Грамма, Русинчак, Курішко/ Калініченко, в яких виховуються 5 прийомних дітей. Дві прийомні сім’ї проживають на території Перечинської  міської об’єднаної територіальної громади, але соціальний супровід здійснюють працівники Перечинського районного центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді.

222 сім’ї, в яких виховується 398 дітей, отримали соціальні послуги за карткою обліку роботи з сім’єю (особою).

Соціальними послугами Перечинського РЦСССДМ охоплені клієнти Обласного соціального центру матері та дитини та Обласного соціального гуртожитку для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування.

У результаті функціонування спеціалізованого формування «Мобільний консультаційний пункт соціальної роботи» в сільській місцевості протягом 2018 року було проведено 55 просвітницьких заходів в навчальних  закладах району, Обласному соціальному центрі матері та дитини та Обласному соціальному гуртожитку для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування ( в 2017 році проведено 49 заходів). Послуги надавалися через індивідуальне та групове консультування. Груповими послугами охоплено 626 осіб та надано 147 індивідуальних послуг. Виїздами охоплено  населені пункти району: с.Т.Пасіка, с.Т.Ремети, с.Порошково, с.Туриця, с.Новоселиця,с. Т. Бистра, с. Турички, с.Дубриничі, с.Т. Поляна, с.П.Гута.

Протягом 2018 року робота відділу містобудування, архітектури та з питань цивільного захисту райдержадміністрації була спрямована на забезпечення реалізації державної політики у сфері містобудування архітектури, питань цивільного захисту населення на території району, додержання законодавства, державних стандартів, норм та правил.
Розглянуто та видано 30 будівельних паспортів, 10 містобудівних умов і обмежень, погоджено 187 висновків проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність та в оренду, проведено 7 засідань містобудівної ради, на яких розглянуто та погоджено 22 детальні плани територій Перечинського району. У стадії завершення-проходження експертизи, робота по виготовленню нового генерального плану м. Перечин, укладено договір про розроблення історико-архітектурного опорного плану. Розроблено Програму створення та впровадження містобудівного кадастру Перечинського району на 2019-2021 роки.  З метою координації діяльності райдержадміністрації, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, пов’язаної із забезпеченням техногенно-екологічної безпеки, захисту населення і територій від наслідків надзвичайних ситуацій, запобігання виникненню надзвичайних ситуацій і реагування на них у 2018 році проведено 17 засідань районної комісії  з питань ТЕБ та НС. За  результатами засідань комісії складені протоколи та надані відповідні протокольні доручення. Відділом здійснювалася робота щодо вжиття карантинних заходів по попередженню захворювань на   дифтерію, КІР, менінгококову інфекцію, ГРВІ серед населення району

Затверджено плани  заходів по попередженню пожеж в осінньо- зимовий та весняно-літній періоди ,  паспорт ризику Перечинського району, перелік потенційно-небезпечних об’єктів району. Взято участь в навчаннях по попередженню розливу нафтопродуктів на водних об’єктах, гасінні лісових пожеж та в антитерористичних навчаннях. В районі проінвентаризовано 6 захисних споруд із 9, що становить 66,6 відс.

Значна робота була проведена відділом інфраструктури, житлово-комунального господарства та будівництва райдержадміністрації.

У 2018 році  Перечинською районною державною адміністрацією прийнято в управління 13 автомобільних доріг загального користування  районного значення, а саме:

– С070801  Дубриничі – Новоселиця км 0+000-7+000

– С070802  Турички – Вільшинки     км 0+000-4+400

– С070803  Турички – Липовець        км 0 +000 – 7 +200

– С070805   Дубриничі – Пастілки      км 0+000-2+000

– С070808   (Перечин –Свалява) –Завбуч км 0+000-2+500

– С070809    (Перечин –Свалява) –Мокра км 0+000- 3+900

– С0708010 Тур’я Полляна – Полянська Гута км 0+000- 8+000

– С0708012 Під’їзд до с. Маюрки           км 0+000- 2+900

– С0708013(Перечин-Свалява)-Т.Бистра к м 0+000-2+400

– С070814 Новоселиця –  Прикордонна застава км 0+000 – 2+400

– С 070815 Т. Бистра центральна садиба КСГП «Бистрик км 0+000- 0+400

– С 0708 16 Т. Пасіка- Тростяниця км 0+000- 3+600

В 2018 році  за рахунок районного бюджету виготовлено проектно –кошторисну документацію на  ремонт  автомобільних доріг загального користування районного значення у сумі 475 тис. грн а саме:

– С070801  Дубриничі – Новоселиця км 0+000-7+000  – капітальний ремонт

– С070802  Турички – Вільшинки     км 0+000-4+400 – капітальний ремонт

-С070809    (Перечин –Свалява) –Мокра км 0+000- 3+900  – капітальний ремонт

-С0708010 Тур’я Поляна – Полянська Гута км 0+000- 8+000 – капітальний ремонт

– С070805   Дубриничі – Пастілки      км 0+000-2+000  – поточний середні ремонт

-С070808   (Перечин –Свалява) –Завбуч км 0+000-2+500- поточний середні ремонт

-С070809    (Перечин –Свалява) –Мокра км 0+000- 3+900- поточний середній ремонт

-С0708012 Під’їзд до с. Маюрки           км 0+000- 2+900  – поточний середній ремонт

-С0708013(Перечин-Свалява)-Т.Бистра к м 0+000-2+400- поточний середній ремонт

За ранок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам в 2018 році для проведення  капітальнних  ремонтних робіт на автомобільних дорогах загального користування районного значення:

– С070801  Дубриничі – Новоселиця км 0+000-7+00

– С070802  Турички – Вільшинки     км 0+000-4+400

-С070809    (Перечин –Свалява) –Мокра км 0+000- 3+900

-С0708010 Тур’я Поляна – Полянська Гута км 0+000- 8+000

використано кошти в  сумі 2 346 тис.грн.

Проведено  поточний  середній ремонт на автомобільній дорозі загального користування районного значення:

-С070808   (Перечин –Свалява) –Завбуч км 0+000-2+500

Використано  кошти в  сумі 246,5 тис.грн.

В 2018 році проводились роботи по благоустрою населених пунктів та прилеглих територій, під час яких  було ліквідовано:

Несанкціонованих  сміттєзвалищ -54

Упорядковано сміттєзвалищ –2

Упорядковано зон відпочинку -4

Упорядковано  кладовищ – 73

Очищено придорожніх смуг, канав та кюветів – 37,2 км

Висаджено дерев – 210 шт..

З метою забезпечення своєчасного початку та сталого проходження опалювального сезону в бюджетних установах та житлово-господарському комплексі було розроблено та виконано комплекс заходів.

Відділ інфраструктури, житлово-комунального господарства та будівництва райдержадміністрації співпрацює  з Перечинською міською радою  стосовно вирішення  питань забезпечення надання послуг з централізованого водопостачання та водовідведення, створення ОСББ або визначення управителя на конкурсній основі в багатоквартирних житлових будинках, які знаходяться на території міста Перечин.

Районною державною адміністрацією вживалися заходи щодо якісного забезпечення перевезень пасажирів на приміських автобусних маршрутах загального користування, забезпечення автобусним сполученням всіх населених пунктів району, покращення умов перевезення пасажирів.

Відповідно до статті 39 Закону України «Про місцеві державні адміністрації», з  метою дотримання вимог статті 44 Закону України «Про автомобільний транспорт», на підставі пункту 16 Порядку проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 3 грудня 2008 року № 1081,  на приміських автобусних маршрутах загального користування, що не виходять за межі території району. Перечинською райдержадміністрацією укладено договори на перевезення пасажирів з:

  1. ПАТ «Ужгородське автотранспортне підприємство 12107» маршрут №275 (Б) “Перечин-Сімерки”;
  2. ПП Довбей В.В маршрут №279 (А) “Перечин — Новоселиця”;
  3. ПП Ман В.М маршрут №481 (Г) “Перечин — Туриця”.

В 2016 році маршрут № 273 (Д) “Перечин — Зарічово” — ПП Довбей В.В.

На інші автобусні рейси, які забезпечують маршрут з обласним центром дозвіл надає облдержадміністрація, а саме:

ПП   Кишкан Л.Б. маршрут «Т.Бистра – Ужгород» та «П.Гута – Ужгород».

ПП Гісем Я.В. маршрут «Т.Бистра – Ужгород» та «Порошково – Ужгород через село Мокра.

ПАТ «Ужгородське АТП – 12107» маршрут «П.Гута – Ужгород»,

ПП Довбей В.В. маршрут  «Перечин – Зарічево».

ПП Ман В.М.  маршрут «Вільшинки – Ужгород».

Проблемним питанням є залучення перевізників на маршрути « Перечин – Т. Ремета», « Перечин – Завбуч через с. Тур’я – Пасіка» та « Перечин –

Пастілки» на які при оголошенні конкурсів перевізники не подають документи.

У 2018 році проведено конкурс з визначення підприємства  (організацій) для здійснення функцій робочого органу, переможцем конкурсу оголошено приватне підприємство  „Мукачів – Автотранспортні пасажирські перевезення”.

У грудні 2018 року проводилась робота щодо утримання автомобільних доріг загального користування районного значення в зимовий період.

Завезено 50 тонн посипкових матеріалів, зокрема 30 тонн на дорогу Турички – Вільшинки, 10 тонн на дорогу Турички  – Липовець, 10 тонн на дорогу Дубриничі – Новоселиця.

Укладено договори та здійснювались очищення доріг районного значення від снігу ТОВ «Вірджіні Форест» та приватними підприємцями Петрішко М.І. та Керецман М.І.

Налагоджено співпрацю з ДП «Закарпатський облавтодор» та КП «Будкомплектторг» щодо очищення доріг державного та обласного значення, які проходять територією району.

Перечинською районною державною адміністрацією здійснюється робота щодо поновлення договорів оренди земель державної власності несільськогосподарського призначення. У 2018 році укладено 2 угоди про поновлення договорів оренди земель загальною площею 10,9939 га, загальна сума орендної плати 167 тис. грн. в рік. Всього укладено  5 договорів оренди земель державної власності  несільськогосподарського призначення загальною площею 12,6275 га, загальна сума  орендної плати  140,531 тис.грн в рік.

Крім того, було укладено 5 договорів оренди невитребуваних земельних часток (паїв) та земельних часток (паїв),  власники яких не виділили частку (пай) в натурі та не передали в оренду на площу 97,5627 га сума орендної плати 26,469 грн.

Продовж року нараховано та відшкодовано (100%) коштів від втрат сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва на загальну суму 0,879 тис. грн. на площі 0,0400 га. Станом на 01.01.2018 року на рахунках  районного та сільських бюджетів знаходились 151,082 тис. грн. коштів, що надійшли від втрат сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва, із них 8,008 тис. грн. в районному бюджеті, 143,074 тис. грн. в сільських бюджетах. В 2018 році використання зазначених коштів не було.  Кошти що надійшли у порядку відшкодування втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва мають відповідно до Земельного кодексу України, використовуються на освоєння земель для сільськогосподарських і лісогосподарських потреб, поліпшення відповідних угідь охорону земель відповідно до розроблених програм та проектів землеустрою а також на проведення інвентаризації земель та проведення нормативної грошової оцінки землі.

Велика увага у звітному періоді приділялася здійсненню контролю за наявністю, станом і рухом документів Національного архівного фонду на 2015-2019 роки. Архівним сектором райдержадміністрації проведено перевірку 4 фондів в них 467 одиниць зберігання, ремонт документів в кількості 65 одиниць зберігання, прошивку 70 одиниць зберігання. За звітній період описано 1046 справ постійного терміну зберігання .  Прийнято на державне зберігання  481 одиниця зберігання управлінської  документації,  47 документів особового складу.   Проведено 14 засідань експертної комісії, на яких схвалено описи на  1046 одиниць зберігання, схвалено описи 47 одиниць зберігання особового складу,   13 номенклатур справ, 2 положення про архівні підрозділи, 2 інструкції з діловодства ,  2 положення про експертні комісії. Відповідно до перспективного плану проведення  перевірок стану діловодства та архівної справи  у 2018 році проведено 3 контрольні перевірки стану діловодства в архівних підрозділах. Розглянуто 302 запити  соціально-правового характеру, 296 виконано з позитивним результатом , 6 рекомендовано звернутися за місцем знаходження документації.

Перечинська районна  державна адміністрація, як орган виконавчої влади  з урахуванням кадрового потенціалу, при підтримці депутатів усіх рівнів спроможна  забезпечити  виконання повноважень, передбачених діючим законодавством, та делегованих районною радою, в подальшому буде працювати над розвитком населених пунктів району, забезпеченням рівня життя населення Перечинщини.

Ласкін М.І.

З даного питання нам необхідно прийняти рішення.

Пропонується прийняти проект рішення за основу, прошу голосувати.

За – 24 депутати. Проти  – 0. Утримались – 0.

 

У кого будуть зміни, доповнення?           

 

Є пропозиція рішення прийняти в цілому.  Прошу голосувати.

За – 24 депутати. Проти  – 0. Утримались – 0.

 

ВИРІШИЛИ: Рішення № 532 прийняти.

 

СЛУХАЛИ: Ласкіна М.І.

  1. Про звіт    виконання районного бюджету за 2018 рік.

ВИСТУПИЛА:  Керецман Любов Василівна, начальник фінансового  управління районної державної адміністрації.

До загального фонду районного бюджету протягом 2018 року надійшло доходів (з врахуванням трансфертів)  на суму 228112,8 тис.грн.,  при уточнених планових показниках  232511,9 тис.грн, що становить 98,1 відсотків.

По податках і зборах  виконання дохідної частини загального фонду забезпечено на 100 відсотків, (уточнений план 15394,9 тис.грн, надійшло доходів 15395,4 тис.грн.).

Протягом року збільшено дохідну частину районного бюджету на суму  1344,9 тис.грн.

Основним джерелом наповнення дохідної частини районного бюджету є податок на доходи фізичних осіб.  За 2018 рік надходження  цього податку склали  15115,7 тис.грн., при уточненому плані 15195,9 тис.грн., що становить 99,5 відсотка. Податок на доходи фізичних осіб зараховується до районного бюджету у розмірі 60 відсотків від обсягу податку, що справляється на території району і становив 98,2 відсотка всіх податкових та неподаткових надходжень загального фонду районного бюджету.

Від орендної плати за користування комунальним майном спільної власності  Перечинського району до  районного бюджету надійшло 127,2 тис.грн, при плані 100,0 тис.грн, виконання становить 127,2 %.

Адміністративного збору за проведення державної реєстрації юридичних та фізичних осіб – підприємців поступило 24,4 тис.грн., або 69,7 % від запланованих, за державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно –  92,0 тис.грн. при плані 40,0 тис.грн., або у 2,3 рази більше ніж планувалося, крім того надійшло 5,3 тис.грн. коштів від плати за скорочення термінів надання послуг у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, такі надходження в районному бюджеті не заплановані.

Інших неподаткових надходжень до районного бюджету  надійшло 30,8 тис.грн., при запланованих 24 тис.грн., що становить 128,3 %.

Протягом 2018 року районний бюджет одержав базової дотації з державного бюджету в обсязі 14366,0 тис.грн.,  що становить 100,0 відсотків до планового показника, додаткової дотації з державного бюджету на здійснення переданих видатків на утримання установ освіти та охорони здоров‘я  –  10474,5 тис.грн., стабілізаційної дотації – 318,2 тис.грн., іншої додаткової дотації – 1735,3 тис.грн., тобто стовідсотково.

Субвенції з державного бюджету на соціальні виплати (оплата пільг, субсидій, допомоги на дітей малозабезпеченим сім‘ям) та інших субвенцій із запланованих 190223,0 тис.грн., одержано за звітний період 185823,4 тис.грн., що складає 99,4 %.  В тому числі освітньої субвенції надійшло 51719,5 тис.грн.,  медичної субвенції – 15257,6 тис.грн., це 100,0 відсотків від запланованих показників. Субвенції на соціально-економічний розвиток окремих територій надійшло відповідно плану в сумі 3907,5 тис.грн. З інших місцевих бюджетів (в т.ч. обласного бюджету) отримано іншої субвенції на суму 287,9 тис.грн., при плані 291,1 тис.грн., що становить 98,9 %.

По спеціальному фонду  районного бюджету за 2018 рік  надійшло  доходів, без врахування трансфертів, на суму 2338,8 тис.грн., річний  план з врахуванням змін виконано на 85,6 відс., в тому числі власних надходжень бюджетних установ, що утримуються за рахунок районного бюджету, протягом року надійшло 2338,4 тис.грн, що становить 93,2 відсотки від річних кошторисних призначень. Від відшкодування втрат сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва надійшло 0,4 тис.грн., які не планувалися. Не виконано план по надходженнях коштів від відчуження майна , так як не відбувся аукціон через відсутність заявників на участь у торгах.

Уточнений план по надходженнях субвенцій до спеціального фонду районного бюджету  на 2018 рік склав 5679,6 тис.грн., надійшло у звітному році 5669,6 тис.грн.,  що складає 99,8 відсотків. З них кошти субвенції з державного бюджету на фінансове забезпечення будівництва, реконструкції, ремонту і утримання автомобільних доріг загального користування місцевого значення та вулиць і доріг комунальної власності у населених пунктах заплановані в сумі 2596,0 тис.грн., фактично одержано 2586,1 тис.грн., або 99,6%.

Видаткова частина загального фонду районного бюджету за 2018 рік виконана на 96,7 відсотків, при запланованих коштах у сумі 231569,1 тис.грн. освоєно 223919,0 тис.грн. Видаткова частина спеціального фонду районного бюджету за 2018 рік із врахуванням внесених змін до кошторисних призначень  виконана на 90,7 відсотків, при запланованих коштах у сумі 12022,6 тис.грн. освоєно 10909,5 тис.грн.

По районному бюджету на організаційне, інформаційно-аналітичне та матеріально-технічне забезпечення діяльності районної ради протягом 2018 року використано 2168,8 тис.грн., при уточненому плані 2168,9 тис.грн., що складає 100 % від плану. На заробітну плату з нарахуваннями використано 2008,5 тис.грн., на оплату енергоносіїв – 60,3 тис. грн., на інші видатки – 100,0 тис. грн.

На фінансування установ та закладів освіти по загальному фонду за 2018 рік використано 69304,8 тис.грн. при плані на вказаний період з урахуванням змін 71467,5 тис.грн., або 96,9 відсотків від запланованих коштів.

По заробітній платі з нарахуваннями при уточненому плані на 2018 рік 65889,4 тис.грн. освоєно коштів на суму 64022,9 тис.грн. Залишок асигнувань складає 1866,5 тис.грн., з яких кошти освітньої субвенції – 1816,8 тис.грн. На продукти харчування у 2018 році було заплановано 687,0 тис.грн., з яких освоєно 644,0 тис.грн., в т.ч. на харчування пільгових категорій використано 425,7 тис.грн. при плані на звітний період 457,0 тис.грн. Недоосвоєння коштів на харчування учнів в сумі 43,0 тис.грн. виникло через невиконання діто-днів відвідування. На оплату енергоносіїв при запланованих коштах у сумі 2457,7 тис.грн. використано 2349,7 тис.грн.

По  програмах у сфері освіти при уточненому плані на рік 230,0 тис.грн. освоєно 218,3 тис.грн. (Районна програма забезпечення харчуванням учнів 1-4 класів, які навчаються в загальноосвітніх навчальних закладах Перечинського району та учнів пришкільного інтернату на 2017-2019 роки).

На фінансування закладів охорони здоров’я за 2018рік, з урахуванням змін, по загальному фонду виділено 32781,2 тис. грн., з яких освоєно  31386,3 тис. грн., або виконання складає 95,7 відсотків.

На оплату заробітної плати з нарахуваннями використано по всіх установах охорони здоров’я  24262,6 тис. грн. при плані 25555,5 тис. грн., або виконання складає 94,9 відсотки.

На придбання медикаментів використано 952,5 тис. грн., при плані 952,7 тис.грн. , або виконання становить майже 100 відсотків від річних призначень. Витрати медикаментів на один ліжкодень  складають   26,77 грн. На придбання продуктів харчування використано 317,2 тис. грн. при плані 320,0 тис. грн., або виконання складає 99,1 відсоток. Вартість харчування одного ліжкодня становить 10,94 грн.

На оплату за енергоносії та комунальні послуги використано 2894,1 тис.грн. при плані на рік –2982,1 тис.грн.

На інші програми та заходи у сфері охорони здоров’я використано 52,1 тис.грн. при уточненому плані на рік 60,0 тис.грн., а саме: на Програму забезпечення військовослужбовців учасників антитерористичної операції в районі медичними препаратами та виробами медичного призначення на 2015-2019 роки освоєно 14,6 тис.грн. при плані 20,0 тис.грн., на Програму забезпечення жителів району, які страждають на рідкісні (орфанні) захворювання, лікарськими засобами та відповідними харчовими продуктами для спеціального дієтичного споживання на 2016-2020 роки використано 23,4 тис.грн. при такому ж плані, на Програму розвитку та вдосконалення нефрологічної служби в районі на 2018-2022 роки при плані 16,6 тис.грн. освоєно 14,1 тис.грн.

Кошти, використані на заходи з лікування хворих на цукровий та нецукровий діабет (1035,5 тис.грн.), онкологічних хворих (60,0 тис.грн.), на відшкодування вартості лікарських засобів для лікування окремих захворювань (608,9 тис.грн.) та на інші програми в галузі охорони здоров‘я (52,1 тис.грн.) дали можливість забезпечити 160 хворих інсуліном та високоефективними пероральними цукрознижуючими препаратами, провести раннє виявлення злоякісних пухлин, забезпечити хворих онкологічними захворюваннями медичними препаратами та виробами медичного призначення (надано препарати 32 особам). Також забезпечено 25 військовослужбовців-учасників АТО в районі життєво-необхідними медичними препаратами та виробами медичного призначення, надано 1 особі лікарські засоби, необхідні для лікування (підтримки життя) хворих Перечинського району з рідкісними хворобами, поліпшено якість лікування хворих з незворотнім ураженням нирок, шляхом забезпечення їх необхідними медичними препаратами, що значно покращило ефективність сеансів діалізу із застосуванням “штучна нирка” та покращило якість  диспансерного нагляду за реципієнтами ниркових трансплантів (4 особи одержали медичні препарати).

На соціальний захист і соціальне забезпечення  заплановано 105385,1 тис. грн., освоєно на цю галузь 101378,6 тис. грн., або виконання складає 96,2 відсотків.

З районного бюджету на фінансування установ культури  протягом 2018 року витрачено 4031,6 тис.грн., при планових призначеннях 4063,4 тис. грн., що становить 99,2 % від плану. На заробітну плату з нарахуваннями при запланованих коштах у сумі 3511,0 тис.грн. освоєно 3504,5 тис.грн., на оплату енергоносіїв використано 384,0  тис.грн. при плані 408,4 тис.грн., на інші видатки при плані 144,0 тис.грн. використано 143,1 тис.грн.

На фінансування фізичної культури і спорту у 2018 році, а саме на виконання  програм  використано 10,0 тис.грн. при уточненому плані на рік 10,0 тис.грн., що складає 100 відсотків виконання (Програма  розвитку пауерліфтингу на 2016-2020 роки).

На виконання програм, які відносяться до іншої діяльності у сфері житлово-комунального господарства виділено 53,4 тис.грн., які стовідсотково освоєні, а саме по районному бюджеті на Програму ефективного використання майна спільної комунальної власності територіальних громад сіл, міста Перечинського району на 2015-2019 роки використано 53,4 тис.грн.

 

Запланований обсяг бюджету розвитку на 2018 рік становив 6080,4 тис.грн., використано за звітній період кошти в сумі 5203,3 тис.грн., або 85,6 відсотків.

На ремонт та утримання вулиць і автодоріг по загальному фонду у звітному  році передбачалися  видатки в сумі 152,7 тис.грн., з яких  профінансовано – 125,0 тис.грн., або 81,9 відсотків.

На ремонт та утримання вулиць і автодоріг по спеціальному фонду у звітному  році передбачалися  видатки в сумі 2866,0 тис.грн., з яких  профінансовано – 2856,1 тис.грн., або 99,7 відсотків, в тому числі за рахунок коштів субвенції з державного бюджету  на  фінансове забезпечення будівництва, реконструкції, ремонту і утримання автомобільних доріг місцевого значення здійснено ремонт на дорогах району  на загальну  суму  2586,1 тис.грн. із запланованих 2596,0 тис.грн. (99,6%), за рахунок коштів обласного бюджету на капітальний ремонт автомобільної дороги місцевого значення С 070802 Турички-Вільшанки км 0+000-4+400 використано 270,0 тис.грн. при такому ж плані.

На запобігання та ліквідацію надзвичайних ситуацій за рахунок коштів резервного фонду районного бюджету (обсяг резервного фонду становив 19,0 тис.грн.) використано кошти в сумі 6,0 тис.грн. із спрямованих 6,1 тис.грн.

Залишок резервного фонду районного бюджету складає 12,9 тис.грн.

З районного бюджету виділено кошти субвенції державному бюджету на виконання програм соціально-економічного розвитку регіонів в сумі 320,0 тис.грн., які освоєно в повному обсязі, а саме: по Програмі підвищення ефективності виконання повноважень органами виконавчої влади щодо реалізації державної регіональної політики та впровадження реформ на 2016-2019 роки використано 135,0 тис.грн., по Програмі розвитку та удосконалення цивільного захисту Перечинського району на 2016-2018 роки – 100,0 тис.грн., по Програмі забезпечення реалізації державної політики у сфері соціального захисту населення у Перечинському районі на 2016-2020 роки – 10,0 тис.грн., по Програмі забезпечення реалізації державної політики з питань фінансів на території району на 2016-2019 роки – 75,0 тис.грн.

ЛАСКІН М.І.

Інформація закінчена.

У кого будуть запитання до Любов Василівни?

 

З даного питання нам необхідно прийняти рішення.

Пропонується прийняти його за основу, прошу голосувати.

За – 24 депутати. Проти  – 0. Утримались – 0.

 

У кого будуть зміни, доповнення?           

 

Є пропозиція рішення прийняти в цілому.

За – 24 депутати. Проти  – 0. Утримались – 0.

 

ВИРІШИЛИ: Рішення №  533 прийняти.

СЛУХАЛИ: Ласкіна М.І.

4.Про  виконання Програми  економічного і соціального розвитку Перечинського району на 2018 рік.

ВИСТУПИВ: Доброцький  Петро Петрович, начальник  управління економічного розвитку і торгівлі районної  державної адміністрації.

Аналіз стану реалізації Програми економічного і соціального розвитку Перечинського району  на 2018 рік свідчить про виконання переважної більшості завдань.

У  промисловості обсяг реалізованої продукції за 2018 рік, за оперативними даними, склав 1372480,1 тис. грн., що більше у порівнянні  з  2017 роком на  14,1 відс. Завдання Програми економічного і соціального розвитку   району на 2018 рік виконано  на 112,9 відс. (завдання Програми –1216078,5 тис. грн.).

В агропромисловому виробництві у галузі рослинництва у 2018 році валовий збір зернових та зернобобових склав  3,143 тис.тонн при завданні Програми – 3,175 тонн, або завдання виконано на 99,0 відс. Накопано 19,04 тис. тонн картоплі при передбаченому Програмою – 20,65 тис. тонн або завдання виконано на 92,2 відс.

Зібрано 2,91 тис. тонн овочів, при завданні 2,16 тис.тонн. Передбачене Програмою завдання виконано на 134,7 відсотків.

Несприятливі погодні умови призвели до зменшення  валового збору зернових та картоплі.

У галузі тваринництва протягом  2018  року, за попередніми даними, всіма категоріями господарств вироблено  1507 тонн м’яса, 10629,0 тонн молока, 6944,8 тис. шт. яєць при передбачених Програмою показниках  відповідно 1457 тонн, 9870 тонн, 5865 тис. шт. або завдання виконано відповідно на 103,4 відс., 107,7 відс. та 118,4 відс.

У районі переробку рослинницької і тваринницької продукції, плодів та ягід здійснює ТзОВ «Джерела Карпат» та ТОВ «ЗАК-ЕКОСТРІМ».

ТзОВ „Джерела Карпат” виготовляє широкий асортимент продукції: соки, джеми, варення, сиропи, морси, консервовані гриби та овочі,огірки солені.

ТОВ „ЗАК-ЕКОСТРІМ” здійснює виробництво сирів під торговою маркою „Перечинська мануфактура”.

Робота сироварні орієнтована на те, щоб виготовити максимально більшу кількість видів сиру. Сири торгової марки „Перечинська мануфактура”: камембер, полонинський з перцем, полонинський без перцю, перечинський  (витриманий 2 місяці), перечинський молодий з пажитником, сир типу качота були представлені на ярмарках, фестивалях, які проводяться в районі та області.

Надходження до бюджетів усіх рівнів (зведений бюджет) за 2018 рік забезпечено  в  сумі  144,2 млн. грн.,  що більше  у порівнянні з 2017 роком  на 20,2 відс. Завдання Програми виконано 116,8   відс. (123,5 млн. грн.).

Доходи місцевих бюджетів (без трансфертів з державного бюджету) та без надходжень до бюджету Перечинської ОТГ склали  26,3 млн. грн. Рівень  виконання завдання не можливо вирахувати, оскільки Програмою передбачались доходи включаючи доходи  Перечинської ОТГ.

Податковий борг по платежах до бюджетів усіх рівнів станом на 1 січня 2019 року склав 5652,6 тис. грн. і зріс протягом 2018 року на 10,7 відс.  або на 547,0  тис. грн.  Завдання Програми – зменшити податковий борг на кінець 2018 року до розміру 5,1 млн. грн. не виконано.

Найбільшими боржниками є: приватний підприємець Сметанка М.П. – 1842,7 тис.грн., філія «Перечинське ЛАГДП» – 981,3 тис.грн., ТОВ «Перечинський Стеатит – 350,2 тис.грн., Закарпатська лісопромислова дільниця – 264,0 тис.грн., ЛОК «Полонина» – 227,5 тис.грн.,  ПП «Метаніка» – 160,8 тис.грн., ТОВ «Лісокомбінат-Віко» – 141,9 тис.грн.

Програмою передбачено знизити негативний фінансовий результат по підсумках за 2018 рік до рівня 20,8 млн. грн. збитків.

За оперативними даними , по основному колу щоквартально звітуючих 5 підприємств району, за підсумками січня-вересня 2018 року фінансовий результат економіки району є прибутковим –  17,3 млн. грн. прибутків.

Середньомісячна заробітна плата штатного працівника номінальна за 3 квартал 2018 року склала 8237 грн. і збільшилась у порівнянні з аналогічним кварталом 2017 року на 28,9 відс.

Завдання Програми на 2018 рік по розміру середньомісячної  заробітної   плати  за підсумками 3 кварталу 2018 року  перевиконано. (7776 грн.).

Станом  на 01 січня 2019 року на підприємствах згідно статистичних даних відсутня заборгованість із виплати заробітної плати.

Обсяг  роздрібного  товарообороту  підприємств – юридичних осіб за    9 місяців 2018 року  склав  78,9  млн. грн., що на 4,2 відс. менше у порівнянні з  відповідним періодом 2017  року.

Завдання  Програми за січень-вересень виконано на 76,2 відс. (завдання – 103,5 млн. грн.). і за очікуваними даними буде виконано за підсумками року.

Обсяг реалізованих послуг за 9 місяців 2018 року склав 19,7 млн. грн., що більше відповідного періоду 2017 року на 31,6 відс. і складає 120,9 відс. завдання, доведеного Програмою (16,3 млн. грн.).

Створення нових робочих місць.

Програмою на 2018 рік передбачено створити 250 нових робочих місць. Фактично протягом  2018 року  у районі створено 251 робоче місце, що складає 100,4 відс.  завдання, передбаченого Програмою.

Обсяг капітальних інвестицій за  9 місяців 2018 року склав 46,1 млн. грн., що складає 55,7 відс. завдання, передбаченого Програмою на 2018 рік (82,7 млн.грн.).

Обсяг прямих іноземних інвестицій станом на 01 жовтня 2018 року  склав 3224,6  тис. дол. США .   Річне завдання Програми на 2018 рік по обсягу прямих іноземних інвестицій виконано на 94,1  відс. (3,4 млн. дол. США).

Експорт товарів за  9 місяців 2018 року склав 23,5 млн. дол. США, що більше аналогічного періоду  2017 року на 2,5 відс. та складає  82,1 відс. завдання, доведеного Програмою (28,6 млн. дол. США).

Імпорт   товарів за 9 місяців 2018 року склав  11,6 млн. дол.  США, що складає  71,2  відс.  доведеного Програмою  завдання  (16,3 млн. дол. США).

Протягом 9 місяців 2018 року  введено  в  експлуатацію  2638 м. кв. загальної площі житла, що складає 58,6 відс. завдання, передбаченого   Програмою (4,5 тис. м. кв.).

Райдержадміністрація у 2018 році продовжувала спрямовувати свою діяльність       на залучення усіх можливих джерел фінансування на будівництво, реконструкцію, зміцнення матеріальної бази закладів соціальної сфери, об’єктів комунального призначення  та здійснення ремонту доріг, що дозволяє поліпшити соціально-економічне становище окремих територій та району в цілому і виконати соціальні зобов’язання перед населенням. Так, у 2018 році залучено кошти:

Державного бюджету на здійснення заходів щодо соціально-економічного розвитку окремих територій на:

реконструкцію будівлі колишнього МНВК для відкриття додаткових груп дошкільного навчального закладу в Перечинському районі, с.Т.Ремета – 507,9 тис.грн.;

капітальний ремонт дороги по вул. Л.Українки с.Порошково – 1381,6 тис.грн.;

капітальний ремонт котельні в Т.Реметівській ЗОШ І-ІІІ ступенів – 595,1 тис.грн.;

будівництво кладовища в урочищі «Мочари» в с.Т.Ремета (1 черга) – 261,0 тис.грн.

Державного фонду регіонального розвитку на:

поточний ремонт автомобільної дороги місцевого значення Тур’ї –Ремети-Лумшори, км 11+340-км 16+350 – 3285,995 тис.грн.;

поточний ремонт дороги державного значення Перечин-Свалява на ділянці км 25+000-км 30+520 – 6060,0 тис.грн.

Обласного бюджету на:

берегоукріплення річки Туричка на території Т.Реметівської сільської ради – 404,6 тис.грн.;

регулювання русла потока  Млинський с. Порошково – 373,0 тис.грн.;

співфінансування інвестпроекту в рамках Програми співробітництва Закарпатської області та Пардубицького краю Чеської републіки: реконструкція будівлі клубу під соціально-культурний центр (клуб,бібліотека,ФАП) в с.Мокра – 499,9 тис.грн.;

співфінансування для коштів державного фонду регіонального розвитку «Будівництво сучасного центру надання адміністративних послуг в с.Т.Ремети» – 600,0 тис.грн.;

придбання костюмів для двох колективів художньої самодіяльності району – 80,0 тис.грн.;

співфінансування до проектів – переможців конкурсу ініціатив місцевих карпатських громад для: Вільшинківської сільської ради «Створення сучасного інформаційного центру в с.Вільшинки та «Придбання обладнання довгострокового користування для забезпечення належних температурних умов в сучасному інформаційному центрі с.Вільшанки» – 138,1 тис.грн., Т.Реметівської сільської ради «Збереження унікальних природних насаджень та розвиток туристичних маршрутів в долині річки «Тур”я» – 88,2 тис.грн.;

реконструкцію спортивного майданчика на території Новоселицької ЗОШ І-ІІ ступенів – ДНЗ в с.Новоселиця – 640,0 тис.грн.;

капітальний ремонт автомобільної дороги місцевого значення С 070802 Турички-Вільшанки – 270,0 тис.грн.;

проведення нормативної грошової оцінки земель Т.Реметівської сільської ради – 62,0 тис.грн.

За рахунок субвенції з державного бюджету проведено:

капітальний ремонт автомобільних доріг загального користування районного значення: Т.Поляна – Полянська Гута на суму 781,944 тис.грн.,  Турички – Вільшинки -442,06 тис.грн., Дубриничі – Новоселиця – 696,5 тис.грн., (Перечин-Свалява)-Мокра -395,0 тис.грн.;

поточний середній ремонт автомобільної дороги загального користування районного значення (Перечин-Свалява)-Завбуч-246,5 тис.грн.

ЛАСКІН М.І.

Інформація закінчена.

У кого будуть запитання до Петра Петровича?

 

З даного питання нам необхідно прийняти рішення.

Пропонується прийняти його за основу, прошу голосувати.

За – 22 депутати. Проти  – 0. Утримались – 0.

 

У кого будуть зміни, доповнення?           

 

Є пропозиція рішення прийняти в цілому.  Прошу голосувати.

За – 22 депутати. Проти  – 0. Утримались – 0.

 

СЛУХАЛИ: Ласкіна М.І.

  1.   Про інформацію Перечинського  відділення   поліції Ужгородського   відділу поліції Головного управління Національної поліції у Закарпатській області про стан  боротьби  із злочинністю, охорони громадського порядку та результати діяльності на території району за 2018 рік.

         Слово для інформації надається   Сайфудінову-Марко Віталію Салаватовичу,  заступнику начальнику Перечинського  відділення   поліції Ужгородського   відділу поліції Головного управління Національної поліції у Закарпатській області.

 

Впродовж 12 місяців 2018 року силами Перечинського відділення поліції пророблена певна робота щодо стабілізації оперативної обстановки, виконання завдань, поставлених Президентом, Урядом та керівництвом Національної поліції  та МВС України щодо захисту прав і свобод громадян, інтересів суспільства й держави від протиправних посягань.

Зокрема,  до ЄРДР Перечинського ВП УВП внесено 274 відомості про злочини і пригоди, з яких 125 особам повідомлено про підозру у вчиненні 147  кримінальних правопорушеннях. Закінчено досудове розслідування по 460 кримінальних правопорушеннях.  З них: 155 кримінальних правопорушень  направлено до суду з обвинувальним актом.  Закрито 287 кримінальних проваджень. Залишаються на досудовому розслідуванні  241 кримінальне провадження на 367 кримінальних правопорушень.

Тяжкі та особливо тяжкі кримінальні правопорушення. Протягом 12 місяців 2018 року в Єдиному реєстрі досудових розслідувань Перечинського ВП ГУНП   зареєстровано 141 тяжких та особливо тяжких кримінальних  правопорушень. Повідомлено про підозру 44 особам у вчиненні 47 таких  злочинів.    До правопорушників застосовано запобіжний захід – тримання під вартою відносно 8 осіб ,  домашній арешт застосований у відношенні 17 осіб.

По 141 злочину цієї категорії досудове розслідування (із закритими) закінчено з них: направлено до суду з обвинувальним актом 46 кримінальних проваджень, закрито за п.1,2 ч.1 ст.284 КПК України 95 КП

 

Майнові злочини. Аналіз криміногенної ситуації на території  обслуговування впродовж 12 місяців 2018 року свідчить про тенденцію до збільшення кількості кримінальних правопорушень майнового характеру. Так, за поточний рік в ЄРДР  Перечинського ВП ГУНП  зареєстровано 98  кримінальних провадження, пов’язаних з крадіжками майна, що становить 42% від всіх зареєстрованих.  Найбільша кількість зареєстрованих крадіжок припадає на районний центр- м.Перечин,  с. Порошково, с. Т.Ремета, с. Дубриничі.

Працівниками поліції встановлені особи, які вчинили 46 крадіжок. Досудове розслідування закінчено та справи направлені до суду по  48 крадіжках .

За скоєння дрібних викрадень чужого майна працівниками поліції складено 4

Крадіжки з помешкань. Аналогічна ситуація, яка свідчить про динаміку до зросту спостерігається і з крадіжками з помешкань громадян: так, за 2018 рік зареєстровано  26 таких злочинів, що на 16 більше, ніж у 2017 році. Особи встановлені по  15 крадіжках з 26 зареєстрованих (58%).

Розшукова робота. Працівниками ВКП Перечинського ВП ГУНП ( здійснювався комплекс заходів щодо розшуку злочинців, осіб, зниклих безвісті та невпізнаних трупів. Загалом, за 12 місяців 2018 року розшукано 18 злочинців, які ухилялися від слідства та суду, встановлено місце знаходження 8 безвісти зниклих.

В залишку залишається  6 нерозшуканих злочинців та безвіснозниклих, а також не встановлено особу 1 невпізнаного трупа.

Протидія незаконному обігу зброї.  До ЄРДР Перечинського  ВП ГУНП    протягом 12 місяців 2018 року внесено 12 кримінальних правопорушень, пов’язаних з незаконним обігом зброї, 5 особам оголошено про підозру , які направлені на розгляд суду. Залишаються на дорозслідуванні 1 кримінальне провадження , 6 правопорушеннь  закрито, з незаконного обігу вилучено 2 одиниці нарізної зброї, 3 одиниці холодної зброї та 2 гранати.

За порушення порядку зберігання та  строків реєстрації зброї (ст.ст.190-195 КУпАП) працівниками поліції складено 37 адміністративних протоколів.

Протидія незаконному обігу наркотичних засобів та психотропних речовин. За 12 місяців 2018 року до ЄРДР   внесено 9 кримінальних правопорушень, пов’язаних з незаконним обігом наркотиків .  По 3 кримінальних порушенням особам повідомлено про підозру   і по 3 КП досудове розслідування закінчено та кримінальні  провадження скеровано до суду, по 5 кримінальних провадженнях прийнято рішення про закриття узв»язку з невеликою кількістю наркотичного засобу, а винних  осіб притягнуто до адміністративної відповідальності.

Протидія нелегальній міграції. Ужгородським ВП ГУНП проводились спільні з прикордонною службою “Ужгород” Чопського прикордонного загону заходи по протидії спробам порушенню державного кордону, виявлення незаконних переміщень партій контрабандних товарів. Впродовж 12 місяців 2018 року до ЄРДР внесено відомості по 8 кримінальних правопорушеннях, передбаченому ст.332 ч.1-2 ККУ,  по 3 фактах затримання 45 нелегальних мігрантів з В’єтнаму, 6 з Індії та 11 громадян Шрі-Ланки та 2 гр.-н Словакії і Молдови).

За результатами розгляду вказаних правопорушень 5 особам оголошено про підозру та 2 КП з обвинувальним актом направлено до суду, 1 КП передано для подальшого розслідування в СУ ГУНП.

Незаконна вирубка деревини. Наявність значних запасів деревини на території району дає можливість злочинцям вчиняти кримінальні правопорушення саме в цій сфері. Так за 12 місяців 2018 року за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ст.246 ККУ до ЄРДР внесено 8 фактів незаконної вирубки лісу. По 3 КП особам, що це скоїли оголошено про підозру та  3 справи з угодою про визнання винуватості та з обвинувальним актом направлено до суду, по 2 фактах прийнято рішення про закриття КП, в порядку ст.284 ч.1 п.2 КПКУ.

Превентивна діяльність Ужгородського ВП ГУНП

Протягом 12 місяців 2018 року на територіях обслуговування Перечинського  ВП ГУНП організовано та проведено ряд спеціальних оперативно-профілактичних операцій: “Розшук”, “Мігрант”, “Зброя та вибухівка”, «Мак» та «Літо», а також оперативно-профілактичні відпрацювання по протидії майновій злочинності. В розрізі відпрацювань та цільових операцій працівниками  Перечинського ВП складено 2065   адмінпротоколів.

Найбільшу частку правопорушень виявлено працівниками ГРПП– 1750,   дільничними інспекторами поліції – 151, ювенальною поліцією ВП – 71  та працівниками дозвільної системи – 27.

Найчастіше працівниками секторів реагування патрульної поліції територіальних відділень Ужгородського ВП виявлялись адміністративні правопорушення, які передбачені правилами дорожнього руху:

– ст.130 КУпАП (керування транспортними засобами особами, які перебувають у стані алкогольного сп’яніння) – 52.

– ст. 173-2 КУпАП (вчинення насильства в сім’ї) – 78,

– ст. 173 КУпАП (дрібне хуліганство) – 40;

На 4891 адмінправопорушників накладено стягнення у вигляді штрафу на загальну суму   509 тисяч 963 грн. ,   з яких стягнуто – 265 тисяч 489 грн.

Вулична злочинність. Впродовж 12 місяців 2018 року спостерігалась тенденція до зменшення рівня злочинності  проте, на території Перечинського району відмічається ріст злочинності в громадських місцях.

Вдвічі збільшилась кількість фактів кримінального хуліганства   порівняно з минулим роком на території Перечинського району задокументовано 4 хуліганства  та справи скеровано до суду.

Проведений аналіз підліткової злочинності на територіях обслуговування загалом вказує на динаміку до зменшення рівня   злочинності серед неповнолітніх,  підлітками протягом 12 місяців 2018 року скоєно 12 кримінальних правопорушень, проти 13 в 2017 році, проте протягом 2018 року задокументовано та скеровано до суду 3 факти  втягнення неповнолітніх в злочинну діяльність ( ст. 304 КК України).

Побутова злочинність.  Працівниками поліції Перечинського ВП внесено до ЄРДР 32 відомості за скоєння злочинів на ґрунті побуту та 3 – за насильство в сім’ї,  складено 78 адмінпротоколів за ст.173-2 КУпАП .

Масові заходи. Найбільше забезпечень ОПП під час проведення масових заходів відбувалось на території обласного центру: працівниками Ужгородського ВП забезпечувалась охорона публічного порядку на 715 масових заходах, в яких брало участь більше 303 тисячі громадян. Охорону публічного порядку забезпечували 2386 працівників.  Порушень публічного порядку під час проведення масових заходів не допущено.

Стан забезпечення безпеки дорожнього руху за 12 місяців  2018 року.

За звітній період задокументовано  5 ДТП – в Перечинському районі –  з них зі смертельним наслідком 3,  встановлено 4 осіб, які  вчинили дані  кримінальні правопорушення,  по 1 вживаються заходи щодо встановлення  водія та  транспортного засобу, який здійснив наїзд на пішохода в м. Перечин.

Реєстрація заяв і повідомлень про кримінальні правопорушення та події.

За 12 місяців  2018 року черговими  обліковано – 3296 звернень,   внесено до ЄРДР 525 заяв (16% від всіх реєстрацій заяв); списано до справи – 2374 матеріалів, що складає 71% від кількості зареєстрованих; складено 211 адміністративних протоколів за матеріалами ЄО (6%), передано в інші ОВС – 16.

Керівництвом відділення поліції   значна увага приділяється перевірці повноти та своєчасності реєстрації в журналах ЄО заяв, повідомлень громадян, установ, організацій про кримінальні посягання, вивчення обґрунтованості прийнятих рішень за ними, зокрема, при списанні матеріалів до справи, законності притягнення винних до адміністративної відповідальності.

Проблемні питання оперативно-службової діяльності Ужгородського ВП (в рамках кущової роботи), які потребують термінового покращення:

 

  1. Розкриття майнових злочинів крадіжок майна, пограбунків, шахрайств ( особливо через оголошення на різних інтернет сайтах).

1.1. Покращення роботи по встановленню осіб, причетних до вчинення тяжких та особливо тяжких кримінальних посягань.

  1. Покращення документування і розслідування фактів незаконних вирубок лісу, особливо в умовах прийнятих змін до діючого законодавства.
  2. Активізація роботи по належному документуванню латентних злочинів (фактів незаконного обігу зброї та наркотичних засобів).
  3. Необхідність активізації розшукової роботи, зменшення кількості нерозшуканих карних злочинців та невстановлених безвісти зниклих осіб.
  4. Покращення профілактичної роботи в міграційній сфері у взаємодії з Чопським прикордонним загоном та ГУДМС в Закарпатській області з питань протидії нелегальній міграції.
  5. Активізація профілактичної роботи секторів превенції:

– по здійсненню профілактичних заходів в підлітковому середовищі та по виявленню фактів продажу неповнолітнім алкогольних напоїв, тютюнових виробів, кальяну.

 

ЛАСКІН М.І.

Інформація закінчена.

У кого будуть запитання до Віталія Салаватовича?

 

З даного питання нам необхідно прийняти рішення.

Пропонується прийняти його за основу, прошу голосувати.

За – 23 депутати. Проти  – 0. Утримались – 0.

 

У кого будуть зміни, доповнення?           

 

Є пропозиція рішення прийняти в цілому.  Прошу голосувати.

За – 23 депутати. Проти  – 0. Утримались – 0.

 

ВИРІШИЛИ: Рішення № 535 прийняти.

СЛУХАЛИ: Ласкіна М.І.

 

  1. Про роботу Перечинського районного центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді та служби у справах дітей районної державної адміністрації по поліпшенню   соціального захисту дітей   та запобігання дитячій бездоглядності   на   території району.

 

ВИСТУПИЛИ:  Країло Тетяна Василівна, директор Перечинського  районного  центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді.

молоді – це спеціалізований заклад, який уповноважений державою брати участь у реалізації державної політики шляхом проведення соціальної роботи з сім’ями, дітьми та молоддю. Головне завдання центру – професійна допомога клієнтам у визначенні причин власних проблем і подальший спільний пошук можливостей для їхнього вирішення шляхом надання комплексу соціальних послуг (психологічних, юридичних, соціально-педагогічних, інформаційних, соціально-медичних, соціально-економічних).

Для поліпшення соціального захисту дітей, забезпечення комплексної допомоги сім’ям та особам, які опинилися в складних життєвих обставинах, відпрацьовано механізм співпраці  Перечинського центру соціальних служб для сім’ї,  дітей та молоді з всіма суб’єктами соціальної роботи.

При центрі створено та діють спеціалізовані служби:

  • служба підтримки сім’ї (робота з сім’ями у кризі, сім’ями, у яких виховуються діти з функціональними обмеженнями, родинами опікунів/піклувальників);
  • мобільний консультаційний пункт соціальної роботи для надання соціальних послуг в сільській та гірській місцевості.

Діяльність центру здійснюється відповідно до Законів України та загальнодержавних програм щодо соціальної роботи з сім’ями, дітьми та молоддю.

Основною метою діяльності центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді є сприяння в задоволенні соціальних потреб сімей, дітей та молоді, які потрапили у складні життєві обставини та потребували сторонньої допомоги, а також надання клієнтам із числа  найбільше соціально уразливих категорій населення послуг різного соціального спрямування.

Пріоритетними напрямками роботи в діяльності центру СССДМ визначені:

  • раннє виявлення, облік та соціальний супровід сімей, які знаходяться в складних життєвих обставинах;
  • підготовка до самостійного життя, соціальна адаптація, соціальний супровід дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування;
  • забезпечення соціального супроводу опікунських сімей;
  • здійснення соціально-профілактичної роботи щодо запобігання правопорушенням та соціально небезпечних хвороб у дитячому та молодіжному середовищі.

Послуги спеціалістів безкоштовні, інформація, отримана від клієнтів в процесі роботи в жодному випадку не використовується проти клієнта і є службовою таємницею.

З метою раннього виявлення сімей, які опинилися в складних життєвих обставинах протягом 2018 року працівниками центру здійснено 120 соціальних інспектувань сімей , в яких виховується 198 дітей, які опинилися в складних життєвих обставинах ( в  порівнянні в 2017 році виявлено 120 сімей).

Дані сім’ї взяті на облік центру як такі, що перебувають в складних життєвих обставинах. Всього станом на 01.01.2019 року на обліку перебуває 222 сім’ї, які опинилися в складних життєвих обставинах, у яких виховується 398 дітей.

Соціальні послуги сім’ям надавалися, як в рамках здійснення соціального супроводу, так і за карткою обліку роботи із сім’єю (особою) через індивідуальне та групове консультування.

Одним із видів надання комплексу соціальних послуг сім’ї являється соціальний супровід. У деяких випадках сім’ї брались під супровід через наявність декількох проблем, які потребували вирішення. Спектр проблем, що потребують вирішення, у переважної більшості сімей, які перебувають під соціальним супроводом, є дуже широким. Тому ефективність соціального супроводу залежить не тільки від роботи працівників центру, а й від спільних зусиль та залучення всіх суб’єктів соціальної роботи до процесу вирішення проблем сімей, проводиться оцінка потреб дитини та її сім’ї. Кожній сім’ї надається комплекс соціальних послуг згідно потреб.

Під соціальним супроводом у поточному році перебувало 16 сімей, в яких виховується 25 дітей, що опинилися в складних життєвих обставинах. Сім’ї отримали 437 послуг. На виконання Програми соціальної адаптації з дітьми – сиротами та дітьми, позбавленими  батьківського піклування , затвердженої наказом Державної соціальної служби для сім’ї, дітей та молоді від 04.06.08 №31   « Про затвердження Програми центрів соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді з соціальної адаптації дітей – сиріт та дітей, позбавленими  батьківського піклування з числа учнів  старших та випускних класів, інтернатних закладів, шкіл соціальної реабілітації та осіб з числа дітей – сиріт та дітей, позбавленими  батьківського піклування» під соціальним супроводом перебував 21 учень Перечинської загальноосвітньої школи- інтернат I-II ступенів Закарпатської обласної ради.

9 осіб з числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування отримали соціальні послуги за карткою обліку роботи з сім’єю (особою)(в 2017 році 9осіб).

Проведено перевірку 49 сімей, яким призначена державна допомога при народженні дитини (в порівнянні – в 2017 році проведено33 перевірки).

Соціальним супроводом Перечинського РЦСССДМ охоплено дитячий будинок сімейного типу сім’ї Чомоляк, в якому виховуються 6 дітей-вихованців та прийомна сім’я Грамма, прийомна сім’я Русинчак, прийомна сім’я Курішко/ Калініченко, в яких виховуються 5 прийомних дітей. Дві прийомні сім’ї проживають на території Перечинської  міської об’єднаної територіальної громади, але соціальний супровід здійснюють працівники Перечинського районного центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді. Відповідно до «Методичних рекомендацій щодо виконання власних (самоврядних) повноважень об’єднаної територіальної громади у сфері соціального захисту населення» затверджених Наказом Міністерства соціальної політики України від 19.01.2016 року № 26, з метою надання якісних послуг населенню територіальної громади у сфері соціальних послуг та організації соціальної роботи рекомендується передбачити в штатному розписі виконавчого органу об’єднаної територіальної громади посаду фахівця із соціальної роботи та надання соціальних послуг ( консультування, інформування, оцінювання потреб мешканців громади у соціальних послугах,організація соціального супроводу,направлення до закладів соціального обслуговування).

222 сім’ї, в яких виховується 398 дітей охоплені соціальними послугами  Перечинського районного центру соціальних служб для сім’ї,дітей та молоді. Отримали 468 соціальних послуг.

З метою профілактики  раннього соціального сирітства, попередження відмов від новонароджених дітей, профілактики безвідповідального батьківства проводилися інформаційно-просвітницькі заходи   Перечинського РЦСССДМ в Обласному соціальному центрі матері та дитини. Протягом 2018 року під соціальним супроводом перебувало 9 сімей,які є клієнтами Обласного соціального центрі матері та дитини.    Соціальними послугами центру охоплені клієнти  Обласного соціального гуртожитку для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування.

За результатами проведеної роботи: покращено психоемоційний стан членів сімей, скеровано на медичне обстеження, надано допомогу в отриманні речової допомоги, оформленні документів, відновлено соціальні зв’язки, допомога у вирішенні житлово-побутових проблем, направлено для оформлення державних соціальних допомог. Проводиться робота щодо стимулювання батьків до дій для вирішення житлових питань, здійснюється інформаційно-роз’яснювальна робота з членами сімей з числа отримувачів допомоги при народженні дитини з метою запобігання втрати права сім’ї на відповідний вид допомоги, здійснення обстеження умов проживання дітей в сім’ях одиноких матерів, проведення за місцем проживання сім’ї інформаційно-просвітницької роботи, спрямованої на формування стандартів позитивної поведінки, здорового способу життя, формування позитивних соціальних зв’язків.

Одним із завдань центру соціальних служб для сім`ї, дітей та молоді є надання допомоги у адаптації особам, які відбули покарання у місцях позбавлення волі і повертаються до звичайного життя та неповнолітнім і молодим особам , які засуджені до покарань, не пов’язаних з позбавленням волі. Особа кожного засудженого, який стає на облік до центру, досконало вивчається  з метою подальшої кропіткої роботи щодо його перевиховання, а також надання засудженому допомоги з питань працевлаштування, вирішення проблем медичного, соціально-побутового характеру. Крім того, вивчаються причини, які штовхнули людину на скоєння злочину.  45 сімей , в яких виховується 57 дітей, члени яких перебувають в конфлікті з законом, охоплені соціальними послугами центру . 3 сім’ї даної категорії перебували під соціальним супроводом .

У роботі з особами, які перебувають у конфлікті із законом, працівники центру професійно підходять до визначення потреб у наданні комплексу соціальних послуг вищезазначеної категорії клієнтів  і сприяють:

  • зміцненню родинних та суспільно корисних зв’язків;
  • вирішенню питань трудового і побутового  влаштування, отримання паспорта та реєстрації;
  • адаптація в соціумі, попередження  скоєння повторного злочину.

В ході функціонування спеціалізованого формування «Мобільний консультаційний пункт соціальної роботи»  протягом 2018 року було проведено 55 просвітницьких заходів в навчальних  закладах району, Обласному соціальному центрі матері та дитини та Обласному соціальному гуртожитку для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування

( в 2017 році проведено 49 заходів).     Інформаційно-просвітницькі заходи, спрямовані на:

– пропаганду здорового способу життя( проведено 10 заходів , якими охоплено 91 особу та надано 21 індивідуальну послугу);

– профілактику та попередження шкідливих звичок  у дитячому та молодіжному середовищі( проведено 9 заходів ,якими охоплено 93 особи та надано22 індивідуальні  послуги);

– з профілактики злочинності( проведено 6 заходів ,якими охоплено72 особи та надано14 індивідуальних послуг);

-з профілактики насильства( проведено 5 заходів , якими охоплено52 особи та надано10 індивідуальних послуг);

– профілактики наркоманії ( проведено 8 заходів , якими охоплено102 особи та надано29 індивідуальних послуг);

-профілактики ВІЛ інфекції та СНІДу ( проведено 3 заходи ,якими охоплено 31 особу та надано 9 індивідуальних послуг).

Перечинським районним центром соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді проводяться різнопланові заходи щодо інформування населення про форми сімейного виховання дітей шляхом проведення бесід, інформувань під час проведення групових заходів та індивідуальної роботи, спрямованої на пошук кандидатів на створення патронатних сімей та наставників. 14 червня 2018 року проведено засідання круглого столу на тему: «Наставництво як індивідуальна форма підтримки дітей, які проживають у закладах для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування». На засідання круглого столу були запрошені працівники структурних підрозділів Перечинської райдержадміністрації, жителі району. Загальну кількість учасників обговорення склали 13 осіб. Круглий стіл було проведено з метою підвищення рівня обізнаності громади з питаннь наставництва. З пропаганди сімейних цінностей ( проведено 11 заходів ,якими охоплено106 осіб та надано32 індивідуальні послуги). Протягом 2018 року до центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді не надходили  повідомлення про вчинення насильства в сім’ї.

Виїздами охоплено  населені пункти району: с.Т.Пасіка, с.Т.Ремети, с.Порошково, с.Туриця, с.Новоселиця,с. Т. Бистра, с. Турички, с.Дубриничі, с.Т. Поляна, с.П.Гута.

 

Пузакулич Оксана Іванівна, начальник служби у справах дітей районної державної адміністрації.

Станом на 01.01.2019 року на первинному обліку служби у справах дітей перебуває – 52 дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування (в порівнянні в 2017 році – 60 дітей), з них: 34 (39)- дітей проживають у сім’ях опікунів/піклувальників, 9 (9)- дітей знаходяться на вихованні у дитячих будинках сімейного типу та прийомних сім’ях, 9 (11) – перебувають у дитячих закладах області на повному державному утриманні. Протягом звітнього періоду на первинний облік служби взято 5 (5) – дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, яким за розпорядженнями  голови РДА надано правовий статус. Знято з первинного обліку служби – 10 (6) дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, з яких: 1 (2) -усиновлено громадянами України, 1 (0) – надано дитині повну цивільну дієздатність та 8 (4) – досягнуто  повноліття.

На профілактичному обліку служби перебуває 3 (3) – дітей, які проживають у двох сім’ях, де батьки ухиляються від виконання батьківських обов’язків. В даний час, службою у справах дітей та іншими структурами проводиться робота по виявленню та взяття на облік дітей, що опинилися в складних життєвих обставинах.

З метою виявлення бездоглядних та безпритульних дітей, покращення криміногенної ситуації, протягом 2018 року службою спільно з інспектором ювенальної превенції Перечинського відділення поліції, районним центром соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, представниками органів місцевого самоврядування проведено 42 (49) – профілактичних рейдів, під час яких чотирьох дітей вилучено з сім’ї та влаштовано до закладів соціального захисту.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 25.08.2005 року №823 «Про затвердження Порядку надання одноразової допомоги дітям-сиротам та дітям, позбавленим батьківського піклування після досягнення 18-ти річного віку», 8 осіб отримали одноразову допомогу у відділі освіти, молоді та спорту райдержадміністрації. У разі відсутності в таких осіб житла придатного для проживання, райдержадміністрацією направлено пакети документів для взяття їх на квартирний облік. Станом на 01.01.2019 року 3 дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування перебувають на квартирному обліку Тур’я-Пасіцької сільської ради та Перечинської міської ради.

З 2009 року служба у справах дітей підключена до Єдиної інформаційно-аналітичної системи “Діти” – електронного банку даних дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, дітей, які опинилися в складних життєвих обставинах, а також громадян, які можуть взяти дитину на виховання, під опіку/піклування чи усиновлення.

З метою соціально-правового захисту прав дітей протягом звітного періоду проведено 14 (12) засідань Комісії з питань захисту прав дитини, на яких розглянуто  питання стосовно захисту життя,  охорони здоров’я, освіти, соціального захисту, житлових та майнових прав дітей, надання висновків органів опіки та піклування стосовно сімейних правовідносин, виконання батьками своїх обов’язків щодо дітей. За позовом органу опіки та піклування Перечинської райдержадміністрації службою у справах дітей до Перечинського районного суду подано три позовні заяви про позбавлення батьків батьківських прав та про відібрання дітей без позбавлення їх батьківських прав. За рішеннями суду дітям надано правовий статус та влаштовано до закладів соціального захисту та в сім’ї громадян.

З метою реалізації права дітей на сімейне виховання протягом 2018 року за розпорядженнями голови РДА 5 дітей влаштовано в сім’ї опікунів/піклувальників на території району. Усиновлено громадянами України 1 дитину, яка перебувала на первинному обліку служби, вихованця обласного Будинку дитини м. Свалява.  Іноземними громадянами протягом звітного періоду усиновлено 4 вихованців Перечинської ЗОШ-інтернат І-ІІ ступенів Закарпатської обласної ради.

У Перечинському районі функціонує один дитячий будинок сімейного типу сім’ї Чомоляк, в якому виховуються 6 дітей-вихованців. На території міста Перечин та району створено три прийомні сім’ї, до яких влаштовано за розпорядженнями голови РДА 5 дітей. Батькам-вихователям та прийомним батькам надається юридична та консультативна підтримка, здійснюється соціальний супровід сімей. З метою захисту прав дітей на життя, освіту, охорону здоров’я, духовного розвитку у сім’ї, майнових та житлових прав, відповідно до п. 52 постанови  Кабінету Міністрів України від 24.09.08 № 866 “Питання діяльності органів опіки та піклування пов’язаної із захистом прав дитини”, службою у справах дітей із залученням працівників органів освіти, охорони здоров’я, центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, поліції здійснюється контроль за умовами утримання, навчання, виховання дітей, які перебувають під опікою/піклуванням фізичних осіб, прийомних батьків та батьків-вихователів.

ЛАСКІН М.І.

Інформація закінчена.

З даного питання нам необхідно прийняти рішення.

Пропонується прийняти його за основу, прошу голосувати.

За – 23 депутати. Проти  – 0. Утримались – 0.

 

У кого будуть зміни, доповнення?           

 

Є пропозиція рішення прийняти в цілому.  Прошу голосувати.

За – 23 депутати. Проти  – 0. Утримались – 0.

 

ВИРІШИЛИ: Рішення № 536 прийняти.

СЛУХАЛИ: Ласкіна М.І.

  1. Про звіт директора Перечинського  комунального спеціалізованого підприємства- видавництво «ТУРпрес» про фінансово- господарську діяльність підприємства    за 2018 рік.

Пропонується прийняти проект рішення  за основу, прошу голосувати.

За – 20 депутатів. Проти – 0. Утримались – 0.

ВИСТУПИЛИ:Лопушанський Антон Антонович, директор  Перечинського  комунального спеціалізованого підприємства- видавництво «ТУРпрес» .

Комунальне підприємство-видавництво «ТУРпрес» цілий 2018 рік і по даний час не працює. Повна зупинка виробничої діяльності через вихід з ладу верстату, на якому можна здійснювати друк газети «Народне слово». Відновити його не має можливості, оскільки  верстат технічно застарілий і на нього немає запчастин.

Ласкін М.І.  Майно, в якому розташоване підприємство, є цінним об»єктом нерухомості і    нам потрібно буде вирішити, що  робити з таким цінним і важливим об’єктом в майбутньому.

Грицик П.В. Це питання потрібно розмежувати на два напрямки: питання майна і питання юридичної особи.

Поприк В.І., депутат районної ради. Я озвучу пропозицію депутата районної ради Лабича М.І., висловлену на засіданні постійної комісії районної ради з питань економічної реформи, планування, бюджету, фінансів, контролю за проведенням приватизації, інвестицій та регуляторної політики:

 Розпорядженням голови районної ради  утворити робочу групу з вивчення питання щодо подальшої роботи Перечинського комунального спеціалізованого підприємства-видавництва «ТУРпрес» Перечинської районної ради та комунального підприємства «Архітектура», якій вивчити дане питання щодо подальшої ліквідації або продажу КП ТУРпрес.
За результатами роботи робочої групи пропозиції  подати на розгляд постійних комісій  та сесії районної ради..

Гулей-Шикула О.Ф., щодо пункту 2 проекту рішення – якою визнати роботу даного комунального підприємства?

Поприк В.І. Роботу визнати задовільною.

До зали зайшли учасники АТО.

Ласкін М.І. запропонував учасникам  АТО  зачекати до закінчення розгляду питання  порядку денного.

 

Шановні депутати!

По даному питанню були зауваження і пропозиції. Боргів підприємство не має.

Грицик П.В. зауважив як нараховується заробітна плата на підприємстві, чи в результаті можуть виникнути претензії та запитання.

Ласкін М.І. По даному  питанню звертаюся до радника голови ради з питань юридичного забезпечення вивчити дане питання вивчити більш досконало. Є пропозиція роботу комунального підприємства ТУРпрес визнати задовільною з врахуванням висловлених пропозицій. Ставлю на голосування.

Голосували:  За – 17. Утрималися – 3. Проти – 0.

Рішення не прийнято.

Ласкін М.І. Слово надається учасникам АТО.

ВИСТУПИВ:  Опаленик М.Й., учасник бойових дій, інвалід війни 2-ї групи, житель с.Ворочево, 171, який зачитав колективне звернення учасників бойових дій, членів спілки ГО «Перечинщина»:

1.Зобов»язати комісію щодо розгляду питань забезпечення житлом деяких категорій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України виконати ухвалу суду від 20.12.2018 року № 0740/998/18/23566/18.

2.Звільнити із займаної посади заступника голови Перечинської РДА Чомоляк М.І., яка протягом періоду 2015-2018 року не виконує свої службові обов»язки з питань соціального захисту категорій осіб, які захищали незалежність, суверенність та територіальну цілісність України, а саме безпринципно відноситься до проблем, які є у учасників бойових дій  (колективне звернення знаходиться у матеріалах сесії).

Депутати та присутні в залі засідань районної ради інформацію учасника АТО  взяли  до відома та порекомендували звернутися до   органів, до компетенції яких належить вирішення даного питання.

ЛАСКІН М.І.

Шановні депутати.

Вважаю, що є необхідність повернутися до розгляду попередньо  неприйнятого нами рішення «Про звіт  директора Перечинського комунального спеціалізованого підприємства-видавництва «ТУР-прес» про фінансово-господарську діяльність підприємства за 2018 рік. Оскільки неприйняття даного рішення  унеможливлює      прийняття  будь-яких рішень щодо діяльності підприємства в подальшому.

Грицик П.В. Вважаю не потрібно було  визнавати роботу  директора підприємства задовільною чи незадовільною, а звіт директора  взяти до відома та врахувати пропозицію Поприка В.І.

Ласкін М.І. Прошу голосувати за повернення   до розгляду питання під № 7.

За дану пропозицію голосували – 22 депутати. Проти – 0. Утрималися -0.

Пропонується прийняти проект рішення за основу, прошу голосувати.

За – 22 депутати. Проти – 0. Утримались -0.

ВИСТУПИЛА:

 Баєва О.М., депутат районної ради. Пропоную пункт 2 проекту рішення виключити і наступним пунктом прописати пропозицію Поприка В.І. , а саме:  Голові районної ради утворити робочу групу з вивчення питання щодо подальшої роботи Перечинського комунального спеціалізованого підприємства-видавництва «ТУРпрес» Перечинської районної ради та комунального підприємства «Архітектура».

Грицик П.В. Голові робочої групи    поінформувати на засіданні чергової сесії  про  результатами  роботи робочої групи з цього питання.

Ласкін М.І.

Є пропозиція рішення прийняти в цілому, із  зауваженнями і  пропозицією Баєвої О.М. Прошу голосувати.

За – 20 депутатів. Проти – 0. Утримались – 0.

ВИРІШИЛИ: Рішення № 537 прийняти.

СЛУХАЛИ: Ласкіна М.І.

  1. 8. Про звіт директора комунального некомерційного підприємства «Перечинський районний Центр  первинної медико-санітарної допомоги» Перечинської районної ради Закарпатської області  за 2018 рік  .

ВИСТУПИВ:  Малишко Юрій Юрійович, директор  комунального некомерційного підприємства «Перечинський  районний Центр  первинної медико-санітарної допомоги» Перечинської районної ради Закарпатської області .

Надання первинної медико-санітарної допомоги в сільській місцевості району забезпечується комунальним некомерційним підприємством «Перечинський районний Центр первинної медико-санітарної допомоги» Перечинської районної ради Закарпатської області.

13 липня 2018 року комунальний заклад « Перечинський районний Центр первинної медико-санітарної допомоги » реорганізовано шляхом перетворення в одноіменне комунальне некомерційне підприємство.

З 26.07.2018 року наш заклад підключено до електронної системи реєстрації та ведення відносин лікаря та пацієнта. Станом на 01.02.2019 року, 11552 (60%) пацієнти  підписали декларації з лікарями нашого Центру.

15.08.2018 року нами укладено договір про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій з Національною службою здоров»я України (НСЗУ) на четвертий квартал і 15 жовтня отримали перші кошти

( 238,9 тис.грн.).

27.09.2018 року подано в ліцензійний комітет МОЗ заяву на отримання ліцензії на медичну практику.

Наказом МОЗ України від 01.11.2018 року за № 1995 « Про ліцензування медичної практики» нашому закладу  видано ліцензію на медичну практику.

24.01.2019 року повторно нами укладено договір про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій з Національною службою здоровя України (НСЗУ) на 2019 рік.

Слід зауважити, що адміністрацією нашого закладу за останні півроку проведена маштабна робота, а саме:

  • відокремлення частини майна зі скороченням працівників на користь новоствореного Перечинською ОТГ Центру ПМСД ;
  • реорганізація закладу шляхом перетворення;
  • оптимізація мережі закладів і штатної чисельності працівників у відповідності до «Перспективного плану розвитку та розбудови спроможних мереж надання первинної медичної допомоги в Перечинському районі» , затвердженого головою районної державної адміністрації 30.01.2018 року;
  • створення технічних передумов укладання декларацій з пацієнтами ( автоматизовані робочі місця та доступ до інтернету);
  • розробка та впровадження нової системи оплати праці , що сприяє мотивації медпрацівників до якісної і продуктивної роботи;
  • розробка та укладання Колетивного договору між керівництвом та профспілковим комітетом Центру.

В районі сформована оптимальна мережа амбулаторних лікувально-профілактичних закладів. В структуру Центру ПМСД входять 7 амбулаторій загальної практики-сімейної медицини (далі АЗПСМ ) в сс. Дубриничі,  Т.Ремета,  Турички, Т.Пасіка, , Порошково, Т.Бистра, Т.Поляна  та 10 фельдшерсько-акушерських пунктів (далі ФАПів) в сс. Новоселиця, Пастілки,  Туриця, Раково ,Липовець, Вільшинки, Мокра, Маюрки, П.Гута, Свалявка.                    Потужність амбулаторно-поліклінічних закладів Центру складає 312 відвідувань в зміну.

Статус гірських мають 8 сіл району: Турички,  П.Гута, Лумшори, Лікіцари, Липовець, Вільшинки, Новоселиця і Т.Бистра.

В  АЗПСМ  району розгорнуто 12 ліжок денного стаціонару, що складає 6,2 на 10 тис.нас.

Заклад забезпечує первинну, в тому числі невідкладну медичну допомогу – 19208 мешканцям сіл  району , в тому числі дорослі – 11589, діти до 18 років – 7619.

Все населення району обслуговується сімейними лікарями. Навантаження на одну посаду сімейного лікаря в середньому по району 1600  жителів (12,0 посад ).

Станом на 01.01.2019 року затверджено штатний розпис Центру в кількості 78,25 (81 фізичних осіб) штатних одиниць в тому числі 14,75 посади лікарів, 34,5 посади середнього медичного персоналу, 9,0 посади молодшого медичного персоналу та 20,0 посад іншого обслуговуючого персоналу. з місячним фондом заробітної плати 748 тис. грн. в т. ч.  нарахування – 114,3 тис.грн..

Слід зауважити , що в закладі із-за дефіциту коштів на заробітну плату за період з 01.07. по 01.10.2018 року було вивільнено 22,5 посад в тому числі 14,5 вакантних та 8,0 – у зв’язку зі скороченням штатної чисельності згідно чинного законодавства.

Забезпеченість посадами лікарів ЗПСМ – 6,2 на 10 тис.нас., (обл.показник 5,9 на 10 тис.нас.) посадами медсестер ЗПСМ – 9,9 на 10 тис.нас..

Укомплектованість фізичними особами штатних посад сімейних лікарів складає 100% (12 фізичних осіб на 12,0 ставки ). На 7,0 (50%) лікарських посадах в Центрі працюють особи пенсійного віку.

Укомплектованість медсестрами ЗПСМ 93,98% (19 фізичних осіб на 19,5 посад).

Кваліфікаційну категорію по ЗПСМ мають 10 лікарів із 12 або 83,3%. Кваліфікаційну категорію по ЗПСМ мають 19 середніх медичних працівників із 19 або 100%.

Матеріально-технічна база Центру сформована за рахунок будівель, рухомого та нерухомого майна переданого закладу в оперативне управління за рішеннями районної та десяти сільських рад. Стан оснащення медичним обладнанням відповідає табелю оснащення затвердженого наказом МОЗ України від 26.01.2018 року №148 на 70%.

У 6 із 10 ФАПів (40%) відсутня проточна вода. У 1 амбулаторій із 7 відсутній санітарний транспорт, а у 2 – санітарний транспорт з терміном експлуатації більше 16 років. ФАПи сіл Липовець та Мокра і амбулаторія с.Т.Ремета потребують невідкладної реконструкції. АЗПСМ с.Дубриничі – невідкладного капітального ремонту, інші структурні підрозділи Центру потребують поточних ремонтів. Беручи до уваги незадовільний стан матеріально-технічної бази, мала віддаленість до амбулаторій залишається актуальною пропозиція Центру, викладена в листі до райради і райдержадміністрацію №13/2018 від 13.04.2018 року щодо реорганізації в пункти здоров»я або пункти тимчасового базування ФАПів в селах Липовець, Свалявка, Маюрки.

Слід констатувати, що за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам, на реформування регіональних систем охорони здоровя в рамках заходів з виконання спільного з Міжнародним банком реконструкції та розвитку проекту « Поліпшення охорони здоровя на службі у людей» для нашого закладу закуплено ;

  • Ноутбуки, 9 штук, на суму 132588 грн.;
  • Електрокардіографи ЮКАРД 100, 3 штуки, на суму 142212 грн.;
  • Глюкометри ,12 штук, на суму 2580 грн.;
  • Стетоскопи, 22 штуки, на суму 2213 грн..
  • Загальна вартість обладнання- 279593 грн..

В поточному році в рамках цього ж проекту планується закупити для нас тонометри, офтальмоскопи, ростоміри та ваги.

В 2018 році виготовлено робочий проект « Капітальний ремонт будівлі та елементів благоустрію АЗПСМ в с. Тур’я- Ремета, Перечинського району Закарпатської області на суму 65000 грн. та містобудівну документацію «Детальний план території земельної ділянки в с. Дубриничі вул.. Дружби 5, Перечинського району для будівництва та обслуговування будівель закладів охорони здоров’я та санітарної допомоги» на суму 17000 грн. за додатково виділені кошти районного бюджету.

Бюджет по Центру ПМСД у 2018 році складає 7730717,7 грн. в т. ч. 6061167,16 – субвенція державного бюджету за січень-вересень та 1669550,64 –кошти за медичні послуги згідно договору з НСЗУ за жовтень- грудень. Використано  100%  від річного бюджету.Виплату нарахованої заробітної плати за грудень із-за відсутності коштів перенесено на січень поточного року.

Слід зауважити, що за рахунок вжитих заходів щодо оптимізації мережі і штатної чисельності працівників Центру, а також завдяки укладеній угоді з НСЗУ дефіцит фонду зарплати зменшено на 473900 грн.( з 1052100 грн. станом на 01.08.2018 року до 578200 грн. станом на 01.01.2019 року). Прогнозуємо  повну  ліквідацію дефіциту з виходом на стабільну ( два рази на місяць) виплату заробітної плати  тільки через 2-3 місяці. Тому для забезпечення належної роботи Центру необхідна фінансова підтримка органів місцевого самоврядування. З метою забезпечення механізму виділення додаткових коштів нами розроблено і подано в районну раду проект відповідної Програми.

На забезпечення медикаментами у 2018 році заплановано 104087 грн. За звітній період використано 100 % від річного  плану.

На пільгове медикаментозне забезпечення на 2018 рік було передбачено 1775,1 тис. грн. проти 1606,2 тис. грн. в 2017 році. Протягом року використано 1769,0 тис. грн., що становить 99,7% від призначень. В т.ч.:

  • для онкологічних хворих заплановано 60,0 тис. грн., використано протягом року 60 тис. грн. або 100%;
  • для хворих на ниркову недостатність заплановано 16,6 тис. грн., використано 14,2 тис. грн. або 85,5% від призначень на рік;
  • для забезпечення хворих цукровим діабетом інсулінами заплановано 1036,4 тис. грн., використано 1035,5 тис. грн. або 99,9% від річих призначень;
  • для забезпечення препаратами хворих згідно державної програми «Доступні ліки» заплановано 608,9 тис. грн., використано 100%;
  • для забезпечення медикаментами учасників АТО виділено 20,0 тис. грн., використано 14,6 тис. грн. або 73%;
  • для забезпечення медикаментами хворих на орфанні захворювання виділено 23,4 тис. грн., використано 100%;
  • інші пільгові категрії – 12,4 тис. грн., використано 12,4 тис. грн. або 100%.

На енергоносії на 2018 рік заплановано 359854 грн. в т. ч. на придбання дров -182437 грн., використано 357335 грн. або 99,3% від запланованих.

 

Починаючи з жовтня 2018 року надання медичних послуг з ПМД здійснюється у відповідності з наказом МОЗ України від 19.03.2018 року  № 504 «Про затвердження Порядку надання первинної медичної допомоги» та договору про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій з Національною службою здоров»я України (НСЗУ). Графіки роботи амбулаторій, де працюють два і більше сімейних лікарів ( в селах Порошково,Т.Ремети,Дубриничі ) продовжено до 17.00 годин к. ч..На базі цих же закладів забезпечено роботу « чергового кабінету » _щосуботи з 8.00 до 12.00. годин к.ч.. У вихідні та святкові дні сімейні лікарі по потребі надають консультації пацієнтам по телефону.

З метою забезпечення доступності населення сіл району до стоматологічної допомоги нами укладено угоди з райлікарнею щодо функціонування стоматологічних кабінетів в АЗПСМ сіл Порошково і Т.Ремети.

Протягом  2018 року проведено  2 засідання медичної ради Центру ПМСД;  14 оперативних нарад у головного лікаря Центру ПМСД; 10 клінічних конференцій з лікарями району; 12 семінарських занять з середнім медичним персоналом ФАПів, АЗПСМ; 15 адміністративних виїздів в ЛПЗ району та проведено одну статистичну ревізію .

Демографічна ситуація в районі протягом 2018 року дещо погіршилася в порівнянні з 2017 роком. Так, рівень народжуваності збільшився і складає 14,59 на 1000 населення проти 12,52 і залишається одним з найвищих в області (обласний показник – 11,17). Найнижчий показник народжуваності відмічається по АЗПСМ сс.Дубриничі – 7,8 та Т.Ремети – 8,1; найвищий по АЗПСМ сс. Порошково – 25,5 та Т.Пасіка – 23,3.

В порівнянні з 2017 роком збільшилася загальна смертність населення району і складає 15,68 на 1000 населення проти 13,98 і даний показник є вищим за обласний показник – 11,67. Також відмічаються коливання рівня смертності в розрізі лікарських дільниць з 9,9 по Порошківській АЗПСМ до 19,4 по Т.Бистрянській АЗПСМ.

Малюкова смертність протягом 2018 року дещо знизилася в порівнянні з 2017 роком і складає 13,51‰ проти 15,12‰ (померло 6 малюків проти 7) і є вищою за обласний показник – 10,45‰. Показник мертвонароджуваності значно зріс і складає 14,68‰ (7 випадків) проти 2,48‰ (1 випадок) за 2017 рік і є значно вищим за обласний показник – 7,58‰. Материнської смертності в районі впродовж звітних років не реєструвалося.

Показник природного приросту і надалі залишається негативним і складає -1,09 проти -1,46 за 2017 рік при обласному показнику  -0,50. Позитивний показник природного приросту населення є на 2-х лікарських дільницях із 7, що становить 28,6%.  Найвищим даний показник є по Порошківській АЗПСМ – +15,6; найнижчим (-9,9) по АЗПСМ с.Т.Ремети.

У структурі смертності дорослого населення основними причинами є:

  1. Хвороби серцево-судинної системи – 54,3% проти 52,4% за 2017 рік. Найвищим даний показник є по с.Раково – 75,0%; найнижчим по с.Т.Пасіка – 40,9%.
  2. Злоякісні новоутворення – 13,8% проти 15,2%. Найвищим даний показник є по с.Турички – 31,6%; найнижчим по с.Порошково – 4,5%.
  3. Смерть від інших хвороб – 13,0% проти 17,0%; в т.ч. смерть по старості становить 7,3% проти 6,8% за минулий рік.

Структура смертності дорослого населення за 2018 рік практично аналогічна 2017 року (лише на ІІ місці – смерть від інших хвороб, на ІІІ місці – від злоякісних новоутворень).

Структура смертності осіб працездатного віку:

  • 38,8% припадає на хвороби серцево-судинної системи;
  • по 15,5% припадає на хвороби органів травлення та нещасні випадки;
  • 14,6% припадає на злоякісні новоутворення.

Структура смертності працездатного населення в порівнянні з аналогічним періодом 2017 року дещо змінилася: на ІІ місці була смертність від злоякісних новоутворень, на ІІІ місці – нещасні випадки.

Рівень первинної інвалідності осіб працездатного віку в порівнянні з 2017 роком зріс і складає 63,23 на 10 тис. нас. прац.віку проти 49,71 (вперше визнано інвалідами 108 осіб проти 85) і є вищим від обласного показника – 45,18. Рівень первинної інвалідності дитячого населення в 2018 році знизився і складає 23,49 на 10 тис. дит. нас. проти 27,03 (вперше визнано інвалідами 20 дітей проти 23) і є дещо нижчим від обласного показника – 25,15.

Захворюваність дітей 1-го року життя знизилася в порівнянні з 2017 роком і складає 1564,5 на 1000 дітей до 1-го року життя проти 1981,8.

Аналізуючи показники онкологічної служби в порівнянні з 2017 роком, можна сказати слідуюче:

  • дорічна летальність серед первинно виявлених онкологічних хворих є на рівні 2017 року і складає 32,14% (померло 27 хворих із 84) проти 32,31% (померло 21 хворих із 65) і є вищою від обласного показника – 28,95;
  • питома вага злоякісних новоутворень, виявлених вперше в ІІІ ст. (візуальні форми захворювань) зросла і складає 13,04% проти 8,0% при обласному показнику – 16,56%;
  • питома вага злоякісних новоутворень, виявлених вперше в ІV ст. є майже на рівні 2017 року і складає 19,78% (18 із 91) проти 20,48% (17із 83 (обласний показник – 23,02%);
  • питома вага раку шийки матки ІІІ-IV ст. серед сільських жителів складає 100% (2 із 2), проти 25,0% (1 із 4) за 2017 рік при обласному показнику 46,58%;
  • питома вага раку молочної залози ІІІ-IV ст. серед сільських жителів складає 0 проти 50% (1 із 2) за 2017 рік при обласному показнику – 34,97%.

Захворюваність активним туберкульозом в районі в порівнянні з 2017 роком зросла і складає 105,6 на 100 тис. населення проти 68,3 (вперше виявлено 34 випадки проти 22). Хворобливість активним туберкульозом також зросла і складає 139,7 проти 93,2 на 100 тис. населення (45 хворих проти 30). Смертність населення від туберкульозу протягом 2018 року  зросла і складає 15,52 на 100 тис.нас. проти 12,42 (5 випадків проти 4) при обласному показнику – 10,04.

В порівнянні з 2017 роком відмічається незначне зниження  інфекційної захворюваності, яка складає 9783,6 на 100 тис. населення проти 9977,3 (включаючи захворюваність на ГРВІ, грип, ангіни…). Інфекційна захворюваність без ГРВІ, грипу, ангін… є майже на рівні 2017 року і становить 692,4 на 100 тис. нас. проти 698,8 (223 випадки проти 225).

Охоплення населення профілактичними оглядами з метою виявлення туберкульозу протягом 2018 року знизилися в порівнянні з 2017 роком і становить 338,51 на 1000 населення (охоплено 8392 осіб) проти 491,52 на 1000 населення (охоплено 12200 осіб). Показник і надалі залишається одним з найнижчих в області (обласний показник – 536,02). Відсоток виявлених хворих на туберкульоз при профілактичних ФГ-оглядах становить 47,06% (виявлено 16 випадків із 34) проти 40,91% за 2017 рік (виявлено 9 випадків із 22)  при обласному показнику – 44,78%.

Своєчасність проведення первинного вакцинального комплексу дітям до 1-го року покращилася в порівнянні з 2017 роком і складає 51,41% проти 33,20% і є на рівні обласного показника – 50,38%.

Охоплення туберкулінодіагностикою дитячого населення знизилося в порівнянні з 2017 роком з 404,14 до 300,16 на 1 тис. дитячого населення від підлягаючих, і є дещо нижчим від обласного показника – 354,35.

Охоплення новонароджених вакцинацією БЦЖ складає 96,94% проти 96,88%, і є на рівні обласного показника – 96,92%.

Охоплення дворазовим ультразвуковим скринінгом вагітних в терміні до 28 тижнів та охоплення обстеженням на ВІЛ-інфекцію вагітних жінок становить 100%, обласні показники відповідно 98,94% та 99,50%.

Охоплення онкооглядами жіночого населення в районі є майже на рівні 2017 року. Так, протягом 2018 року в районі оглянуто та цитологічно обстежено 5212 жінок, що становить 58,0% від підлягаючих проти 5640 жінок (57,2%) за 2017 рік.

Захворюваність на алкогольні психози в районі є на рівні 2017 року і складає 20,17 на 100 тис. дорослого населення проти 20,14 (по 5 випадків); обласний показник – 7,77.

Сучасний рівень діагностики потребує відповідного діагностичного обладнання. Структурні підрозділи Центру (лабораторії) не забезпечені обладнанням, необхідним для роботи по сучасних технологіях.

Клініко-діагностична лабораторія Центру представлена трьома структурними підрозділами, що створені при АЗПСМ сіл Дубриничі (0,5 посади), Т.Ремета (1,0 посади), Порошково (2,0 посади).

В 2018 році проведено 128438 аналізів , в т. ч. 77566 загальноклінічних,48968 гематологічних та 1904 біохімічних аналізів.

При Порошківській АЗПСМ функціонує кабінет ультразвукової діагностики (0,25 ставки лікаря). За звітний період проведено 463 досліджень.  За звітній період в лікувально-профілактичних закладах Центру зроблено 3010 ЕКГ-досліджень.

ЛАСКІН М.І.

Інформація закінчена.

У кого будуть запитання до Юрія Юрійовича?

 

З даного питання нам необхідно прийняти рішення.

Пропонується прийняти його за основу, прошу голосувати.

За – 21 депутат. Проти  – 0. Утримались – 0.

 

У кого будуть зміни, доповнення?           

 

Є пропозиція рішення прийняти в цілому.  Прошу голосувати.

За – 21 депутат. Проти  – 0. Утримались – 0.

 

ВИРІШИЛИ : Рішення № 538 прийняти.

Поприк В.І., депутат районної ради. Вношу пропозицію прийняти проекти рішень з № 9 до № 15 включно без обговорення.

За дану пропозицію голосували: 21 депутат.

Ласкін М.І.

 

Пропоную прийняти рішення з № 9 до № 15 включно без обговорення за основу.

За – 21 депутат. Проти  – 0. Утримались – 0.

 

Пропоную прийняти рішення з № 9 до № 15 включно без обговорення  вцілому.

За – 21 депутат. Проти  – 0. Утримались – 0.

 

ВИРІШИЛИ: рішення:

 

№ 539 «Про хід виконання Програми підвищення ефективності  виконання  повноважень органами виконавчої влади щодо  реалізації  державної регіональної політики та впровадження реформ на 2016-2019 роки (із змінами від 31.03.2016 року, 16.09.2016 року, 08.12.2016 року, 18.10.2018 року) за 2018 рік» прийняти.

№ 540 «Про хід  виконання  районної Програми боротьби з онкологічними захворюваннями на період до 2021 року ( із змінами від 14.06.2018 року) за 2018 рік» прийняти.

 

№ 541 «Про  хід  виконання  Програми забезпечення  військовослужбовців –учасників антитерорестичної  операції  в районі медичними  препаратами та виробами медичного призначення на 2015-2019 роки ( із змінами від 31.03.2016 року, від 14.06.2018 року)» прийняти.

 

№ 542 « Про  виконання Програми розвитку культури і мистецтва в районі на 2018  рік» прийняти.

№ 543 »Про районну  Програму  фінансової підтримки комунального некомерційного підприємства «Перечинський районний центр первинної медико-санітарної допомоги» Перечинської районної ради Закарпатської області на 2019 рік» прийняти.

№ 544 «Про  районну програму національно-патріотичного виховання дітей та молоді на 2019-2023 роки» прийняти.

№ 545 »Про  внесення змін  до  Програми розвитку туризму в Перечинському районі на 2016 – 2020 роки  (із змінами від 22.12 .2016 року, 16.03.2018 року) прийняти.

СЛУХАЛИ: Ласкіна М.І.

  1. Про  внесення змін до рішення районної  ради від 26.11.2015 року № 8«Про затвердження  персонального складу постійних  комісій  районної ради» ( із змінами від 17.11.2016 року, від 10.10 2017 року).

ВИСТУПИВ:  Цвік Йосип Іванович, керуючий  справами виконавчого апарату районної ради.

У зв’язку з   достроковим  припиненням повноважень депутата Перечинської  районної ради УІІ скликання Чомоляка Мирослава Юрійовича , у зв»язку  зі смертю  пропонується    внести зміни до рішення районної  ради від 26.11.2015 року № 8  «Про затвердження  персонального складу постійних  комісій  районної  ради» ( із змінами від 17.11.2016 року,  10.10 2017 року) , ввівши у комісію Токар Надію Іванцвну.

ЛАСКІН М.І.

Інформація закінчена.

У кого будуть запитання до Йосипа Івановича?

 

З даного питання нам необхідно прийняти рішення.

Пропонується прийня Проти  – 0. Утримались – 0.

ти його за основу, прошу голосувати.

За – 21 депутат.

У кого будуть зміни, доповнення?           

 

Є пропозиція рішення п Проти  – 0. Утримались – 0.

рийняти в цілому.  Прошу голосувати.

За – 21 депутат.

ВИРІШИЛИ: Рішення № 546 прийняти.

 

СЛУХАЛИ: Ласкіна М.І.

  1. Про внесення змін до рішення районної ради від 24.12.2015 року № 33  «Про  утворення  президії  районної  ради» ( із змінами від 18.02.2016 року, від 10.10 2017 року).

ВИСТУПИВ:   Цвік Йосип Іванович, керуючий  справами виконавчого апарату районної ради.

У зв’язку з   достроковим  припиненням повноважень депутата Перечинської  районної ради УІІ скликання Чомоляка Мирослава Юрійовича  та  необхідністю   внесення змін до рішення районної  ради від 24.12.2015 року № 33  « Про  утворення  президії  районної  ради» ( із змінами від 18.02.2016 року,  10.10 2017 року),

ЛАСКІН М.І.

Інформація закінчена.

У кого будуть запитання до Йосипа Івановича?

 

З даного питання нам необхідно прийняти рішення.

Пропонується прийняти його за основу, прошу голосувати.

За – 21 депутат. Проти  – 0. Утримались – 0.

 

У кого будуть зміни, доповнення?           

 

Є пропозиція рішення прийняти в цілому.  Прошу голосувати.

За – 21 депутат. Проти  – 0. Утримались – 0.

 

ВИРІШИЛИ: Рішення № 547 прийняти.

СЛУХАЛИ: Ласкіна М.І.

18.Про  внесення  змін до рішення районної ради від 08.12.2016 року № 222 «Про затвердження списку присяжних Перечинського районного суду Закарпатської області» (із змінами від 16.03.2018 року,  18.10.2018 року, 20.12.2018 року).

ВИСТУПИВ:  Цвік Йосип Іванович, керуючий справами виконавчого апарату районної ради.

Пропонується внести зміни до рішення районної ради від 08.12.2016 року № 222 «Про затвердження списку присяжних Перечинського районного суду Закарпатської області» (із змінами від 16.03.2018 року,  18.10.2018 року, 20.12.2018 року): у зв»язку з тим, що   Чомоляк Мирослав Юрійович, який значився у списку присяжних   Перечинського районного суду Закарпатської області,  помер 28  грудня 2018 року.

ЛАСКІН М.І.

Інформація закінчена.

У кого будуть запитання до Йосипа Івановича?

 

З даного питання нам необхідно прийняти рішення.

Пропонується прийняти його за основу, прошу голосувати.

За – 21 депутат. Проти  – 0. Утримались – 0.

 

У кого будуть зміни, доповнення?           

 

Є пропозиція рішення прийняти в цілому.  Прошу голосувати.

За – 21 депутат. Проти  – 0. Утримались – 0.

 

ВИРІШИЛИ: Рішення № 548 прийняти.

 

СЛУХАЛИ: Ласкіна М.І.

  1. Про затвердження середньозаготівельної ціни на березовий сік у 2019 році.

ВИСТУПИВ:   Доброцький  Петро Петрович, начальник  управління економічного розвитку і торгівлі районної  державної адміністрації.

Відповідно до рішення Закарпатської обласної ради від 25.01.2017 №813 «Про затвердження рентної плати за заготівлю другорядних лісових матеріалів, здійснення побічних лісових користувань та використання корисних властивостей лісів області», враховуючи рішення робочої групи з питань раціонального використання природних рослинних ресурсів місцевого значення від 01.02.2019 року пропонується затвердити середньозаготівельну ціну на березовий сік у 2019 році 2,5 грн. за 1 літр.

ЛАСКІН М.І.

Інформація закінчена.

У кого будуть запитання до Петра Петровича?

 

З даного питання нам необхідно прийняти рішення.

Пропонується прийняти його за основу, прошу голосувати.

За – 21 депутат. Проти  – 0. Утримались – 0.

 

У кого будуть зміни, доповнення?           

 

Є пропозиція рішення прийняти в цілому.  Прошу голосувати.

За – 21 депутат. Проти  – 0. Утримались – 0.

 

ВИРІШИЛИ: Рішення № 549 прийняти.

 

СЛУХАЛИ: Ласкіна М.І.

  1. Про затвердження положення про проведення конкурсу на посади   педагогічних працівників комунальної установи «Інклюзивно-ресурсний центр» Перечинської районної ради Закарпатської області.

ВИСТУПИЛА: Головей Іванна Романівна,  директор комунальної установи «Інклюзивно-ресурсний Центр» Перечинської районної ради Закарпатської області.

З метою визначення механізму проведення конкурсу на посади педагогічних працівників комунальної установи «Інклюзивно-ресурсний центр» Перечинської районної ради Закарпатської області пропонується затвердити  положення про  проведення конкурсу на посади  педагогічних працівників комунальної установи «Інклюзивно-ресурсний центр» Перечинської районної ради Закарпатської області.

ЛАСКІН М.І.

Інформація закінчена.

У кого будуть запитання до Іванни Романівни?

 

З даного питання нам необхідно прийняти рішення.

Пропонується прийняти його за основу, прошу голосувати.

За – 20 депутатів. Проти – 0 Утримались – 0. Не голосував – 1.

У кого будуть зміни, доповнення?      

Ласкін М.І.

Пропоную включити до складу комісії заступника голови районної ради Петрішко М.М. та депутата районної ради Діянича С.М.

Петрішко М.М.

На виконання Закону України «Про запобігання корупції» повідомляю вас про наявність у мене конфлікту інтересів під час   прийняття рішення щодо питання «Про  затвердження положення про проведення  конкурсу на посади   педагогічних працівників комунальної установи «Інклюзивно-ресурсний центр» Перечинської районної ради Закарпатської області» оскільки я є одночасно посадовою особою місцевого самоврядування і депутатом, то  є суперечність між виконанням моїх службових обов’язків і приватним інтересом. Участь у  прийнятті рішення (голосуванні) брати  буду.

Ласкін М.І.

 

Є пропозиція рішення прийняти в цілому.  Прошу голосувати.

За – 20 депутатів. Проти – 0. Утримались – 0.Не голосував – 1.

СЛУХАЛИ: Ласкіна  М.І.

  1. Про затвердження переліку об’єктів малої приватизації спільної комунальної власності територіальних громад сіл, міста Перечинського району, що підлягають приватизації в 2019 році.

ВИСТУПИВ: Луцяк Віктор Іванович, начальнику  відділу  комунального майна  та зв»язків з громадськістю районної ради.

Пропонується затвердити перелік об’єктів малої приватизації спільної комунальної власності територіальних громад сіл, міста Перечинського району, що підлягають приватизації в 2019 році.

 

Ласкін М.І.

Інформація закінчена.

У кого будуть запитання до Віктора Івановича?

 

З даного питання нам необхідно прийняти рішення.

Пропонується прийняти його за основу, прошу голосувати.

За – 19 депутатів. Проти – 0. Утримались – 0.

У кого будуть зміни, доповнення?           

 

Є пропозиція рішення прийняти в цілому.  Прошу голосувати.

За – 19 депутатів. Прорти – 0. Утримались – 0.

ВИРІШИЛИ: Рішення № 551 прийняти.

СЛУХАЛИ: Ласкіна М.І.

 

  1.   Про затвердження  Положення  про діяльність аукціонної комісії для продажу об’єктів малої приватизації спільної комунальної власності територіальних громад сіл, міста Перечинського району.

ВИСТУПИВ:  Луцяк Віктор Іванович, начальник  відділу  комунального майна  та зв»язків з громадськістю районної ради .

 

Пропонується затвердити Положення про діяльність аукціонної комісії для продажу об’єктів малої приватизації спільної комунальної власності територіальних громад сіл, міста Перечинського району,

 

Ласкін М.І.

Інформація закінчена.

У кого будуть запитання до  Віктора Івановича?

 

З даного питання нам необхідно прийняти рішення.

Пропонується прийняти його за основу, прошу голосувати.

За – 20 депутатів. Проти – 0. Утримались – 0.

У кого будуть зміни, доповнення?           

 

Є пропозиція рішення прийняти в цілому.  Прошу голосувати.

За – 20 депутатів.Проти – 0. Утримались 0.

ВИРІШИЛИ: Рішення № 552 прийняти.

СЛУХАЛИ: Ласкіна М.І.

 

  1. Про приватизацію шляхом продажу на електронному аукціоні об’єкта спільної комунальної власності територіальних громад сіл, міста Перечинського району – будівлі, що знаходиться за адресою м.Перечин, вул.Будівельників, 5А.

       Слово для інформації надається  Луцяку Віктору Івановичу, начальнику  відділу  комунального майна  та зв»язків з громадськістю районної ради.

На ваш розгляд вноситься проект рішення про приватизуватизацію  об’єкт амалої приватизації спільної комунальної власності територіальних громад сіл, міста Перечинського району – будівля, що знаходиться за адресою м.Перечин, вул.Будівельників, 5А шляхом продажу на електронному аукціоні, у тому числі: аукціоні з умовами; аукціоні із зниженням стартової ціни; аукціоні за методом покрокового зниження стартової ціни та подальшого подання цінових пропозицій (реєстраційний номер об’єкта нерухомого майна: 750416021232).

Ласкін М.І.

Інформація закінчена.

У кого будуть запитання до Віктора Івановича?

 

З даного питання нам необхідно прийняти рішення.

Пропонується прийняти його за основу, прошу голосувати.

За – 21 депутат. Проти – 0. Утримались – 0.

У кого будуть зміни, доповнення?           

 

Є пропозиція рішення прийняти в цілому.  Прошу голосувати.

За – 21 депутат.  Проти – 0. Утримались – 0.

ВИРІШИЛИ: Рішення № 553 прийняти.

СЛУХАЛИ: Ласкіна М.І.

  1. Про затвердження переліку нерухомого майна,  що може бути передане в оренду.

ВИСТУПИВ:  Луцяк Віктор Іванович, начальник  відділу  комунального майна та зв»язків з громадськістю районної ради.

З метою підвищення ефективності використання комунального майна   пропонується затвердити перелік нерухомого майна, що є у спільній комунальній власності територіальних громад сіл, міста Перечинського району  та може бути передане в оренду.

 Ласкін М.І.

Інформація закінчена.

У кого будуть запитання до Віктора Івановича?

 

З даного питання нам необхідно прийняти рішення.

Пропонується прийняти його за основу, прошу голосувати.

За – 21 депутат. Проти – 0. Утримались – 0.

У кого будуть зміни, доповнення?           

 

Є пропозиція рішення прийняти в цілому.  Прошу голосувати.

За – 21 депутат. Проти – 0. Утримались – 0.

ВИРІШИЛИ: Рішення № 554 прийняти.

СЛУХАЛИ: Ласкіна М.І.

  1. Про директора  комунального підприємства « Архітектура».

ВИСТУПИВ:   Луцяк Віктор Іванович- начальник  відділу  комунального майна  та зв»язків з громадськістю районної ради.

У  зв’язку із смертю директора комунального підприємства “Архітектура” Чомоляка Мирослава Юрійовича  пропонується звільнити Чомоляка Мирослава Юрійовича з посади директора комунального підприємства  “Архітектура ” Перечинської районної ради Закарпатської області  у зв’язку із смертю  та розпочати процедуру по ліквідації комунального підприємства «Архітектура».

Ласкін М.І.

Інформація закінчена.

У кого будуть запитання до Віктора Івановича?

 

З даного питання нам необхідно прийняти рішення.

Пропонується прийняти його за основу, прошу голосувати.

За – 21 депутат. Проти – 0. Утримались – 0.

У кого будуть зміни, доповнення?           

 

Є пропозиція рішення прийняти в цілому.  Прошу голосувати.

За – 21 депутат. Проти – 0. Утримались – 0.

 

ВИРІШИЛИ: Рішення № 555 прийняти.

СЛУХАЛИ: Ласкіна М.І.

  1. Про внесення змін до рішення районної ради від 18.04.2018 року №423“Про передачу об’єкта спільної комунальної власності територіальних громад сіл, міста Перечинського району”.

ВИСТУПИВ:      Луцяк  Віктор  Іванович, начальник  відділу  комунального майна  та зв»язків з громадськістю районної ради.

Розглянувши лист Перечинської міської ради  пропонується вилучити з оперативного управління Перечинської центральної районної лікарні будівлю психонаркологічного та венерологічного кабінетів (літ.Ж), що знаходиться за адресою м.Перечин, вул.Ужанська, 8 ”А” шляхом виділення в окрему облікову одиницю (інвентарний об’єкт) та передати будівлю психонаркологічного та венерологічного кабінетів (літ.Ж) Перечинської центральної районної лікарні, що знаходиться за адресою м.Перечин, вул.Ужанська, 8 ”А” із спільної комунальної  власності територіальних  громад сіл, міста Перечинського району в комунальну власність Перечинської міської ради Закарпатської області для забезпечення діяльності та функціонування новоутвореного комунального некомерційного підприємства “Центр первинної медико-санітарної допомоги” Перечинської міської ради”.

Ласкін М.І.

Інформація закінчена.

У кого будуть запитання до Віктора Івановича?

 

З даного питання нам необхідно прийняти рішення.

Пропонується прийняти його за основу, прошу голосувати.

За – 20 депутатів. Проти – 0. Утримались – 0.

 

У кого будуть зміни, доповнення?           

 

Є пропозиція рішення прийняти в цілому.  Прошу голосувати.

За – 20 депутатів. Проти – 0. Утримались – 0.

 

ВИРІШИЛИ: Рішення № 556 прийняти.

 

СЛУХАЛИ: Ласкіна  М.І.

  1. Про передачу в користування громадській організації “Спілка учасників АТО Перечинщини” комунального майна.

 

ВИСТУПИВ: Луцяк Віктор Іванович, начальник  відділу  комунального майна  та зв»язків з громадськістю районної ради.

Розглянувши лист громадської організації “Спілка учасників АТО Перечинщини” від 12 лютого 2019 року   пропонується передати в безоплатне користування  (позичку) громадській організації “Спілка учасників АТО Перечинщини” приміщення №8 підвального поверху загальною площею 39,3 м.кв. (літ.А), що знаходиться в адмінбудівлі районної ради за адресою м.Перечин,  пл.Народна, 16 для здійснення статутних завдань організації на умовах спільного використання вказаних приміщень з громадською організацією “Перечинська районна спілка  ветеранів всіх війн” на термін до 04 грудня 2020 року.

Ласкін М.І.

Інформація закінчена.

У кого будуть запитання до Віктора Івановича?

З даного питання нам необхідно прийняти рішення.

Пропонується прийняти його за основу, прошу голосувати.

За – 21 депутат. Проти – 0. Утримались – 0.

 

У кого будуть зміни, доповнення?     

 

Є пропозиція рішення прийняти в цілому.  Прошу голосувати.

За – 21 депутат. Проти – 0. Утримались – 0.

 

ВИРІШИЛИ: Рішення № 557 прийняти.

СЛУХАЛИ: Ласкіна М.І.

  1. Про внесення змін до рішення районної ради від 20 грудня 2018 року № 526 “Про районний бюджет на 2019 рік” .

ВИСТУПИЛА: Керецман Любов Василівна, начальник  фінансового управління районної  державної адміністрації.

У проект рішення включено розподіл коштів за рахунок спрямування залишку коштів районного бюджету (без залишку коштів субвенцій з державного бюджету), що утворився на 01.01.2019 року, залишку коштів субвенції з державного бюджету на здійснення заходів щодо соціально-економічного розвитку окремих територій, що утворився на 01.01.2019 року,  залишку коштів освітньої та медичної субвенції, що утворився на 01.01.2019 року.

Розподіл

 коштів районного бюджету за рахунок вільного залишку у сумі 480 тис.грн.

 

  1. Відділу охорони здоров’я райдержадміністрації –75,5 тис. грн.:

в тому числі:

– для закупівлі тест смужок для глюкометрів, для забезпечення дітей хворих на цукровий діабет –  30,0 тис. грн.

–  по програмі протидії захворюванню на туберкульоз  –  30,5 тис. грн.

–  по програмі забезпечення військовослужбовців – учасників АТО в районі медичними препаратами та виробами медичного призначення  – 10,0 тис.грн.

– програма фінансової підтримки комунального некомерційного підприємства «Перечинський районний центр первинної медико-санітарної допомоги» Перечинської районної ради Закарпатської області на 2019 рік  – 5,0 тис.грн.

  1.    Відділ освіти, молоді та спорту райдержадміністрації  – 156,5 тис.грн.:

в тому числі:

–   капітальний ремонт фасаду (заміна вікон) школи старших класів ЗОШ І-ІІІст. с.Дубриничі  – 17,5тис. грн.,

–  капітальний ремонт Вільшинківського НВК І-ІІ ст. – ДНЗ – 50,0 грн.,

–  на виготовлення ПКД « Реконструкція котельні загальноосвітньої школи І-ІІ ст.. в с. Полянська Гута, Перечинського району, Закарпатської області по вул. Центральна, 117 з  встановленням котлів на альтернативному (твердому) паливі» в тому числі експертиза     – 85,0 тис.грн.

– співфінансування на капітальний ремонт котельні  ЗОШ І-ІІІ ст.. с.Т.Ремета  – 4,0 тис.грн.

  1. Відділ культури райдержадміністрації – 195 ,0 тис. грн.:

в тому числі :

– поточний ремонт фойє 2 поверху районного будинку культури

  1. Райдержадміністрація – 37,0 тис.грн.:

в тому числі :

– районна програма з ремонту та утримання доріг в населених пунктах Перечинського району на 2016-2020 роки  – 19,0 тис.грн.

–  програма підвищення ефективності виконання  повноважень органами виконавчої влади щодо реалізації державної політики та провадження реформ на 2016-2019 роки  – 18,0 тис.грн.

  1. Управління соціального захисту населення – 8,0тис.грн.

– програма забезпечення реалізації державної політики у сфері соціального захисту населення у Перечинськомі районі у 2016-2020роки  – 8,0 тис.грн.

  1. Фінансове управління райдержадміністрації – 8,0 тис.грн.

– Програма реалізації державної бюджетної політики з питань фінансів на території району на 2016-2019 роки  – 8,0 тис.грн.

Спрямування залишку коштів субвенції з державного бюджету на здійснення заходів щодо соціально-економічного розвитку окремих територій, що утворився на 01.01.2019 року у сумі 121,0тис.грн.

1.Відділ освіти, молоді та спорту райдержадміністрації        – 121,0тис.грн.

 

– Капітальний ремонт котельні в Тур’я- Реметівській ЗОШ І-ІІІ ст. Перечинського району

Спрямування частини залишку коштів освітньої субвенції, що утворився на 01.01.2019року у сумі 1985,1 тис.грн.

  1. Відділ освіти, молоді та спорту райдержадміністрації – 1985,1тис.грн.

в тому числі:

– придбання твердопаливного котла  для П.Гутянської ЗОШ   – 200,0тис.грн.

– придбання меблів для початкових класів закладів загальної середньої освіти                                                                                                – 600,0 тис.грн.

– придбання телевізорів для перших класів Нової української школи -190,0 тис.грн.

– придбання компютерного обладнання  – 200,0тис.грн.

– придбання дидактичних матеріалів для поповнення кабінетів – 75,0 тис.грн.

– придбання спортивного інвентаря  – 180,0 тис.грн.

– придбання апаратури для озвучення – 125,0 тис.грн.

– оснащення шкіл засобами навчання з фізики, хімії, біології, географії та математики  – 200,0 тис.грн.

– придбання камер відеоспостереження   – 150,0 тис.грн.

– придбання обладнання для оснащення ресурсних кімнат у закладах загальної середньої освіти, де діють інклюзивні класи  – 65,1 тис.грн.

Спрямування частини залишку коштів медичної субвенції,що утворився на 01.01.2019 року.

  1. Відділ охорони здоров’я райдержадміністрації – 1030,0 тис.грн.

в тому числі:

– Медикаменти та перев’язувальні матеріали – 600,0тис.грн.

– Продукти харчування – 200,0 тис.грн.

– поточний ремонт інфекційного кабінету Перечинської ЦРЛ, поточний ремонт котельні № 1 – 130,0тис.грн.

–  придбання компю’терної техніки для Перечинської ЦРЛ  – 75,0 тис.грн.

– придбання 2 комп’ютерів для централізованої бухгалтерії відділу охорони здоров’я Перечинської РДА – 25,0 тис.грн.

Ласкін М.І.

Інформація закінчена.

У кого будуть запитання до Любов Василівни?

 

З даного питання нам необхідно прийняти рішення.

Пропонується прийняти його за основу, прошу голосувати.

За – 21 депутат. Проти – 0. Утримались – 0.

 

У кого будуть зміни, доповнення

ВИСТУПИЛИ: Поприк В.І., депутат районної ради.

  

Пропоную зменшити асигнування по програмі фінансової підтримки комунального некомерційного підприємства (Перечинський РЦ ПМСД) у сумі – 5,0 тис.грн. та збільшити асигнування по таких програмах:

– програма підвищення ефективності виконання повноважень органами виконавчої влади щодо реалізації державної політики на 2016-2019 роки

-1,0 тис.грн.

– програма забезпечення  реалізації державної політики у сфері  соціального захисту населення у Перечинському районі на 2016-2020 роки        – 2,0 тис.грн.

– програма реалізації державної бюджетної політики з питань фінансів на території району на 2016-2019 роки                                                    – 2,0 тис.грн.

Відділ культури райдержадміністрації :

– зменшити асигнування по поточному ремонту фойє 2 поверху районного будинку культури у сумі                                                                     – 48,0 тис.грн.

Відділ охорони здоров’я райдержадміністрації :

– збільшити асигнування по програмі фінансової підтримки комунального некомерційного підприємства (Перечинський РЦ ПМСД) у сумі – 48,0 тис.грн.

 Петрішко М.М., депутат районної ради. Вношу пропозицію:

         Збільшити обсяг доходів районного бюджету на 2019 рік за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на здійснення заходів щодо соціально-економічного розвитку окремих територій(код 41034500) у сумі – 771,0 тис.грн.

Відповідно збільшити видатки по спеціальному фонду районного бюджету на суму – 336,0 тис.грн.(ПКВК 0617363) по відділу освіти, молоді та спорту райдержадміністрації для проведення капітального ремонту котельні  у Т.Реметівській ЗОШ І-ІІІ ступенів Перечинського району та передати субвенцію сумі – 435,0тис.грн. Т.Реметівській сільській раді на будівництво кладовища в урочищі „ Мочари”   в с.Тур’я Ремета Перечинського району (1 черга).

З метою приведення Типової програмної класифікації видатків у відповідність із законодавством (наказ МФУ № 78 від 21.02.2019р.) введено новий код 1170 „Забезпечення діяльності інклюзивно-ресурсних центрів”, відповідно зменшити заплановані видатки на інклюзивно-ресурсний центр по КПКВК 0611161 „Забезпечення діяльності інших закладів у сфері освіти” у сумі 1373400 грн. та збільшити видатки по КПКВК 0611170 „ Забезпечення діяльності інклюзивно-ресурсних центрів” у сумі 1373,4 тис.грн.

Для забезпечення проведення оплати за вивезення сміття по районному будинку культури перерозподілити коти в межах загального обсягу видатків (КПКВК 1014060): зменшити КЕКВ 2800 на суму 1,4 тис.грн. та збільшити КЕКВ 2275 на суму 1,4 тис.грн.

Управління соціального захисту населення райдержадміністрації :

зменшити асигнування у сумі 130,0 тис.грн. по КПКВКМБ: 0813043

(Одноразова допомога при народженні дитини) на       –  130,0 тис.грн.

Збільшити асигнування у сумі 130,0 тис.грн. по КПКВКМБ: 0813049 (Відшкодування послуг з догляду за дитиною до трьох років „муніципальна няня”).

Ласкін М.І.

Хто за внесені пропозиції депутатів районної оади Поприка В.І. та Петрішко М.М.?

За – 21 депутат. Проти – 0. Утримались – 0.

 

Є пропозиція рішення прийняти в цілому, з внесеними пропозиціями.

За – 21 депутат. Проти – 0. Утримались – 0.

 

ВИРІШИЛИ: Рішення № 558 прийняти.

 

СЛУХАЛИ: Ласкіна М.І.

 

  1. Про затвердження пердавального акту комунального підприємства «Редакція Перечинської районної газети «Народне слово».

 

ВИСТУПИВ: Луцяк Віктор Іванович, начальник  відділу  комунального майна  та зв»язків з громадськістю районної ради.

Відповідно до Закону України  “Про реформування державних і комунальних друкованих засобів масової інформації”,    розглянувши звернення голови комісії з перетворення від 05 березня 2019 року №9 про затвердження на сесії районної ради передавального акту  пропонується затвердити станом на 05.03.2019 року передавальний акт  комунального підприємства  “Редакція Перечинської районної газети “Народне слово”  (код ЄДРПОУ – 02472625) до товариства з обмеженою відповідальністю  “Редакція Перечинської районної газети “Народне слово”.

Визнати товариство з обмеженою відповідальністю  “Редакція Перечинської районної газети “Народне слово” правонаступником усього майна, прав та обов’язків комунального підприємства  “Редакція Перечинської районної газети “Народне слово”  (код ЄДРПОУ – 02472625).

Зазначене в передавальному акті майно – основні засоби та малоцінні матеріальні активи (крім нерухомого) на загальну суму 20145,00  (двадцять тисяч сто сорок п’ять) гривень передати у власність товариства з обмеженою відповідальністю  “Редакція Перечинської районної газети “Народне слово” безоплатно, за умови збереження назви, цільового призначення, мови видання і тематичної спрямованості друкованого засобу масової інформації.

Ласкін М.І.

Інформація закінчена.

У кого будуть запитання до Віктора Івановича?

 

З даного питання нам необхідно прийняти рішення.

Пропонується прийняти його за основу, прошу голосувати.

За – 21 депутат. Проти – 0. Утримались – 0.

 

У кого будуть зміни, доповнення?           

 

Є пропозиція рішення прийняти в цілому.  Прошу голосувати.

За – 21 депутат. Проти – 0. Утримались – 0.

 

ВИРІШИЛИ: Рішення № 559 прийняти.

 

СЛУХАЛИ: Ласкіна М.І.

 

  1. Про звернення депутатів Перечинської районної ради УІІ скликання щодо передачі будівлі в с.Тур»я Ремети, вул.Радванка, 92 з комунальної власності Закарпатської обласної ради у комунальну власність Тур»я Реметівської сільської ради.

ВИСТУПИВ: Лоскій І.І., депутат районної ради. Пропоную прийняти звернення  депутатів Перечинської районної ради УІІ скликання щодо передачі із комунальної власності Закарпатської обласної ради   у комунальну власність Тур’я Реметівської сільської ради будівлі (колишнє приміщення аптеки) , що знаходиться за адресою: с.Тур’я Ремети, вул. Радванка,92  з метою подальшого   розміщення  Тур’я  Реметівської дитячої музичної школи.

 

ЛАСКІН М.І.

Інформація закінчена.

У кого будуть запитання до Івана Івановича?

 

З даного питання нам необхідно прийняти рішення.

Пропонується прийняти його за основу, прошу голосувати.

За – 21 депутат. Проти – 0. Утримались – 0.

 

У кого будуть зміни, доповнення?           

 

Є пропозиція рішення прийняти в цілому.  Прошу голосувати.

За – 21 депутат. Проти – 0. Утримались – 0.

 

ВИРІШИЛИ: Рішення № 560 прийняти.

(Повний запис ведення засідання тридцять другої сесії районної ради записана на електронному носії інформації знаходиться у матеріалах сесії).

 

Ласкін М.І.

Шановні депутати!

Питання порядку денного тридцять другої сесії районної ради  розглянуто і прийнято відповідні рішення.

У кого будуть  зауваження  щодо  ведення  сесії?

Засідання   тридцять другої сесії районної ради оголошую закритим. Дякую всім за активну  участь у  роботі  сесії.

(Звучить Державний Гімн України)

 

 

 

Голова ради                                                                    М.І.Ласкін

 

 

 

Comments are closed.

Перейти до вмісту