Про звернення депутатів Перечинської районної ради до Президента України щодо негайного скасування Постанови Кабінету Міністрів України про підвищення ціни на газ
27.12.2018
Прийміть щирі вітання із самими довгоочікуваними і світлими святами- Новим роком та Різдвом Христовим!
27.12.2018
Показати всі

Протокол №31 засідання сесії від 20 грудня 2018р.

 

Протокол № 31

засідання     тридцятої сесії

районної ради VІІ скликання

 

м. Перечин                                                                     20 грудня 2018 року

 

ЛАСКІН М.І.

Відповідно до пункту 36 статті 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та статті 6 Закону України «Про прокуратуру» на відкритому пленарному засіданні ради, не менше як двічі на рік,  керівник місцевої прокуратури інформує населення відповідної адміністративно-територіальної одиниці  про результати діяльності прокуратури на цій території. Просимо    Романа Васильовича Романика   начальника Перечинського відділенні Ужгородської  місцевої прокуратури   поінформувати  про результати  діяльності місцевої прокуратури  на території Перечинського району  за  11 місяців 2018 року.

( Інформація Романика Романа Васильовича)

Ласкін М.І. Перед тим, як розпочати засідання сесії, дозвольте зробити оголошення:

Сьогодні, розпорядженням Президента України призначена на посаду голови Перечинської районної державної адміністрації Ладомиряк Мар»яна Павлівна.

Шановні депутати, суб’єкти декларування!   Нагадуємо, що з 01.01.2019 розпочнеться черговий етап електронного декларування в Україні за 2018 рік, який триватиме до 1 квітня 2019 року.

 

Термін дії ваших електронних підписів закінчується вже до 31 грудня цього року. Тому прошу кожного з вас виготовити новий електронний підпис (ключ) для роботи з Реєстром і подання декларації уповноваженої особи на виконання функцій держави або місцевого самоврядування. Згідно   Закону України “Про статус депутатів місцевих рад”, на депутатів місцевих рад поширюються вимоги  та обмеження, встановлені Законом України “Про  запобігання корупції” в частині фінансового контролю.

Відповідно до статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» особи, зазначені у пункті 1підпунктах “а” і “в” пункту 2, пункті 5 частини першої статті 3 цього Закону, інші суб’єкти декларування, зобов’язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі – декларація), за минулий рік за формою, яку визначає Національне агентство.

Отже, таку декларацію, відповідно до Закону України «Про запобігання корупції» необхідно подати до 1 квітня 2019 року.

З метою завчасної підготовки до чергового етапу електронного декларування в Україні просимо Вас виконати такі дії:

 

  1. Перевірити адресу електронної поштової скриньки, яка вказана у Вашому персональному кабінеті Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі – Реєстр).

Звертаємо Вашу увагу на те, що відповідно до Указу Президента України від 15.05.2017 №133/2017 «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 28.04.2017 «Про застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій)» доступ до окремих поштових серверів у домені .ru обмежений.

У зв’язку з цим для роботи з Реєстром (отримання повідомлень, підтвердження зміни електронного цифрового підпису тощо) слід використовувати поштові скриньки, які не підпадають під зазначені обмеження (наприклад: ukr.net, i.ua, email.ua, gmail.com тощо).

Якщо Ваша електронна поштова скринька підпадає під обмеження, то для її зміни у персональному кабінеті Реєстру необхідно створити (або використовувати іншу) особисту поштову скриньку. Після цього слід авторизуватися в Реєстрі за адресою: https://portal.nazk.gov.ua за допомогою власного електронного цифрового підпису, перейти у вкладку «Мій профіль», натиснути кнопку «Змінити контактні дані», у полі «Новий E-mail» вказати нову поштову скриньку та натиснути кнопку «Змінити E-mail».

На нову поштову скриньку надійде лист «Зміна E-mail | ЄДИНИЙ ДЕРЖАВНИЙ РЕЄСТР ДЕКЛАРАЦІЙ». Для зміни E-mail перейдіть за посиланням у листі,  повторно здійсніть вхід у Ваш персональний кабінет та перевірте вкладку «Мій профіль». У полі «E-mail» повинна бути зазначена вже змінена електронна поштова скринька.

Ця електронна поштова скринька використовуватиметься для направлення Вам повідомлень про збереження чернеток електронних документів, про подання електронних документів до Реєстру, про зміну електронного цифрового підпису (далі – ЕЦП) в Реєстрі тощо.

Звертаємо увагу! Для зміни електронної поштової скриньки у Вашому персональному кабінеті Реєстру не потрібно отримувати новий ЕЦП.

 

  1. Перевірити термін дії та працездатність Вашого ЕЦП для роботи з Реєстром.

​Для отримання інформації про термін дії ЕЦП треба завантажити посилений сертифікат особистого ЕЦП з веб-сайту акредитованого центру сертифікації ключів (далі – АЦСК), в якому Ви отримали ЕЦП. Після цього натиснути на сертифікат подвійним кліком лівої кнопки миші та у вікні, яке відкрилось, переглянути термін дії сертифікату ЕЦП. Необхідно, щоб на дату подання електронних документів до Реєстру сертифікат ЕЦП був діючий. У разі, якщо термін дії сертифіката сплинув, Ви не зможете користуватись ЕЦП, в тому числі подавати електронні документи до Реєстру. Тоді Вам необхідно звернутись до АЦСК та отримати новий ЕЦП. Зазначаємо, що Національне агентство не є АЦСК. З переліком АЦСК Ви можете ознайомитись на сторінці https://portal.nazk.gov.ua у полі: «АЦСК».

Після отримання нового ЕЦП Вам необхідно зайти на сторінку входу до Реєстру https://portal.nazk.gov.ua  і скористатись посиланням: «Я загубив/змінив свій приватний ключ». У полі «Поточна електронна адреса» вказати електронну поштову скриньку, з якою Ви зареєстровані в Реєстрі, та натиснути кнопку «Вислати код для відновлення». На вказану поштову скриньку надійде лист «Зміна ЕЦП | ЄДИНИЙ ДЕРЖАВНИЙ РЕЄСТР ДЕКЛАРАЦІЙ». Для зміни ЕЦП необхідно перейти за посиланням у листі, після цього у полі АЦСК обрати акредитований центр сертифікації ключів, в якому Ви отримали новий ЕЦП, обрати файл нового ЕЦП, вказати пароль від нового ЕЦП та натиснути кнопку «Змінити ЕЦП». Після успішного виконання вказаних дій з’явиться повідомлення про розгляд Вашої заявки. Заявки на зміну ЕЦП розглядаються протягом 1 доби у робочий час. Ви можете здійснити спробу входу до Реєстру з новим ЕЦП через вказаний час та не очікувати листа з подальшими інструкціями.

 

Для перевірки працездатності ЕЦП Ви можете скористатись online-сервісом накладання ЕЦП на електронні документи за посиланням: https://ca.informjust.ua/sign. Результатом успішної перевірки буде повідомлення: «ПІДПИС НАКЛАДЕНО УСПІШНО, ЦІЛІСНІСТЬ ДАНИХ ПІДТВЕРДЖЕНО».

Якщо при накладенні електронного цифрового підпису виникає помилка, слід звернутись до акредитованого центру сертифікації ключів, який Вам видав ЕЦП.

Виконавши запропоновані дії, Ви завчасно підготуєтесь до чергового етапу декларування в Україні, чим полегшите собі роботу з Реєстром.

Зберігайте Ваш ключ ЕЦП, пароль від нього, а також адресу електронної поштової скриньки, з якою Ви зареєстровані у Реєстрі, та пароль від неї у захищеному місці.

Також нагадуємо, що на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції https://nazk.gov.ua у розділі «Декларування» Ви можете ознайомитись із Рекомендаціями при роботі з Реєстром, відповідями на поширені питання при роботі з Реєстром та іншими матеріалами з питань електронного декларування.

Звертаємо Вашу увагу також на те, що 07.11.2018 набирає чинності Закон України «Про електронні довірчі послуги», а Закон України «Про електронний цифровий підпис» втрачає чинність. Будь ласка, враховуйте це при отриманні послуг електронного цифрового підпису.

Разом з тим відповідно до пункту 5 розділу VII Закону України «Про електронні довірчі послуги», електронний цифровий підпис та посилений сертифікат відкритого ключа, що його підтверджує, видані відповідно до вимог Закону України «Про електронний цифровий підпис» до набрання чинності цим Законом, використовуються користувачами електронних довірчих послуг, кваліфікованими надавачами електронних довірчих послуг, які продовжують їх обслуговувати, відповідно як кваліфікований електронний підпис та кваліфікований сертифікат електронного підпису до закінчення строку дії посиленого сертифіката відкритого ключа, але не пізніше двох років з дня набрання чинності цим Законом.

 

У разі виникнення проблем технічного характеру Ви можете звернутись до служби технічної підтримки за тел.: +38(044)200-06-94 або адресою електронної пошти support@nazk.gov.ua, при цьому:

  • направляйте електронний лист з Вашої персональної електронної поштової скриньки, яка зазначена при реєстрації;
  • у темі листа зазначайте суть Вашого питання;
  • у листі необхідно зазначити Ваші П.І.Б., реєстраційний номер облікової картки платника податків (ІПН) та викласти суть питання, за необхідності до листа додати скріншоти (зображення екрана) з Вашою помилкою.

 

СЛУХАЛИ: Ласкіна  М.І.

Шановні депутати, запрошені.

Пропоную перейти до роботи засідання    тридцятої сесії  районної ради.

Із 34 депутатів районної ради УІІ скликання на сьогоднішньому     засіданні     сесії  районної  ради  присутні  26 депутатів,відсутні – 8.

Таким чином, відповідно до  пункту 11 статті 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сесія ради є повноважною.

На сесію  районної ради запрошено: депутатів обласної ради,  в.о.голови районної державної адміністрації, міського та сільських голів,    керівників правоохоронних органів та окремих управлінь райдержадміністрації.   Більшість запрошених присутні.

В       роботі        сесії           бере  участь   Грицик Петро Васильович, депутат Закарпатської обласної ради, заступник голови обласної ради.

Шановні депутати!

Відповідно до статті 18 Регламенту роботи районної ради УІІ скликання засідання ради буде записуватись на електронний носій інформації, а саме диктофон.

Дозвольте  засідання  30 сесії районної ради VІІ скликання вважати відкритим.

(Звучить  Державний  Гімн України)

 

Ласкін  М.І.

          Приступаємо до роботи сесії.

         Пропоную доручити ведення протоколу засідання сесії працівникам виконавчого апарату районної ради.

Прошу лічильну комісію приступити до виконання своїх обов’язків.

14  грудня та сьогодні   провели свої засідання постійні комісії районної ради, на яких розглядалися питання порядку денного  засідання      30 сесії районної ради VІІ скликання.

Нам необхідно затвердити порядок денний та порядок  роботи   засідання 30 сесії районної ради. До порядку денного включено 25  питань,  роботу сесії пропоную завершити  до  12 години     15  хвилин.

Пропоную  прийняти  порядок денний    за основу.  Прошу голосувати.

За – 26 депутатів.

 Ласкін М.І. Пропоную включити до порядку денного питання:

–  Про  внесення змін до районної цільової програми «Власний дім»  на 2016-2020 роки”, затвердженої рішенням районної ради від 24 грудня 2015 року №30 (із змінами від 26.10.2017 року та 14. 06.2018 року);

За – 26 депутатів.

– Про  Програму забезпечення пожежної та техногенної безпеки  Перечинського району на 2019 – 2020 роки;

За – 26 депутатів.

–  Про  внесення змін до рішення районної ради від 08.12.2016 року № 222 «Про затвердження списку присяжних Перечинського районного суду Закарпатської області» (із змінами від 16.03.2018 року, від 18.10.2018 року);

За – 26 депутатів.

– Про  затвердження проекту землеустрою щодо встановлення (зміни) меж населеного пункту с.Дубриничі Дубриницької сільської ради Перечинського району Закарпатської області;

За – 26 депутатів.

–  Про внесення змін до  рішення районної ради від 16.03.2018   року №  412 «Про передачу бюджетної установи-Перечинська дитяча музична школа та майна цієї установи із спільної комунальної власності територіальних громад сіл, міста Перечинського району у власність Перечинської міської об’єднаної територіальної громади;

За – 26 депутатів.

– Про внесення змін до  рішення районної ради від 21 грудня 2017 року № 375 “Про районний бюджет на 2018 рік” (із змінами від 16.03.2018 року, 14.06.2018 року,15.08.2018 року, 18.10.2018 року, 05.12.2018 року);

За – 26 депутатів.

Дані питання пропоную включити до порядку денного після питання під № 16. Далі по тексту.

Які ще будуть  пропозиції щодо порядку денного   30  сесії районної ради.

Проголосовані питання включаються до порядку денного.

Пропоную    порядок денний  засідання 30 сесії  районної ради  прийняти  в цілому (з внесеними пропозиціями

За – 26 депутатів.

ВИРІШИЛИ: Порядок денний тридцятої сесії районної ради, з внесеними пропозиціями прийняти.

СЛУХАЛИ:  Ласкіна М.І.

Пропоную порядок   роботи 30 сесії  районної ради прийняти за основу. Прошу голосувати.

За – 26 депутатів.

Оскільки до порядку денного сесії включено  6 питань, пропоную до порядку роботи  додати  20  хвилин, сесію завершити до 12.35.

У кого будуть зміни, доповнення

Пропонується    порядок  роботи засідання 30   сесії  районної ради прийняти  в цілому, з внесеною пропозицією.

За – 26 депутатів.

ВИРІШИЛИ: Порядок роботи тридцятої сесії районної ради, з внесеною пропозицією, прийняти.

СЛУХАЛИ: Ласкіна М.І.

  1. Про звіт голови районної ради.

Шановні депутати , запрошені.

Відповідно до пункту 17 статті 55 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” та плану роботи на 2018 рік дозвольте прозвітувати про свою роботу   та про діяльність районної ради за період з грудня 2017 року по теперішній час 2018 року.
Фактично – це своєрідне підведення підсумків колективної праці – кожного депутата, постійних комісій, виконавчого апарату районної ради за минулий рік та окреслення планів на майбутнє.

У своїй діяльності рада, її органи та посадові особи керуються Конституцією України, Законами України «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про статус депутата місцевих рад», «Про службу в органах місцевого самоврядування»,   «Про доступ до публічної інформації»,  «Про звернення громадян» та іншими законодавчими та нормативними актами.

У звітному періоді вся робота районної ради спрямовувалася на виконання повноважень представницького органу місцевого самоврядування. В центрі уваги була сесійна діяльність ради, яка згідно із статтею 46 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” складається з пленарних засідань ради та засідань її постійних комісій. Хочу наголосити, що сесії проходили відкрито і гласно, за участю депутатів обласної ради, представників районної державної адміністрації, міського та сільських голів, керівників правоохоронних органів, підприємств та установ району, засобів масової інформації.

З грудня 2017 року по кінець 2018 року проведено 9 сесій, на яких прийнято 153 рішень. Із них: 26 питань  стосується питань комунальної власності, 13 питань-соціально-економічного розвитку району, 13-   питань освіти, молоді та спорту, по 11 питань стосуються   соціального захисту населення, охорони здоров»я, бюджету , 10  – із питань законності,   8 питань розглянуто з питань діяльності районної ради, решту   – з інших питань.

Якщо аналізувати за кількістю прийнятих рішень районною радою, то хочеться відзначити, що найбільше з них стосується питань спільної комунальної власності району.

Основною метою щодо управління об’єктами комунальної власності є підвищення ефективності їх використання, в тому числі й за рахунок орендних відносин, застосування конкурентних способів приватизації щодо об’єктів, утримання яких є економічно недоцільним, збільшення надходжень до районного бюджету від оренди.

Станом на 01.11.2018 року у спільній комунальній власності району знаходиться 11 об’єктів.

Одним з напрямків підвищення ефективності використання майна комунальної власності є передача його в оренду фізичним та юридичним особам. За допомогою оренди реалізуються, як інтереси власника щодо отримання доходу з наявних у нього активів, так й інтереси орендаря, що дає змогу ефективно використовувати орендоване ним майно для здійснення своєї господарської діяльності. В 2018 році на умовах оренди відповідно до укладених договорів оренди використовувались 7 об’єктів комунальної власності. За 10 місяців поточного року надходження до бюджету від оренди комунального майна склали 105,3 тис.грн., що на 5,3% більше річного планового показника. За підсумками 2018 року надходження від оренди очікується в сумі 115,0 тис.грн.

Відповідно до вимог нового Закону України «Про приватизацію державного та комунального майна»,  який вступив в дію в березні поточного року на даний час районною радою проводяться організаційно-правові заходи щодо підготовки до продажу на електронному аукціоні об’єкта комунальної власності – будівлі, що знаходиться за адресою м.Перечин, вул.Будівельників, 5А. Частиною першою статті 15 даного Закону встановлено, що об’єкти малої приватизації продаються виключно на електронних аукціонах.

Дуже позитивним та корисним для району є рішення районної ради про утворення та функціонування на майні комунальної власності (приміщення колишнього відділу реєстрації актів цивільного стану) комунального закладу  «Інклюзивно-ресурсний центр», який запрацював з вересня поточного року, де відповідні фахівці будуть забезпечувати системний кваліфікований супровід для реалізації прав дітей з особливими освітніми потребами віком від 2 до 18 років на здобуття дошкільної та загальної середньої освіти.

У зв’язку з реформуванням первинної ланки медицини в 2018 році рішенням районної ради в червні місяці створено комунальне некомерційне підприємство «Перечинський районний центр первинної медико-санітарної допомоги» Перечинської ради Закарпатської області.

Непростою є ситуація з діяльністю комунальних підприємств КП «Архітектура» та КСП «ТУРпрес». Через високу зношеність та моральну застарілість обладнання й устаткування, відсутність обігових коштів КСП «ТУРпрес» фактично припинило виробничу діяльність в поточному році. З метою більш ефективного використання майна підприємства районою радою здійснюються відповідні заходи щодо передачі в оренду його вільних приміщень.

На завершальному етапі реформування знаходиться комунальне підприємство «Редакція Перечинської районної газети «Народне слово», яким  передбачено перетворення  районної газети в новий суб’єкт господарювання  (товариство з обмеженою відповідальністю) – із збереженням назви, цільового призначення, мови видання, тематичної спрямованості.

Шановні депутати ,запрошені.

Зважаючи на те, що рада,   делегувала районній державній адміністрації виконання частини своїх повноважень, спільне бачення проблем і шляхів їх вирішення керівництвом районної ради та райдержадміністрації дозволяє працювати цілеспрямовано. Головними з цих повноважень є забезпечення збалансованого економічного і соціального розвитку району. Так, станом на сьогодні на фінансування галузі освіти, молоді та спорту, із бюджетів усіх рівнів виділено 67млн.425тис.грн., на галузь охорони здоров»я- 28млн. 320тис.грн., на соцзахист- 117 млн.387 тис.грн., заклади культури- 5 млн.966тис.грн.  Коротко зупинимось на фінансуванні деяких об»єктів соціальної сфери , де було спрямовано  кошти з районного бюджету за рахунок перевиконання: На будівництво соціально-культурного центру у с.Мокра з обласного бюджету виділено 499 900 грн кошти освоєно. З районного бюджету виділялись кошти на фінансування програм ,які стосуються життєдіяльності наших громадян;це програма боротьби з онкологічними захворюваннями, цукровий діабет,забезпечення учасників АТО медичними препаратами,забезпечення препаратами осіб ,які страждають на рідкісні (орфанні) захворювання.

Не залишалися по за увагою депутатів підтримка та будівництво спортивних об’єктів на території району. На співфінансування будівництва спортивних майданчиків виділено кошти у сумі 200 тис.  грн.. в с.Новоселиця та 150 тис.грн. в с.Вільшинки. Обидва майданчики вже діють.

Діяльність районної ради у звітному періоді будувалась так, щоб ефективно реалізувати депутатські повноваження та максимально врахувати інтереси всіх територіальних громад. Тому першочергова увага депутатів районної ради у звітному періоді була зосереджена на важливих для життєдіяльності регіону питаннях, захисті інтересів виборців, забезпечення належного рівня функціонування об’єктів спільної власності територіальних громад району.

Відповідно до пункту 16 частини 1 статті 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» районною радою затверджено   за звітний період 18   районних цільових Програм.  Так, в рамках контролю за виконанням раніше прийнятих рішень, у звітному періоді заслухано звіти   по виконанню 20 Програм та внесено зміни до 29 –   раніше прийнятих    програм. Із даної кількості прийнятих програм фінансуються  20 програм. Так, на фінансування Програм було виділено 1 025, 3 тис.грн. 

 З метою підготовки сесій районної ради одержуються від відділів, управлінь райдержадміністрації, виконавчих комітетів місцевих рад, підприємств, установ і організацій (незалежно від форми власності) матеріали, необхідні для підготовки питань, що виносяться на розгляд сесій районної ради,   президії; організовується попереднє ознайомлення депутатів з проектами рішень ради, іншими документами та матеріалами з питань, які виносяться на розгляд сесії, забезпечується своєчасне опрацювання  проектів рішень сесії, які попередньо обговорюються на засіданнях постійних комісій районної ради.

Відповідно до пункту 6 частини 1 статті 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»,  щороку на сесіях затверджується план роботи  районної ради , який попередньо обговорюється на засіданнях постійних комісій районної ради. Із урахуванням плану роботи районної ради  на рік,  відповідно розробляються   плани роботи постійних комісій . Щоквартально розробляється та затверджується план роботи виконавчого апарату районної ради, місячний план роботи та щотижневий план-графік роботи.

Проводяться і здійснюються заходи з підготовки та проведення сесій районної ради,  засідань її постійних комісій, готуються графіки їх засідань, президії районної ради. Узагальнюються   зауваження і пропозиції, висловлені на засіданнях постійних комісій районної ради, які доводяться до депутатів на сесіях та до виконавців.

В районній  раді працюють 4 постійні комісії. За звітній період проведено  31 засідання комісій та 3 зборів депутатів, на яких розглянуто 153 сесійних питань та 112 листів, бюджетних запитів , депутатських звернень . Особливо хотілось би відмітити роботу  постійної комісії з питань економічної реформи, планування, бюджету, фінансів та контролю за проведенням приватизації інвестицій та регуляторної політики , яка за звітний період провела  22 засідання. За результатами розгляду листів, бюджетних запитів, депутатських звернень та депутатських запитів надається вчасно відповідь згідно чинного законодавства (136 відповідей) .

У своєму звіті хочу звернути увагу депутатів,  можливо в цей час, на наболівше. Проведення останніх засідань комісій, президії, сесії показало пасивність окремих депутатів до своїх обов’язків та повноважень, визначених Законом України «Про статус депутатів місцевих рад». Кожен з нас, коли писав заяву  про реєстрацію кандидатом у депутати, обіцяли їх дотримуватись і виконувати. Ми,  34 депутати районної ради, отримали найбільшу довіру своїх виборців і тому маємо вирішувати наші повноваження. Хотілося б, щоб на ці питання звернули увагу керівники фракцій, голови районних партійних організацій, депутати яких обрані до складу районної ради, адже це кроки до довіри і честі партій в наступних виборах.

Так, аналіз відвідувань депутатами районної ради пленарних засідань сесій свідчить, що 7 депутатів взяли участь у всіх пленарних засіданнях ради, 10 депутатів мають пропущене по 1 засідання, однак- 10 депутатів, які пропустили більше половини засідань ради, 8 депутатів пропустили  20% засідань ,1 депутат за весь звітний період не взяв  участь в жодному з  засідань ради.

Якщо  аналізувати участь депутатів у роботі постійних комісій, то картина наступна: із 23 засідань постійної комісії з питань економічної реформи, планування, бюджету, фінансів, контролю за проведенням приватизації, інвестицій та регуляторної політики 3 депутати взяли участь у всіх засіданнях комісій, половина членів комісії відвідують добре, але поряд з цим-2 члени комісії пропустили більше половини засідань.

Із 8 засідань інших комісій відбулись: 3 засідання постійної комісії з питань дотримання регламенту, депутатської етики, забезпечення діяльності депутатів, законності, правопорядку та транскордонних   зв”язків;

2 -засідання   постійної комісії з питань духовного розвитку, освіти, охорони здоров”я, культури, молоді і спорту, зв”язків з громадськістю, туризму та рекреації;

3-засідання   постійної комісії з питань соціального розвитку села, агропромислового комплексу, земельних і лісових ресурсів, екології, промисловості, будівництва, архітектури, паливно-енергетичного комплексу, соціальної інфраструктури. На жаль, через низьку явку на засідання комісій деяких депутатів питання при підготовці сесій  розглядались на зборах депутатів.

Депутати мають можливість завчасно отримати необхідні матеріали в повному обсязі, що забезпечує прозорість дій ради.

На виконання вимог Закону України «Про звернення громадян», Указу Президента України від 07.02.2008 року № 109/2008 «Про першочергові заходи щодо забезпечення реалізації та гарантування конституційного права на звернення до органів державної влади та органів місцевого самоврядування» районною радою проводиться робота з поліпшення стану розгляду заяв, скарг та пропозицій громадян, вирішення порушених у них питань, удосконалення форм роботи із зверненнями громадян. Вживаються заходи щодо розгляду звернень громадян з виїздом на місце та за участю заявників при розгляді з наданням можливості ознайомлення їх з матеріалами для недопущення  випадків безпідставної відмови, проявів халатності та формалізму у задоволенні законних вимог громадян.  У районній раді налагоджена системна робота зі зверненнями громадян, створені належні умови для реалізації права громадян на письмові та усні звернення, обов’язкове одержання обґрунтованої відповіді. Згідно із Законом України “Про звернення громадян”, затверджено мною графік прийому  громадян, хоч прийом фактично ведеться щоденно.

В процесі роботи із скаргами, зверненнями та заявами до Перечинської районної ради звернувся 121 громадянин. Найчастіше порушувалися питання: про надання матеріальної допомоги,  про проблеми з вирішенням земельних питань, про проблеми з пенсійним забезпеченням, про надання консультацій з тих чи інших питань тощо.  Важливим є також той факт, що за 2018 рік було позитивно вирішено понад 50 заяв учасників антитерористичної операції, які стосувалися матеріального забезпечення учасників антитерористичної операції та членів їх сімей і надано їм матеріальну допомогу   в сумі понад 78 тис. грн. Також, на фінансування «Програми надання депутатами районної ради матеріальної допомоги малозабезпеченим верствам населення Перечинського району в 2018 році» було спрямовано 21 тис.грн. для підтримки людей, які перебувають в складних життєвих обставинах чи потрапили у скрутне матеріальне становище.

Звернення громадян, які надходили до мене під час особистого прийому громадян, під час виїзних прийомів, завжди намагався вирішити на місці, не переводячи проблемні питання громадян в паперову бюрократію.

Всі листи, скарги та звернення громадян, які за звітній період надійшли до Перечинської районної ради розглянуті. Вирішено майже всі питання, які належать до компетенції районної ради. Інші направлені для відповідного реагування у різні інстанції. Всім заявникам надані вичерпні відповіді. Порушень вимог Законів України “Про звернення громадян”, “Про доступ до публічної інформації” та термінів виконання документів не допущено.

За звітний період у виконавчий апарат районної ради не надійшло жодного протесту прокурора на рішення сесій районної ради, розпоряджень голови ради та жодного припису прокурора на дії чи бездіяльність голови ради як посадової особи. Це свідчить про те, що районна рада при вирішенні питань, які належать до її компетенції та її посадові особи діяли виключно у правовому полі.

Відповідно до  Закону України «Про доступ до публічної інформації», проекти рішень, включені до  порядку денного сесій районної ради, за 20 робочих днів,  розміщувались на офіційному веб-сайті районної ради  в мережі Інтернет, депутати мають можливість завчасно ознайомитися з проектами рішень та довідковими матеріалами, щоб внести свої пропозиції, належно підготуватися до пленарного засідання. Виборці теж можуть не лише дізнатися про питання, які розглядатимуться, а разом із депутатами взяти участь в обговоренні порушених проблем.

На адресу районної ради надійшли 8 запитів  на інформацію від фізичних та  юридичних осіб, на які відповідно до статті 20 Закону України «Про доступ до публічної інформації» надано відповіді.

З метою  отримання якісної, виваженої, об’єктивної інформації, за звітний період в районній газеті “Народне слово” було надруковано понад  54 статті, в яких висвітлювалась діяльність Перечинської районної ради, привітання до професійних свят та інша інформація.

Згідно статті 57 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» президія районної ради є дорадчим органом, який попередньо готує узгоджені пропозиції і рекомендації з питань, що передбачається внести на розгляд ради,  приймає рішення, які мають дорадчий характер.

Протягом 2018 року проведено два засідання президії. В основному це питання, які планувалося розглянути на сесіях районної ради. Також на засіданнях президій розглянуто ряд питань, які запропонували депутати районної ради. Пропозиції та зауваження, висловлені депутатами районної ради на засіданнях президій районної ради, розглянуто і внесено на розгляд сесій районної ради.

Відповідно до Закону «Про статус депутатів місцевих рад» депутати реалізовують своє право через депутатські звернення та запити , виступи на сесіях. Так, за звітній період до районної ради надійшло 9 депутатських звернень.

За звітний період до районної ради надійшло 485 документів з районних та обласних організацій. Виконавчим апаратом районної ради вжиті заходи щодо їх своєчасного виконання. За звітний період підготовлено та відправлено 351 документ. Головою районної ради видано 155  розпоряджень, з них:  93- з основної діяльності, 62 – розпоряджень   з кадрових питань,   а також за звітний період     видано 13 спільних розпоряджень голови районної ради та голови районної державної адміністрації .

За звітний рік діяльності я побував з робочими поїздками практично в кожній сільській раді, відвідавши разом із сільськими головами всі об’єкти соціальної сфери, познайомився із станом справ територіальних громад району , що позитивно сприяло вирішенню проблемних питань.         Відповідно до вимог Закону України «Про доступ до публічної інформації»  усі проекти рішень, що готуються до розгляду на сесіях районної ради, оприлюднюються в рубриці «Проекти рішень» офіційного веб-сайту  районної ради, який, доречі, з 2017 року працює в оновленому форматі, з дотриманням всіх вимог законодавства. Після прийняття на пленарних засіданнях ради та підписання головою ради, рішення оприлюднюються на сайті в рубриці «Рішення районної ради». Окрім того у рубриці «Новини» розміщуються оперативні інформаційні повідомлення про події в районі та районній раді, а також про заходи за участю керівництва, депутатів, постійних комісій районної ради.

Відповідно до   статті 55 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», голова районної ради здійснює керівництво виконавчим апаратом ради , на який покладено організаційне, правове, інформаційне та аналітичне забезпечення її діяльності.

Відповідно до Закону України «Про запобігання корупції та інших антикорупційних нормативно-правових актів, з метою реалізації державної  політики у сфері боротьби з корупцією та постійного інформування працівників  виконавчого апарату районної ради щодо  небезпеки корупції та наслідків корупційної поведінки у виконавчому апараті  районної ради  було розроблено План заходів щодо запобігання і протидії проявам корупції та корупційних діянь на 2018 рік. Виконання зазначених заходів постійно контролюється керівництвом ради, а хід їх виконання розглядається на поточних нарадах шляхом заслуховування інформації уповноваженої особи з питань запобігання та виявлення корупції в Перечинській районній раді та проводиться консультативно-роз”яснююча  робота щодо вивчення нового законодавства та внесення змін до діючих Законів.

 

Працівники виконавчого апарату в повному обсязі забезпечували організаційну підготовку сесій, постійних комісій, нарад, інших заходів, брали активну участь у опрацюванні різноманітних законопроектів та інших нормативних документів, забезпечували систематичне та оперативне оприлюднення і оновлення інформації про діяльність районної ради.
Працівниками апарату систематично здійснюється підвищення кваліфікації та професійної компетентності, а також проводиться консультативно-роз’яснювальна робота щодо вивчення нового та внесення змін до діючого законодавства.  Для поліпшення та удосконалення виконання своїх повноважень, покращення фахового рівня посадові особи систематично направляються на навчання. З цією метою  було розроблено план-графік підвищення кваліфікації на 2018 рік, затверджений розпорядженням,  за яким здійснювалась організація їх навчання.  Належним чином було організовано й роботу щодо електронного декларування, який охоплював всіх суб»єктів декларування (депутатів та посадових осіб) й усі типи декларацій. Депутати районної ради та посадові особи, які відповідно до чинного законодавства мали обов»язок подати декларації, дотримались вимог фінансового контролю та термінів подачі  декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядуванняі виконали його своєчасно.

Шановні депутати та запрошені!

Робота районної ради за звітний період не обмежувалася проведенням засідань сесій, президій та постійних комісій. Керівництвом ради, її виконавчим апаратом, депутатським корпусом велася аналітична, організаційна та методична робота щодо забезпечення виконання рішень ради, підготовка матеріалів до наступних засідань.

Районною радою приділяється постійна увага забезпеченню прозорості, гласності роботи, оперативному інформуванню населення щодо її діяльності у сесійний та міжсесійний періоди, повідомлень про прийняті  рішення та їх виконання, реагування на звернення громадян, тощо.

У звітному періоді я брав участь в роботі сесій обласної ради, засіданнях Координаційної ради з питань місцевого самоврядування при голові обласної ради. Також брав участь  у семінарах – тренінгах з питань запобігання корупції та врегулюванні конфлікту інтересів , поводження з твердими побутовими відходами та екологічної безпеки, у форумі регіонального економічного розвитку  в умовах децентралізації, що проводились на рівні області,  зональній нараді  з питань розвитку інформаційного суспільства , яка відбулася в м. Ужгород.

З метою обміну досвідом , я , як голова районної ради  неодноразово брав участь у форумах ,які організовувались асоціацією органів місцевого самоврядування «Єврорегіон Карпрати-Україна», членом якої являється Перечинська районна рада. Зокрема,  в рамках асоціації в районі реалізувались три проекти на суму біля 250 тис.гривень: в Перечинській об’єднаній територіальній громаді ,Т.Реметівській  та Вільшинківській сільських радах.

Я є членом Координаційної ради з питань місцевого самоврядування при голові обласної ради,  а тому брав участь  у виїзних засіданнях в м.Свалява, м.Берегово , де розглядались питання місцевого самоврядування. Доброю традицією в районі стало проведення загальнодержавних та професійних свят.   Головою районної ради  спільно з головою районної державної адміністрації видано розпорядження  про :  проведення різдвяного фестивалю колядницьких груп і вертепів «Перечинські колядки-2018»; проведення обласного фестивалю лемківської культури «Лемківська ватра» та Дня села Ворочово.

Узагальнюючи зроблене за звітний період, хочу зауважити, що є і недопрацювання, не все заплановане вдалося реалізувати.
Завершаючи свій звіт, прошу всіх до об’єднання і порозуміння та зробити максимум можливого в питаннях соціально-економічної розбудови та стабілізації ситуації в районі.

Сьогодні суспільство вимагає працювати чесно і демократично. Я не маю права вимагати, але хочу щоб до  цього прислухались.

На завершення висловлюю вдячність тим депутатам районної ради, які плідно працювали в постійних комісіях, у депутатських фракціях, які за звітний період розглянули велику кількість питань та прийняли виважені рішення, громаді району, яка з розумінням ставиться до наших проблем, підтримує всі наші добрі починання, допомагає в роботі владним структурам задля досягнення єдиної мети. Дякую депутатам сільських,  міської, районної   рад,    сільським,  міському головам, районній державній адміністрації, керівникам установ  за підтримку, взаєморозуміння та спільну роботу.

Хочеться відзначити і окремо подякувати народним  депутатам  Горвату Р.І. ,Ланьо М.І. та депутатам обласної  ради Грицику П.В., Ману Д.М., Вишняку А.М., Шніцеру Р.І.,завдяки яким  в наш район залучено значні кошти на розвиток соціально важливих об’єктів.

Я щиро дякую всім за підтримку, за розуміння та конструктивні поради.

 

У кого будуть запитання до  мене?

 

 

З даного питання нам необхідно прийняти рішення.

Пропонується прийняти його за основу, прошу голосувати.

За – 25 депутатів. Не голосував – 1.

У кого будуть зміни, доповнення?           

 

Є пропозиція рішення прийняти в цілому.  Прошу голосувати.

За – 25 депутатів. Не голосував – 1.

ВИРІШИЛИ: Рішення № 499 прийняти.

 

Поприк В.І., депутат районної ради. Пропоную прийняти проекти рішень без обговорення з 1 по 19 питання.

 

Ласкін М.І. Хто за пропозицію Поприка В.І.

За – 26 депутатів.

Проекти рішень з 1 по 19 питання пропоную прийняти за основу.

За – 26 депутатів.

Проекти рішень з 1 по 19 питання пропоную прийняти в цілому.

За – 26 депутатів.

ВИРІШИЛИ: Прийняти рішення:

№ 500 «Про стан та розвиток туристичної галузі на території Перечинського району».

№ 501 «Про хід виконання Програми розвитку пауерліфтингу Перечинського району на 2016-2020 роки».

№ 502 «Про хід виконання районної Програми розвитку волейболу   Перечинського  району на 2016-2020 роки».

№ 503 «Про   хід виконання   Програми розвитку та удосконалення цивільного захисту Перечинського району на 2016 – 2018 роки ( із змінами від 08.12.2016 року, від 26.10.2017 року)».

 

        

 

 

 

 

№ 504 «Про хід виконання Програми  забезпечення реалізації державної політики у сфері соціального захисту населення в Перечинському районі на 2016-2020 роки (із змінами від 14.07.2016 року, від 15.09.2016 року, від 08.12.2016 року, від 20.04.2017 року, від 31.08.2017 року, 18.10.18)».

Рац В.М. Пропоную у додаток 4 проекту рішення «Про Програму соціально-економічного і культурного  розвитку Перечинського району на 2019-2020 роки» внести зміни, а саме :Додати об»єкт культури – Реконструкція будівлі клубу під соціально-культурний центр (клуб, бібліотека,ФАП) в с.Мокра,60 Перечинського району

За – 26 депутатів.

№ 505  «Про Програму соціально-економічного і культурного  розвитку Перечинського району на 2019-2020 роки».

№ 506 «Про Програму створення та впровадження містобудівного   кадастру Перечинського району на 2019 − 2021 роки2.

№ 507 « Про Програму  розвитку культури і мистецтва в районі на 2019-2020  роки».

№ 508  «Про  Програму підтримки розвитку Тур’я – Реметівської дитячної  музичної  школи  на 2019-2020 роки».

        

№ 509  «Про Програму розвитку бібліотек як інформаційних і культурних центрів  на 2019 -2020 роки»

№ 510 « Про Програму надання депутатами Перечинської районної ради Закарпатської області матеріальної допомоги малозабезпеченим верствам населення Перечинського району на 2019 рік».

         № 511 «Про районну програму підвищення рівня безпеки дорожнього руху  у Перечинському районі  на період до 2020 року».

№ 512 « Про Програму поводження з твердими побутовими відходами у Перечинському районі на 2019-2023 роки».

№ 513  «Про внесення змін до Районної  програми з  ремонту та  утримання доріг в населених пунктах Перечинського району на 2016-2020 роки (із змінами від 29.11.2017року, 14.12.2017року, 14,06.2018 року,15.08.2018 року)».

№ 514  «Про внесення змін та доповнень  до  Програми “Турбота” щодо посилення соціального захисту громадян на 2017-2020 роки».

№ 515 «Про надання згоди на безоплатну передачу друкованої продукції Національної академії педагогічних наук України».

          № 516 «Про внесення змін до районної цільової програми «Власний дім» на 2016-2020 роки (з внесеними змінами 26 жовтня 2017 року та 14 червня 2018 року).

№ 517 «Про Програму забезпечення пожежної та техногенної безпеки Перечинського району на 2019-2020 роки».

СЛУХАЛИ: Ласкіна   М.І.

  1. Про внесення змін до рішення районної ради від 08.12.2016 року № 222 «Про затвердження списку присяжних Перечинського районного суду Закарпатської області (із змінами від 16.03.2018 року, від 18.10.2018 року).

ВИСТУПИВ: Цвік Й.І., керуючий справами виконавчого апарату районної ради.

На адресу районної ради надійшли заяви від   Фіцай Владислава Дмитровича   та Штелихи Нелі Василівни про виключення їх із списку присяжних Перечинського районного суду Закарпатської області.

Пропонується додаток до рішення «Список присяжних Перечинського районного суду Закарпатської області»  викласти у новій редакції.

Ласкін М.І.

Інформація закінчена.

У кого будуть запитання до Йосипа Івановича?

 

З даного питання нам необхідно прийняти рішення.

Пропонується прийняти його за основу, прошу голосувати.

За – 26 депутатів.

У кого будуть зміни, доповнення?           

 

Є пропозиція рішення прийняти в цілому.  Прошу голосувати.

За – 26 депутатів.

ВИРІШИЛИ: Рішення № 518 прийняти.

СЛУХАЛИ: Ласкіна М.І.

  1. Про затвердження проекту благоустрою щодо встановлена (зміни) меж населеного пункту с.Дубриничі Дубриницької сільської ради Перечинського району Закарпатської області.

Шановні депутати. Дане питання уже вносилося на розгляд ради. Рішення з цього питання не було прийнято у зв»язку з відсутністю інформації про усунення зауважень згідно висновків експертизи у поданих матеріалах про затвердження проекту землеустрою щодо встановлення (зміни) меж населеного пункту с.Дубриничі Дубриницької сільської ради. Станом на сьогоднішній день виконавцем проекту землеустрою усунуто зауваження висновку державної експертизи. Пропонується проект рішення прийняти за основу.

За – 26 депутатів.

Є пропозиція рішення прийняти в цілому.

За – 26 депутатів.

ВИРІШИЛИ: Рішення № 519 прийняти.

СЛУХАЛИ: Ласкіна М.І.

  1. Про внесення змін до рішення районної ради від 16.03.2018 року № 412 «Про передачу бюджетної установи – Перечинська дитяча музична школа та майна цієї установи із спільної комунальної власності територіальних громад сіл, міста Перечинського району у власність Перечинської міської об»єднаної громади.

 

Розглянувши лист Перечинської міської ради пропонується викласти пункт 1 даного рішення у новій редакції:  «Передати із спільної комунальної власності територіальних громад сіл, міста Перечинського району в комунальну власність Перечинської міської ради Закарпатської області бюджетну установу – Перечинську дитячу музичну школу, що знаходиться за адресою м.Перечин, вул.Ужгородська, 91 та майно цієї установи.

Пропонується прийняти рішення за основу, прошу голосувати.

За – 25 депутатів. Утримався – 1.

У кого будуть зміни, доповнення?           

 

Є пропозиція рішення прийняти в цілому.  Прошу голосувати.

За – 25 депутатів.  Утримався – 1.

ВИРІШИЛИ: Рішення № 520 прийняти.

СЛУХАЛИ: Ласкіна М.І.

  1. Про внесення змін до рішення районної ради від 21 грудня 2017 року № 375 «Про районний бюджет на 2018 рік» (із змінами від 16.03.2018 року, 14.06.2018 року, 15.08.2018 року, 18.10.2018 року, 05.12.2018 року».

ВИСТУПИЛА: Керецман Л.В., начальник фінансового управління районної державної адміністрації (інформація додається).

Ласкін М.І.

З даного питання нам необхідно прийняти рішення.

Пропонується прийняти його за основу, прошу голосувати.

За – 26 депутатів.

У кого будуть зміни, доповнення?           

 

Є пропозиція рішення прийняти в цілому.  Прошу голосувати.

За – 26 депутатів.

ВИРІШИЛИ: Рішення № 521 прийняти.

СЛУХАЛИ: Ласкіна М.І.

  1. Про затвердження фінансового плану на 2019 рік комунального некомерційного підприємства «Перечинський районний Центр первинної медико-санітарної допомоги» Перечинської районної ради Закарпатської області.

ВИСТУПИВ: Малишко Юрій  Юрійович,    директор комунального некомерційного підприємства «Перечинський районний Центр  первинної  медико-санітарної допомоги» Перечинської районної ради Закарпатської області.

Пропонується  затвердити фінансовий план комунального некомерційного підприємства «Перечинський районний Центр первинної медико-санітарної допомоги» Перечинської районної ради Закарпатської області на  2019 рік.

Ласкін М.І.

У кого будуть запитання до Юрія Юрійовича?

Поприк В.І. Який відсоток заключених договорів з сімейними лікарями в районі і яка забезпеченість сімейними лікарями?

Малишко Ю.Ю.

Договори заключні на 58 відсотків. Сімейними лікарями забезпечено стовідсотково.

 

Ласкін М.І.

 

 

З даного питання нам необхідно прийняти рішення.

Пропонується прийняти його за основу, прошу голосувати.

За – 26 депутатів.

У кого будуть зміни, доповнення?           

 

Є пропозиція рішення прийняти в цілому.  Прошу голосувати.

За – 26 депутатів.

ВИРІШИЛИ: Рішення №  522 прийняти.

СЛУХАЛИ: Ласкіна М.І.

  1. Про план роботи районної ради на 2019 рік.

ВИСТУПИВ: Цвік Йосип Іванович, керуючий справами виконавчого апарату районної ради.

Відповідно    до Регламенту роботи Перечинської районної ради VІІ скликання діяльність районної ради, її органів здійснюється згідно з планом роботи на рік, який розробляється з урахуванням пропозицій голови районної ради, президії,   постійних комісій, депутатів, а також голови районної державної адміністрації.

Відповідно до пункту 6 частини 1 статті 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виключно на пленарних засіданнях  районної ради вирішуються  питання затвердження плану роботи ради з урахуванням вимог статті 32 Закону України «Про засади державної регуляторної політики».

Ласкін М.І.

Інформація закінчена.

У кого будуть запитання до Йосипа Івановича?

 

З даного питання нам необхідно прийняти рішення.

Пропонується прийняти його за основу, прошу голосувати.

За – 26 депутатів.

У кого будуть зміни, доповнення?           

 

Є пропозиція рішення прийняти в цілому.  Прошу голосувати.

За – 26 депутатів.

ВИРІШИЛИ: Рішення № 523 прийняти.

СЛУХАЛИ: Ласкіна  М.І.

  1. Про структуру і  чисельність виконавчого апарату районної ради, кошторис видатків  виконавчого апарату на 2019 рік.

ВИСТУПИВ:  Цвік Йосип Іванович, керуючий справами виконавчого апарату районної ради.

Пропонується затвердити структуру виконавчого апарату районної ради на рівні минулого року, тобто 18 штатних одиниць.

ВИСТУПИЛА: Гулей-Шикула Ольга Федорівна, депутат районної ради, радник голови ради з питань юридичного забезпечення. Відповідно до статті 59-1 “Конфлікт інтересів” Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”, згідно з якою   голова, заступник голови, депутат районної ради бере участь у розгляді, підготовці та прийнятті рішень відповідною радою за умови самостійного публічного оголошення про конфлікт інтересів під час засідання ради, на якому розглядається відповідне питання. Отже, в ситуації потенційного чи реального конфлікту інтересів особи, уповноважені на виконання функцій місцевого самоврядування, можуть брати участь у розгляді, підготовці, прийнятті рішень відповідною радою за сукупності таких умов: особа самостійно заявляє про конфлікт інтересів публічно (про що вноситься відповідний запис до протоколу засідання ради);

оголошення про конфлікт інтересів здійснюється під час засідання ради, до початку розгляду питання, у вирішенні якого є приватний інтерес.

Таким чином, прийняття відповідних рішень (голосування) депутатом на засіданні місцевої ради може здійснюватися за умови дотримання правил врегулювання конфлікту інтересів, передбачених статтею 59-1 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”.

 

На виконання Закону України «Про запобігання корупції» повідомляю вас про наявність у мене конфлікту інтересів під час розгляду і прийняття рішення щодо питання «Про структуру і чисельність виконавчого апарату районної ради, кошторис видатків виконавчого апарату на 2019 рік», оскільки я є одночасно посадовою особою місцевого самоврядування і депутатом, то  є суперечність між виконанням моїх службових обов’язків і приватним інтересом.

У зв’язку з дотриманням правил врегулювання конфлікту інтересів, передбачених статтею 59-1 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» самостійно публічно оголошую про це та буду брати участь у прийнятті (голосуванні) відповідного рішення. Разом з тим, відповідно до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», частини 2 статті 59-1 здійснення вимог за дотриманням вимог частини першої цієї статті, надання зазначеним особам (депутатам районної ради та посадовим особам органів місцевого самоврядування) консультацій та роз»яснень щодо запобігання та врегулювання конфлікту інтересів, поводження з майном,  що може бути неправомірною вигодою та подарунками, покладається на постійну комісії, визначену відповідною радою.

У Перечинській районній раді функції контролю за дотриманням вищезазначених (вимог запобігання та врегулювання конфлікту інтересів) покладено на постійну комісію районної ради з питань дотримання регламенту, депутатської етики, забезпечення діяльності депутатів, законності, правопорядку та транскордонних зв»язків (голова Томаш В.М.). Оскільки я одночасно членом даної комісії, тому також  самостійно публічно

оголошую про наявність  у мене конфлікту інтересів, як члена комісії, на яку покладено функцію врегулювання конфлікту інтересів.

ВИСТУПИЛА: Баєва О.М., депутат районної ради, головний спеціаліст відділу організаційної роботи та взаємодії з органами місцевого самоврядування.

На виконання Закону України «Про запобігання корупції» повідомляю вас про наявність у мене конфлікту інтересів під час розгляду і прийняття рішення щодо питання «Про структуру і чисельність виконавчого апарату районної ради, кошторис видатків виконавчого апарату на 2019 рік», оскільки я є одночасно посадовою особою місцевого самоврядування і депутатом, то  є суперечність між виконанням моїх службових обов’язків і приватним інтересом.

У зв’язку з дотриманням правил врегулювання конфлікту інтересів, передбачених статтею 59-1 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» самостійно публічно оголошую про це та буду брати участь у прийнятті (голосуванні) відповідного рішення.

ВИСТУПИЛА: Белей Г.С.,депутат районної ради, головний спеціаліст відділу організаційної роботи та взаємодії з органами місцевого самоврядування.

На виконання Закону України «Про запобігання корупції» повідомляю вас про наявність у мене конфлікту інтересів під час розгляду і прийняття рішення щодо питання «Про структуру і чисельність виконавчого апарату районної ради, кошторис видатків виконавчого апарату на 2019 рік», оскільки я є одночасно посадовою особою місцевого самоврядування і депутатом, то  є суперечність між виконанням моїх службових обов’язків і приватним інтересом.

У зв’язку з дотриманням правил врегулювання конфлікту інтересів, передбачених статтею 59-1 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» самостійно публічно оголошую про це та буду брати участь у прийнятті (голосуванні) відповідного рішення.

 

ВИСТУПИВ: Цвік Й.І., депутат районної ради, керуючий справами виконавчого апарату районної ради.

На виконання Закону України «Про запобігання корупції» повідомляю вас про наявність у мене конфлікту інтересів під час розгляду і прийняття рішення щодо питання «Про структуру і чисельність виконавчого апарату районної ради, кошторис видатків виконавчого апарату на 2019 рік», оскільки я є одночасно посадовою особою місцевого самоврядування і депутатом, то  є суперечність між виконанням моїх службових обов’язків і приватним інтересом.

У зв’язку з дотриманням правил врегулювання конфлікту інтересів, передбачених статтею 59-1 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» самостійно публічно оголошую про це та буду брати участь у прийнятті (голосуванні) відповідного рішення.

ВИСТУПИВ: Ласкін М.І., депутат районної ради, голова районної ради.

На виконання Закону України «Про запобігання корупції» повідомляю вас про наявність у мене конфлікту інтересів під час розгляду і прийняття рішення щодо питання «Про структуру і чисельність виконавчого апарату районної ради, кошторис видатків виконавчого апарату на 2019 рік», оскільки я є одночасно посадовою особою місцевого самоврядування і депутатом, то  є суперечність між виконанням моїх службових обов’язків і приватним інтересом. Участь у  прийнятті рішення (голосуванні) брати  буду.

ВИСТУПИВ:  Петрішко М.М., депутат районної ради, заступник голови районної ради.

На виконання Закону України «Про запобігання корупції» повідомляю вас про наявність у мене конфлікту інтересів під час розгляду і прийняття рішення щодо питання «Про структуру і чисельність виконавчого апарату районної ради, кошторис видатків виконавчого апарату на 2019 рік», оскільки я є одночасно посадовою особою місцевого самоврядування і депутатом, то  є суперечність між виконанням моїх службових обов’язків і приватним інтересом. Участь у  прийнятті рішення (голосуванні) брати  буду.

 

 

 

Ласкін М.І.

Інформація закінчена.

У кого будуть запитання до Йосипа Івановича?

 

З даного питання нам необхідно прийняти рішення.

Пропонується прийняти його за основу, прошу голосувати.

За – 25 депутатів.

У кого будуть зміни, доповнення?           

 

Є пропозиція рішення прийняти в цілому.  Прошу голосувати.

За – 25 депутатів.

ВИРІШИЛИ: Рішення № 524 прийняти.

СЛУХАЛИ: Ласкіна М.І.

 

  1. Про встановлення надбавок, преміювання та надання матеріальних допомог голові та заступнику голови Перечинської районної радина 2019 рік.

ВИСТУПИВ:  Цвік Йосип Іванович, керуючий справами виконавчого апарату районної ради.

Надбавки, преміювання та надання матеріальних допомог голові та заступнику голови Перечинської районної ради встановлюються за рішенням районної ради відповідно до  статті 21 Закону України “Про службу в органах місцевого  місцевого самоврядування”, Постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 року № 268 „Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури,судів та інших органів” (із змінами), наказу Міністерства праці України «Про умови оплати праці робітників, зайнятих обслуговуванням органів виконавчої влади, місцевого самоврядування та їх виконавчих органів, органів прокуратури, судів та інших органів» № 77 від 02.10.1996 року (із змінами), враховуючи результати функціонального обстеження обов’язків працівників виконавчого апарату, їх особистого вкладу в загальні результати роботи

Ласкін М.І.

Інформація закінчена.

У кого будуть запитання до Йосипа Івановича?

ВИСТУПИЛА: Гулей-Шикула О.Ф., депутат районної ради, радник голови ради з питань юридичного забезпечення. Відповідно до статті 59-1 “Конфлікт інтересів” Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”, згідно з якою   голова, заступник голови, депутат районної ради бере участь у розгляді, підготовці та прийнятті рішень відповідною радою за умови самостійного публічного оголошення про конфлікт інтересів під час засідання ради, на якому розглядається відповідне питання. Отже, в ситуації потенційного чи реального конфлікту інтересів особи, уповноважені на виконання функцій місцевого самоврядування, можуть брати участь у розгляді, підготовці, прийнятті рішень відповідною радою за сукупності таких умов: особа самостійно заявляє про конфлікт інтересів публічно (про що вноситься відповідний запис до протоколу засідання ради);

оголошення про конфлікт інтересів здійснюється під час засідання ради, до початку розгляду питання, у вирішенні якого є приватний інтерес.

Таким чином, прийняття відповідних рішень (голосування) депутатом на засіданні місцевої ради може здійснюватися за умови дотримання правил врегулювання конфлікту інтересів, передбачених статтею 59-1 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”.

На виконання Закону України «Про запобігання корупції» повідомляю вас про наявність у мене конфлікту інтересів під час розгляду і прийняття рішення щодо питання «Про встановлення надбавок, преміювання та надання матеріальних допомог голові та заступнику голови Перечинської районної ради на 2019 рік», оскільки я є одночасно посадовою особою місцевого самоврядування і депутатом, то  є суперечність між виконанням моїх службових обов’язків і приватним інтересом.

У зв’язку з дотриманням правил врегулювання конфлікту інтересів, передбачених статтею 59-1 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» самостійно публічно оголошую про це та буду брати участь у прийнятті (голосуванні) відповідного рішення. Разом з тим, відповідно до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», частини 2 статті 59-1 здійснення вимог за дотриманням вимог частини першої цієї статті, надання зазначеним особам консультацій та роз’яснень щодо запобігання та врегулювання конфлікту інтересів, поводження з майном,  що може бути неправомірною вигодою та подарунками, покладається на постійну комісію, визначену відповідною радою.

У Перечинській районній раді функції контролю за дотриманням вищезазначених ( вимог запобігання та врегулювання конфлікту інтересів) покладено на постійну комісію районної ради з питань дотримання регламенту, депутатської етики, забезпечення діяльності депутатів, законності, правопорядку та транскордонних зв»язків (голова Томаш В.М.). Оскільки я одночасно членом даної комісії, тому також  самостійно публічно

оголошую про наявність  у мене конфлікту інтересів, як члена комісії, на яку покладено функцію врегулювання конфлікту інтересів.

ВИСТУПИЛА: Баєва О.М., депутат районної ради, головний спеціаліст відділу організаційної роботи та взаємодії з органами місцевого самоврядування.

На виконання Закону України «Про запобігання корупції» повідомляю вас про наявність у мене конфлікту інтересів під час розгляду і прийняття рішення щодо питання «Про встановлення надбавок, преміювання та надання матеріальних допомог голові та заступнику голови Перечинської районної ради на 2019 рік», оскільки я є одночасно посадовою особою місцевого самоврядування і депутатом, то  є суперечність між виконанням моїх службових обов’язків і приватним інтересом.

У зв’язку з дотриманням правил врегулювання конфлікту інтересів, передбачених статтею 59-1 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» самостійно публічно оголошую про це та буду брати участь у прийнятті (голосуванні) відповідного рішення.

ВИСТУПИЛА: Белей Г.С.,депутат районної ради, головний спеціаліст відділу організаційної роботи та взаємодії з органами місцевого самоврядування.

На виконання Закону України «Про запобігання корупції» повідомляю вас про наявність у мене конфлікту інтересів під час розгляду і прийняття рішення щодо питання «Про встановлення надбавок, преміювання та надання матеріальних допомог голові та заступнику голови Перечинської районної ради на 2019 рік», оскільки я є одночасно посадовою особою місцевого самоврядування і депутатом, то  є суперечність між виконанням моїх службових обов’язків і приватним інтересом.

У зв’язку з дотриманням правил врегулювання конфлікту інтересів, передбачених статтею 59-1 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» самостійно публічно оголошую про це та буду брати участь у прийнятті (голосуванні) відповідного рішення.

 

ВИСТУПИВ: Цвік Й.І., депутат районної ради, керуючий справами виконавчого апарату районної ради.

На виконання Закону України «Про запобігання корупції» повідомляю вас про наявність у мене конфлікту інтересів під час розгляду і прийняття рішення щодо питання «Про встановлення надбавок, преміювання та надання матеріальних допомог голові та заступнику голови Перечинської районної ради на 2019 рік», оскільки я є одночасно посадовою особою місцевого самоврядування і депутатом, то  є суперечність між виконанням моїх службових обов’язків і приватним інтересом.

 

У зв’язку з дотриманням правил врегулювання конфлікту інтересів, передбачених статтею 59-1 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» самостійно публічно оголошую про це та буду брати участь у прийнятті (голосуванні) відповідного рішення.

ВИСТУПИВ: Ласкін М.І., депутат районної ради, голова районної ради.

На виконання Закону України «Про запобігання корупції» повідомляю вас про наявність у мене конфлікту інтересів під час розгляду і прийняття рішення щодо питання «Про встановлення надбавок, преміювання та надання матеріальних допомог голові та заступнику голови Перечинської районної ради на 2019 рік», оскільки я є одночасно посадовою особою місцевого самоврядування і депутатом, то  є суперечність між виконанням моїх службових обов’язків і приватним інтересом. Участь у  прийнятті рішення (голосуванні) брати буду.

ВИСТУПИВ:  Петрішко М.М., депутат районної ради, заступник голови районної ради.

На виконання Закону України «Про запобігання корупції» повідомляю вас про наявність у мене конфлікту інтересів під час розгляду і прийняття рішення щодо питання «Про встановлення надбавок, преміювання та надання матеріальних допомог  голові та заступнику голови Перечинської районної ради на 2019 рік», оскільки я є одночасно посадовою особою місцевого самоврядування і депутатом, то  є суперечність між виконанням моїх службових обов’язків і приватним інтересом.  Участь у  прийнятті рішення (голосуванні) брати  буду.

З даного питання нам необхідно прийняти рішення.

Пропонується прийняти його за основу, прошу голосувати.

За – 25 депутатів.

У кого будуть зміни, доповнення?           

 

Є пропозиція рішення прийняти в цілому.  Прошу голосувати.

За – 25 депутатів.

ВИРІШИЛИ: Рішення № 525 прийняти.

СЛУХАЛИ: Ласкіна  М.І.

  1. Про районний бюджет на 2019 рік.

ВИСТУПИЛА: Керецман Любов Василівна, начальник фінансового управління   районної державної адміністрації.

Проект районного бюджету на 2019 рік розроблено з урахуванням норм чинного Бюджетного та Податкового кодексів України, проекту Закону України  „Про Державний бюджет на 2019 рік”, який схвалено в другому читанні та інших законодавчих актів.

Прогноз показників районного бюджету за основними видами доходів та видатків на 2019 рік

Обсяг ресурсу загального фонду районного бюджету на 2019 рік прогнозується в сумі 228098,7 тис.грн., із них:  податки, збори та інші доходи –  16600,0 тис.грн., питома вага яких становить 7,3 %, трансферти – 211498,7 тис.грн., або 92,7 % від прогнозного обсягу доходів загального фонду районного бюджету.

Обсяг ресурсу спеціального фонду районного бюджету на 2019 рік прогнозується у сумі 799,8 тис.грн. – це власні надходження бюджетних установ.

Обсяг надходжень до загального фонду (без трансфертів)  районного бюджету обраховано у сумі 16600,0 тис. гривень.

Основним платежем надходжень загального фонду районного бюджету є податок та збір на доходи фізичних осіб, що становить 96,9 % від прогнозованого показника доходів загального фонду 2019 року. Згідно із Бюджетним кодексом України, норматив зарахування до районного бюджету податку на доходи фізичних осіб становить 60,0 відсотків від загального обсягу надходжень, що справляється на території району (без ОТГ).

Розрахунок прогнозу надходжень податку на доходи фізичних осіб на 2019 рік визначений з урахуванням прогнозного обсягу фонду оплати праці, рівня середньої заробітної плати, а також бази та діючих ставок оподаткування доходів фізичних осіб. До районного бюджету планується одержати податку на доходи фізичних осіб  в сумі 16390,0 тис.грн.

Основним чинником, який сприятиме збільшенню надходжень податку на доходи фізичних осіб, є ріст фонду оплати праці у зв’язку із встановленням мінімальної заробітної плати з 1 січня 2019 року у розмірі 4173 грн., та зростанням середньомісячної заробітної плати найманих працівників. Також джерелом збільшення надходжень податку будуть  надходження податку на доходи фізичних осіб від додаткового доходу іншого ніж заробітна плата, за результатами річного декларування, документальних перевірок та погашеної заборгованості, легалізація виплати заробітної плати та інше.

Ріст надходжень 2019 року до очікуваних надходжень 2018 року планується  на 11,1 %.

Динаміка надходжень податку на доходи фізичних осіб

(тис.грн.)

        Надходження                          В т.ч. по роках:
2016 2017 Очікувані надходження    2018 Прогноз    2019
Всього по району (без ОТГ) 11919,7 19951,4 24597,0 27316,7
Відрахування до районного бюджету у співставних умовах (60%) 7151,8 11970,8 14758,2 16390,0
У відсотках до попереднього року х 167,4 123,3 111,1

 

На 2019 рік заплановано надходжень від орендної плати за користування майном, що перебуває у комунальній власності в сумі 100,0 тис.грн., згідно розрахунків відділу управління майном районної ради.

Від адміністративного збору за проведення державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, що здійснюється державною адміністрацією, за прогнозними розрахунками надійде 20,0 тис.грн,  від адміністративного збору за державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень до районного бюджету планується отримати 80,0 тис.грн.

По результатах аналізу інших надходжень попередніх періодів прогнозується, що до загального фонду районного бюджету надійде інших надходжень у сумі 10,0 тис.грн. По цьому коду доходів обліковуються надходження від юридичних та фізичних осіб, зокрема, відшкодування збитків, нанесених бюджету за рішеннями контролюючих органів та виконавчої служби, актами ревізій та перевірок, а також одноразові платежі, не передбачені окремими кодами бюджетної класифікації.

Офіційні трансферти

Обсяг базової дотації для районного бюджету передбачено в сумі  18897,7 тис.грн.;

освітня субвенція з державного бюджету –  58016,4 тис.грн.,

медична субвенція з державного бюджету –  12433,7 тис.грн.,

дотація з місцевого бюджету на здійснення переданих видатків з утримання закладів освіти та охорони здоров’я за рахунок відповідної додаткової дотації з державного бюджету – 10491,9 тис.грн.,

субвенції з місцевих бюджетів районному бюджету – 111658,8 тис.грн. Зокрема:

субвенція на надання пільг та житлових субсидій населенню на оплату електроенергії, природного газу, послуг тепло-, водопостачання і водовідведення, квартирної плати (утримання будинків і споруд та прибудинкових територій), управління багатоквартирним будинком, вивезення побутового сміття та рідких нечистот за рахунок відповідної субвенції з державного бюджету – 13030,9 тис.грн.,

субвенція на надання пільг та житлових субсидій на придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу за рахунок відповідної субвенції з державного бюджету – 4428,1 тис.грн.,

субвенція на виплату соціальної допомоги сім‘ям з дітьми, малозабезпеченим сім‘ям, особам, які не мають права на пенсію, особам з інвалідністю, дітям з інвалідністю, тимчасової державної допомоги дітям, тимчасової державної соціальної допомоги непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату, та допомоги по догляду за особами з інвалідністю 1 чи 11 групи внаслідок психічного розладу, компенсаційної виплати непрацюючій працездатній особі , яка доглядає за особою з інвалідністю 1 групи, а також за особою, яка досягла 80-річного віку за рахунок відповідної субвенції з державного бюджету – 80990,1 тис.грн.,

субвенція на виплату державної соціальної допомоги на дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, грошового забезпечення батькам-вихователям і прийомним батькам за надання соціальних послуг у дитячих будинках сімейного типу та прийомних сім‘ях за принципом «гроші ходять за дитиною», оплату послуг із здійснення патронату за дитиною та виплату соціальної допомоги на утримання дитини в сім‘ї патронатного вихователя за рахунок відповідної субвенції з державного бюджету – 991,9 тис.грн.,

субвенція на здійснення переданих видатків у сфері освіти за рахунок коштів освітньої субвенції – 1319,5 тис.грн.,

субвенція на надання державної підтримки особам з особливими освітніми потребами за рахунок відповідної субвенції з державного бюджету – 1745,0 тис.грн.,

субвенція на здійснення переданих видатків у сфері охорони здоров‘я за рахунок коштів медичної субвенції – 8943,5 тис.грн.,

субвенція на відшкодування вартості лікарських засобів для лікування окремих захворювань за рахунок відповідної субвенції з державного бюджету – 124,3 тис.грн.,

інші субвенції з місцевих бюджетів – 85,5 тис.грн. (обласний бюджет – 12,3 тис.грн., бюджет Перечинської ОТГ – 73,2 тис.грн.).

 

До спеціального фонду районного бюджету планується одержати надходжень у сумі  799,8 тис грн., з яких:

– власні надходження бюджетних установ, що утримуються з районного бюджету – 799,8 тис.грн.

(тис.грн.)

Назва Види власних надходжень 2019 рік прогноз
Культура –  платні послуги, що надаються бюджетними установами 83,0

 

Охорона здоров»я –  платні послуги, що надаються бюджетними установами 550,0
Освіта –  платні послуги, що надаються бюджетними установами 154,8
Територіальний центр –  платні послуги, що надаються бюджетними установами 12,0
Всього   799,8

 

Видатки районного бюджету.

Розрахунок видатків районного бюджету здійснено з врахуванням :

розміру мінімальної заробітної 4173 гривні (ріст порівняно з 2018 роком 12,1 відс.);

розміру посадового окладу працівника І тарифного розряду ЄТС 1921 гривень (ріст порівняно з 2018 роком – 9 відс.);

розрахунок потреби в коштах на оплату комунальних послуг та енергоносіїв здійснено з врахуванням зростанням цін на енергоносії ;

індексу споживчих цін (грудень до грудня попереднього року) – 107,4 відсотків.

Загальний обсяг видатків районного бюджету на 2019 рік передбачено у сумі 228898,5 тис.грн., в т.ч. по загальному фонду – 228098,7 тис.грн., по спеціальному фонду – 799,8 тис.грн.

У видатках районного бюджету відповідно до пункту 20 розділу VI “Прикінцеві та перехідні положення” Бюджетного кодексу України для забезпечення фінансування дошкільних закладів освіти та сільських будинків культури, клубів передбачається інша  дотація в обсязі 10500,0 тис.грн.

У проекті районного бюджету на 2019 рік передбачено повернення кредитів до спеціального фонду районного бюджету у сумі 120,0 тис.грн. та  надання кредитів із спеціального фонду  районного бюджету у сумі 120,0 тис.грн.

По загальному фонду створюється резервний фонд в сумі 35,0 тис.грн.

Районна рада

Для районної ради у проекті бюджету на 2019 рік передбачено видатки по загальному фонду у сумі 2987,1 тис.грн.,  в т.ч.:

2877,1 тис.грн. – видатки на утримання органів місцевого самоврядування – апарату районної ради. На оплату праці з нарахуваннями передбачено 2694,7 тис.грн., на оплату комунальних послуг та енергоносіїв – 82,4 тис. грн., на інші видатки – 100,0 тис.грн.;

50,0 тис.грн. – на фінансування Програми ефективного використання майна спільної комунальної власності територіальних громад сіл, міста Перечинського району на 2015-2019 роки;

60,0 тис.грн. – на фінансування Програми підтримки і розвитку місцевого самоврядування на 2018-2019 роки.

Районна державна адміністрація

Районній державній адміністрації у проекті бюджету передбачено по загальному фонду 592,5 тис.грн., у тому числі:

307,5 тис.грн. на утримання та забезпечення діяльності центру соціальної служби для сім‘ї, дітей та молоді ( на оплату праці з нарахуваннями заплановано 286,8 тис.грн., на оплату енергоносіїв – 12,0 тис.грн., на інші видатки – 8,7 тис.грн.);

250,0 тис.грн. – на фінансування Районної програми з ремонту та утримання доріг в населених пунктах Перечинського району на 2016-2020 роки;

20,0 тис.грн. – на фінансування Прогами розвитку транскордонного співробітництва Перечинського району на 2016-2020 роки;

15,0 тис.грн. – на фінансування Програми мобілізаційної підготовки Перечинського району та забезпечення виконання військового обов‘язку на 2017-2019 роки.

По спеціальному фонду заплановано 120,0 тис.грн. на реалізацію Районної цільової програми «Власний дім» на 2016-2020 роки (за рахунок повернення кредитів, наданих індивідуальним забудовникам).

Відділ освіти, молоді та спорту райдержадміністрації

У проекті районного бюджету на 2019 рік відділу освіти, молоді та спорту райдержадміністрації передбачено обсяг видатків у сумі 80340,2 тис.грн., у тому числі за загальним фондом –  80185,4 тис. грн., за спеціальним фондом – 154,8 тис.грн.(власні надходження).

Враховуючи рішення Тур‘я Бистрянської сільської ради від 09.11.2018 року № 215 “Про передачу в оперативне управління дитячого навчального закладу” в проекті районного бюджету передбачено кошти на фінансування дошкільного навчального закладу в сумі 1648,7 тис.грн., в т.ч. по загальному фонду – 1573,7 тис.грн. (оплата праці з нарахуваннями – 1418,7 тис.грн., харчування – 75,0 тис.грн., оплата енергоносіїв – 60,0 тис.грн., інші видатки – 20,0 тис.грн.) та по спеціальному фонду – 75,0 тис.грн. (власні надходження).

На загальноосвітні навчальні заклади заплановано кошти в сумі 74325,5 тис.грн. ( загальний фонд – 74245,7 тис.грн., спеціальний фонд – 79,8 тис.грн.). У зазначеному обсязі по загальному фонду заплановано видатки, що здійснюватимуться за рахунок освітньої субвенції з державного бюджету, зокрема фінансування оплати праці з нарахуваннями педагогічних працівників загальноосвітніх закладів в сумі 58016,4 тис. грн., за рахунок субвенції з місцевого бюджету на надання державної підтримки особам з особливими освітніми потребами за рахунок відповідної субвенції з державного бюджету – 1745,0 тис.грн. (оплата праці з нарахуваннями – 1134,3 тис.грн., інші видатки – 610,7 тис.грн.)

На оплату праці іншого персоналу, працівників дошкільних відділень НВК та на утримання загальноосвітніх закладів плануються кошти в сумі 14484,3 тис.грн., в т.ч. за рахунок переданих з державного бюджету видатків з утримання загальноосвітніх шкіл в сумі 7344,3 тис.грн.  На оплату праці з нарахуваннями заплановано 9931,6 тис.грн., на оплату комунальних послуг та енергоносіїв установ галузі передбачено 2600,0 тис.грн., на медикаменти – 15,0 тис.грн., на харчування учнів пільгових категорій – 500,0 тис.грн. (вартість харчування – 12,0 грн. на один дітодень), на харчування дітей в дошкільних групах НВК – 119,7 тис.грн. (вартість харчування за рахунок бюджету – 15,0 грн., на інші видатки – 1300,0 тис.грн.

На утримання інших закладів відділу освіти (будинку дитячої творчості, методичного центру, централізованої бухгалтерії, централізованого обслуговування шкіл та інклюзивно-ресурсного центру) плануються кошти в сумі 4158,7 тис.грн., в т.ч. за рахунок субвенції з місцевого бюджету на здійснення переданих видатків у сфері освіти за рахунок коштів освітньої субвенції на оплату праці з нарахуваннями педагогічних працівників інклюзивно-ресурсного центру передбачено кошти в сумі 1319,5 тис.грн. На оплату праці з нарахуваннями за обов‘язковими виплатами плануються кошти в сумі 3746,4 тис.грн., на оплату комунальних послуг та енергоносіїв – 134,3 тис.грн., на інші видатки – 278,0 тис.грн.

На надання допомоги дітям-сиротам і дітям, позбавленим батьківського піклування, яким виповнюється 18 років передбачено кошти в сумі 7,3 тис.грн.

На реалізацію заходів Районної програми забезпечення харчуванням учнів 1-4 класів, які навчаються в загальноосвітніх навчальних закладах Перечинського району та учнів пришкільного інтернату на 2017-2019 роки плануються кошти в сумі 102,8 тис.грн., а саме на харчування учнів пришкільного інтернату (вартість одного дітодня – 25,0 грн.) та на фінансування Районної Програми підтримки дітей учасників антитерористичної операції і дітей із сімей, переміщених із тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції у закладах освіти Перечинського району на 2019-2022 роки – 97,2 тис.грн. (вартість одного дітодня – 12,0 грн.).

Відділ охорони здоров’я райдержадміністрації

Відділу охорони здоров’я на 2019 рік передбачено видатки у сумі 26143,9 тис. грн., у тому числі по загальному фонду – 25593,9 тис.грн., з яких кошти медичної субвенції з державного бюджету – 12433,7 тис.грн., кошти субвенції, передані з бюджету ОТГ на здійснення переданих видатків у сфері охорони здоров’я за рахунок коштів медичної субвенції – 8239,1 тис.грн., цільові видатки на лікування хворих на цукровий діабет для відшкодування вартості препаратів інсуліну – 704,4 тис.грн., кошти субвенції з місцевого бюджету на відшкодування вартості лікарських засобів для лікування окремих захворювань за рахунок відповідної субвенції з державного бюджету – 124,3 тис.грн., кошти дотація з місцевого бюджету на здійснення переданих видатків з оплати енергоносіїв по закладах охорони здоров’я за рахунок відповідної додаткової дотації з державного бюджету – 3147,6 тис.грн., кошти районного бюджету на оплату енергоносіїв – 944,8 тис.грн. та по спеціальному фонду – 550,0 тис.грн.( за рахунок власних надходжень).

На утримання лікарні по загальному фонду заплановано 23310,3 тис.грн. (медична субвенція – 19808,7 тис.грн., додаткова дотація на оплату енергоносіїв – 3147,6 тис.грн. кошти районного бюджету на оплату енергоносіїв – 354,0 тис.грн.), на комунальне некомерційне підприємство центр первинної медичної допомоги – 590,8 тис.грн. (видатки на оплату енергоносіїв за рахунок коштів районного бюджету), на централізовану бухгалтерію – 864,1 тис.грн.

Видатки на оплату праці з нарахуваннями працівникам районних закладів охорони здоров’я передбачено у сумі 18103,4 тис.грн. ( на Перечинську ЦРЛ – 17283,3 тис.грн., на централізовану бухгалтерію – 820,1 тис.грн.

На медикаменти заплановано видатки у сумі 800 тис.грн. Витрати на один ліжко день в стаціонарі складає 12,23 грн., амбулаторний прийом – 2,0 грн. На харчування заплановано 420,0 тис.грн. Вартість харчування одного ліжко дня – 10,0 грн.

Управління соціального захисту населення райдержадміністрації

Головному розпоряднику коштів районного бюджету на соціальний захист та соціальне забезпечення у проекті районного бюджету на 2019 рік передбачено видатки у сумі  102311,4 тис.грн., з них по загальному фонду – 102299,4 тис.грн. та по спеціальному фонду – 12,0 тис.грн. за рахунок власних надходжень бюджетних.

На виплату державної соціальної допомоги на дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, у дитячих будинках сімейного типу та прийомних сім’ях, грошового забезпечення батькам-вихователям і прийомним батькам за надання соціальних послуг у дитячих будинках сімейного типу та прийомних сім’ях за принципом “гроші ходять за дитиною” та оплату послуг із здійснення патронату над дитиною та виплата соціальної допомоги на утримання дитини в сім’ї патронатного вихователя заплановано 991,9 тис.грн.

На надання пільг та житлових субсидій населенню на оплату електроенергії, природного газу, послуг тепло-, водопостачання і водовідведення, квартирної плати, вивезення побутового сміття та рідких нечистот заплановано 13030,9 тис.грн.

На надання пільг та субсидій населенню на придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу заплановано 4428,1 тис.грн.

На виплату допомоги сім’ям з дітьми, малозабезпеченим сім’ям, особам, які не мають права на пенсію, особам з інвалідністю, дітям з інвалідністю, тимчасової державної допомоги дітям, тимчасової державної соціальної допомоги непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату, та допомоги по догляду за особами з інвалідністю I чи II групи внаслідок психічного розладу, компенсаційної виплати непрацюючій працездатній особі, яка доглядає за особою з інвалідністю І групи, а також за особою, яка досягла 80-річного віку за рахунок відповідної субвенції з державного бюджету заплановано 80990,1 тис.грн.

На надання соціальних гарантій фізичним особам, які надають соціальні послуги громадянам похилого віку, особам з інвалідністю, дітям з інвалідністю, хворим, які не здатні до самообслуговування і потребують сторонньої допомоги заплановано 238,2 тис.грн., з яких 73,2 передано Перечинською ОТГ як іншу субвенцію.

На компенсаційні виплати особам з інвалідністю на бензин, ремонт, технічне обслуговування автомобілів, мотоколясок і на транспортне обслуговування за рахунок іншої субвенції з обласного бюджету заплановано 12,3 тис.грн.

На утримання територіального центу по загальному фонду заплановано видатки в сумі 2557,9 тис.грн., в т.ч. на оплату праці з нарахуваннями – 2380,5 тис.грн., на медикаменти – 6,5 тис.грн., на оплату енергоносіїв – 52,5 тис.грн., на інші видатки – 118,4 тис.грн.

На реалізацію Програми “Турбота” щодо посилення соціального захисту громадян на 2017-2020 роки заплановано 50,0 тис.грн.

 

Відділ культури райдержадміністрації

На фінансування головного розпорядника коштів – відділу культури райдержадміністрації в проекті районного бюджету на 2019 рік передбачено видатки в сумі 5988,4 тис.грн., з них по загальному фонду – 5905,4 тис.грн. та по спеціальному – 83,0 тис.грн. за рахунок власних надходжень бюджетних установ.

Для забезпечення діяльності бібліотек по загальному фонду заплановано 2655,2 тис.грн., в т.ч. на оплату праці з нарахуваннями – 2424,1 тис.грн., на оплату енергоносіїв – 171,1 тис.грн., на інші видатки – 60,0 тис.грн.

На утримання районного будинку культури заплановано по загальному фонду кошти в сумі  1555,9 тис.грн., в т.ч. на оплату праці з нарахуваннями – 1223,7 тис.грн., на оплату енергоносіїв – 282,2 тис.грн., на інші видатки – 50,0 тис.грн.

На централізовану бухгалтерію заплановано 406,4 тис.грн., в т.ч. на оплату праці з нарахуваннями – 390,4 тис.грн., на інші видатки – 16,0 тис.грн.

На утримання музичної школи заплановано по загальному фонду  1272,9 тис.грн., в т.ч. на оплату праці з нарахуваннями – 1228,9 тис.грн., на оплату енергоносіїв – 24,0 тис.грн., на інші видатки – 20,0 тис.грн.

На фінансування Програми розвитку культури і мистецтва в районі на 2019-2020 роки передбачаються кошти в сумі 15,0 тис.грн.

Установи, які фінансуються за рахунок коштів районного бюджету забезпечені асигнуваннями на оплату праці з нарахуваннями працівників бюджетних установ за обов‘язковими виплатами в повному обсязі, крім установ вторинної медицини, які фінансуються за рахунок медичної субвенції з державного бюджету. Незабезпечена потреба в коштах на оплату праці з нарахуваннями працівників закладів вторинної медицини становить 4008,1тис.грн.

Також у повному обсязі заплановано видатки на проведення розрахунків за електричну та теплову енергію, водопостачання, водовідведення, природний газ та послуги зв’язку, які споживаються бюджетними установами.

Ласкін М.І.

Інформація закінчена.

У кого будуть запитання до Любов Василівни?

 

ВИСТУПИЛА: Гулей-Шикула О.Ф., депутат районної ради, радник голови ради з питань юридичного забезпечення. Відповідно до статті 59-1 “Конфлікт інтересів” Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”, згідно з якою   голова, заступник голови, депутат районної ради бере участь у розгляді, підготовці та прийнятті рішень відповідною радою за умови самостійного публічного оголошення про конфлікт інтересів під час засідання ради, на якому розглядається відповідне питання. Отже, в ситуації потенційного чи реального конфлікту інтересів особи, уповноважені на виконання функцій місцевого самоврядування, можуть брати участь у розгляді, підготовці, прийнятті рішень відповідною радою за сукупності таких умов: особа самостійно заявляє про конфлікт інтересів публічно (про що вноситься відповідний запис до протоколу засідання ради);

оголошення про конфлікт інтересів здійснюється під час засідання ради, до початку розгляду питання, у вирішенні якого є приватний інтерес.

Таким чином, прийняття відповідних рішень (голосування) депутатом на засіданні місцевої ради може здійснюватися за умови дотримання правил врегулювання конфлікту інтересів, передбачених статтею 59-1 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”.

На виконання Закону України «Про запобігання корупції» повідомляю вас про наявність у мене конфлікту інтересів під час розгляду і прийняття рішення щодо питання « Про районний бюджет на 2019 рік»            оскільки я є одночасно посадовою особою місцевого самоврядування і депутатом, то  є суперечність між виконанням моїх службових обов’язків і приватним інтересом.

У зв’язку з дотриманням правил врегулювання конфлікту інтересів, передбачених статтею 59-1 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» самостійно публічно оголошую про це та буду брати участь у прийнятті (голосуванні) відповідного рішення. Разом з тим, відповідно до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», частини 2 статті 59-1 здійснення вимог за дотриманням вимог частини першої цієї статті, надання зазначеним особам консультацій та роз’яснень щодо запобігання та врегулювання конфлікту інтересів, поводження з майном,  що може бути неправомірною вигодою та подарунками, покладається на постійну комісії, визначену відповідною радою.

У Перечинській районній раді функції контролю за дотриманням вищезазначених ( вимог запобігання та врегулювання конфлікту інтересів) покладено на постійну комісію районної ради з питань дотримання регламенту, депутатської етики, забезпечення діяльності депутатів, законності, правопорядку та транскордонних зв»язків (голова Томаш В.М.). Оскільки я одночасно членом даної комісії, тому також  самостійно публічно

оголошую про наявність  у мене конфлікту інтересів, як члена комісії, на яку покладено функцію врегулювання конфлікту інтересів.

ВИСТУПИЛА: Баєва О.М., депутат районної ради, головний спеціаліст відділу організаційної роботи та взаємодії з органами місцевого самоврядування.

На виконання Закону України «Про запобігання корупції» повідомляю вас про наявність у мене конфлікту інтересів під час розгляду і прийняття рішення щодо питання «Про  районний бюджет на 2019 рік», оскільки я є одночасно посадовою особою місцевого самоврядування і депутатом, то  є суперечність між виконанням моїх службових обов’язків і приватним інтересом.

У зв’язку з дотриманням правил врегулювання конфлікту інтересів, передбачених статтею 59-1 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» самостійно публічно оголошую про це та буду брати участь у прийнятті (голосуванні) відповідного рішення.

ВИСТУПИЛА: Белей Г.С.,депутат районної ради, головний спеціаліст відділу організаційної роботи та взаємодії з органами місцевого самоврядування.

На виконання Закону України «Про запобігання корупції» повідомляю вас про наявність у мене конфлікту інтересів під час розгляду і прийняття рішення щодо питання « Про районний бюджет на 2019 рік», оскільки я є одночасно посадовою особою місцевого самоврядування і депутатом, то  є суперечність між виконанням моїх службових обов’язків і приватним інтересом.

У зв’язку з дотриманням правил врегулювання конфлікту інтересів, передбачених статтею 59-1 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» самостійно публічно оголошую про це та буду брати участь у прийнятті (голосуванні) відповідного рішення.

ВИСТУПИВ: Цвік Й.І., депутат районної ради, керуючий справами виконавчого апарату районної ради.

На виконання Закону України «Про запобігання корупції» повідомляю вас про наявність у мене конфлікту інтересів під час розгляду і прийняття рішення щодо питання « Про районний бюджет на 2019 рік», оскільки я є одночасно посадовою особою місцевого самоврядування і депутатом, то  є суперечність між виконанням моїх службових обов’язків і приватним інтересом.

У зв’язку з дотриманням правил врегулювання конфлікту інтересів, передбачених статтею 59-1 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» самостійно публічно оголошую про це та буду брати участь у прийнятті (голосуванні) відповідного рішення.

ВИСТУПИВ: Ласкін М.І., депутат районної ради, голова районної ради.

На виконання Закону України «Про запобігання корупції» повідомляю вас про наявність у мене конфлікту інтересів під час розгляду і прийняття рішення щодо питання «Про встановлення надбавок, преміювання та надання матеріальних допомог голові та заступнику голови Перечинської районної ради на 2019 рік», оскільки я є одночасно посадовою особою місцевого самоврядування і депутатом, то  є суперечність між виконанням моїх службових обов’язків і приватним інтересом. Участь у  прийнятті рішення (голосуванні) брати буду.

ВИСТУПИВ:  Петрішко М.М., депутат районної ради, заступник голови районної ради.

На виконання Закону України «Про запобігання корупції» повідомляю вас про наявність у мене конфлікту інтересів під час розгляду і прийняття рішення щодо питання « Про районний бюджет на 2019 рік», оскільки я є одночасно посадовою особою місцевого самоврядування і депутатом, то  є суперечність між виконанням моїх службових обов’язків і приватним інтересом.  Участь у  прийнятті рішення (голосуванні) брати  буду.

Ласкін М.І.

    З даного питання нам необхідно прийняти рішення.

Пропонується прийняти його за основу, прошу голосувати.

За – 25 депутатів.

У кого будуть зміни, доповнення?  

Поприк В.І. 1.Пропоную зменшити бюджетні призначення по головному розпоряднику коштів, управління соціального захисту населення районної державної адміністрації ,     в      сумі 50.0 тис.грн. 2.  збільшити бюджетні призначення по головному розпоряднику коштів – відділ охорони здоров»я районної державної адміністрації, на  фінансування районної Програми боротьби з онкологічними захворюваннями на період до 2021 року.

За – 25 депутатів.

Ласкін М.І.

Є пропозиція рішення прийняти в цілому, з внесеною пропозицією Поприка В.І.

За – 25 депутатів.

ВИРІШИЛИ: Рішення № 526 прийняти.

СЛУХАЛИ: Ласкіна  М.І.

  1. Про продовження терміну дії договору № 12 безоплатного користування (позички) майна.

ВИСТУПИВ:   Луцяк Віктор Іванович, начальник відділу комунального майна та зв»язків з громадськістю районної ради.

Розглянувши лист громадської організації  “Перечинська районна спілка ветеранів всіх війн” від 20 листопада 2018 року №18 про продовження договору №12 безоплатного користування  (позички) майна від 22.12.2014 року  пропонується продовжити громадській організації “Перечинська районна спілка ветеранів всіх війн ” термін дії договору №12 безоплатного користування  (позички) майна до 04 грудня 2020 року включно.

Ласкін М.І.

Інформація закінчена.

У кого будуть запитання до Віктора Івановича?

 

З даного питання нам необхідно прийняти рішення.

Пропонується прийняти його за основу, прошу голосувати.

За – 24 депутати.

У кого будуть зміни, доповнення?           

 

Є пропозиція рішення прийняти в цілому.  Прошу голосувати

За – 24 депутати.

ВИРІШИЛИ: Рішення № 527 прийняти.

СЛУХАЛИ: Ласкіна  М.І.

  1. Про делегування повноважень.

ВИСТУПИВ:  Цвік Йосип Іванович, керуючий справами виконавчого апарату районної ради.

З метою вирішення проблем розвитку гірського регіону Західної України та створення ефективного механізму покращення соціально-економічної ситуації в даному регіоні, об’єднання зусиль чотирьох областей, що входять до Міжрегіональної Асоціації Карпатський Єврорегіон для створення сприятливого економічного, соціального та інвестиційного клімату на території Українських Карпат, з метою підтримки Національного Представництва України в Карпатському Єврорегіоні та контролю за його діяльністю, а також для сприяння формуванню ефективної і цілеспрямованої державної і європейської політики, яка дозволить трактувати Карпати як цілісну екологічну, економічну та гуманітарну систему  пропонується делегувати повноваження голові Перечинської районної ради Закарпатської області Михайлу Ласкіну та заступнику голови  Перечинської районної ради Закарпатської області Михайлу Петрішку представляти Перечинську районну раду Закарпатської області в Асоціації органів місцевого самоврядування «Єврорегіон Карпати – Україна».

Ласкін М.І.

Інформація закінчена.

У кого будуть запитання до Йосипа Івановича?

ВИСТУПИВ: Ласкін М.І., депутат районної ради, голова районної ради.

На виконання Закону України «Про запобігання корупції» повідомляю вас про наявність у мене конфлікту інтересів під час розгляду і прийняття рішення щодо питання «Про  делегування повноважень», оскільки я є одночасно посадовою особою місцевого самоврядування і депутатом, то  є суперечність між виконанням моїх службових обов’язків і приватним інтересом. Участь у  прийнятті рішення (голосуванні) брати не  буду.

ВИСТУПИВ:  Петрішко М.М., депутат районної ради, заступник голови районної ради.

На виконання Закону України «Про запобігання корупції» повідомляю вас про наявність у мене конфлікту інтересів під час розгляду і прийняття рішення щодо питання « Про делегування повноважень», оскільки я є одночасно посадовою особою місцевого самоврядування і депутатом, то  є суперечність між виконанням моїх службових обов’язків і приватним інтересом.  Участь у  прийнятті рішення (голосуванні) брати не  буду.

Ласкін М.І.

 

З даного питання нам необхідно прийняти рішення.

Пропонується прийняти його за основу, прошу голосувати.

За – 20 депутатів. Утрималися – 2.

У кого будуть зміни, доповнення?           

 

Є пропозиція рішення прийняти в цілому.  Прошу голосувати.

За – 20 депутатів. Утрималися – 2.

ВИРІШИЛИ: Рішення № 528 прийняти.

СЛУХАЛИ: Ласкіна  М.І.

  1. Про звернення депутатів Перечинської районної ради до Президента України щодо негайного скасування Постанови Кабінету Міністрів України про підвищення ціни на газ.

ВИСТУПИВ: Цвік Йосип Іванович, керуючий справами виконавчого апарату районної ради.

Враховуючи звернення  депутатів районної ради від районної організації ВО «Батьківщина» Монича І.І. та Поприка В.І. пропонується підтримати

Звернення до Президента України Порошенко П.О.   щодо  негайного скасування Постанови Кабінету Міністрів України про підвищення ціни на газ.

Ласкін М.І.

Інформація закінчена.

У кого будуть запитання до Йосипа Івановича?

 

З даного питання нам необхідно прийняти рішення.

Пропонується прийняти його за основу, прошу голосувати.

За -20 депутатів. Утрималися – 2.

У кого будуть зміни, доповнення?           

 

Є пропозиція рішення прийняти в цілому.  Прошу голосувати.

За – 20 депутатів. Утрималися – 2.

ВИРІШИЛИ: Рішення № 529 прийняти.

Ласкін М.І.

         Шановні депутати!

Питання порядку денного 30 сесії районної ради  розглянуто і прийнято відповідні рішення.

У кого будуть  зауваження  щодо  ведення  сесії?

Засідання 30 сесії  районної ради оголошую закритим. Дякую всім за активну  участь у  роботі  сесії.

(Звучить Державний Гімн України)

 

 Голова ради                                                                     М.І.Ласкін

 

 

 

 

Comments are closed.

Перейти до вмісту