Проект рішення – Про встановлення ставок та пільг із сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, на 2019 рік
25.05.2018
Проект рішення -Про встановлення ставок та пільг із сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, на 2019 рік
25.05.2018
Показати всі

Проект рішення- Про встановлення ставок та пільг із сплати земельного податку на 2019 рік

У К Р А Ї Н А

ТУРИЧКІВСЬКА СІЛЬСЬКА РАДА ПЕРЕЧИНСЬКОГО РАЙОНУ

                           ДЕВ’ЯТНАДЦЯТА СЕСІЯ VII СКЛИКАННЯ

                                                                                    

Р І Ш Е Н Н Я

                                              

від ___  _______ 2018року  №____

с.Турички

 

Про встановлення ставок та пільг із сплати

земельного податку на 2019 рік

 

Керуючися абзацами другим і третім пункту 284.1 статті 284 Податкового кодексу України та пунктом 24 частини першої статті 26 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”, постановою КМУ від 24.05.2017р.№483 «Про затвердження форм типових рішень про встановлення ставок та пільг із сплати земельного податку та податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки», сільська рада вирішила:

  1. Установити з 01.01.2019р. на території Туричківської сільської ради Перечинського району Закарпатської області:

1) ставки земельного податку згідно з додатком 1;

2) пільги для фізичних та юридичних осіб, надані відповідно до пункту 284.1 статті 284 Податкового кодексу України, за переліком згідно з додатком 2.

2.Секретарю сільської ради забезпечити оприлюднення цього рішення шляхом розміщення на офіційному веб-сайті Перечинської районної ради perechin-rada.gov.ua. та на інформаційному стенді в приміщенні адмінбудинку сільської ради.

3.Направити копію цього рішення до Перечинського відділення Ужгородської ОДПІ у десятиденний термін для виконання.

4.Рішення набирає чинності з 01.01.2019 року.

5.Контроль за виконанням цього рішення покласти  на  постійну комісію  з питань бюджету, фінансів, соціально-економічного розвитку, підприємництва та комунальної власності  (Щербанич Ю.І.).

 

 

Сільський голова                                                 Владислав Пловайко

 

 

 

 

 

 

Проект

Додаток 1

до рішення сесії Туричківської

сільської ради VIIскликання
від________  року  №____

 

Ставки земельного податку1

на 2019 рік,

введені в дію з 01 січня 2019р.

Адміністративно-територіальна одиниця,
на яку поширюється дія рішення органу місцевого самоврядування:

 

Код області2 Код району2 Код КОАТУУ2 Назва2
07 10 2123284501; 2123284502

2123284503; 2123284504

Туричківська сільська рада

 

 

Вид цільового призначення земель 3

Ставки податку4
(% нормативної грошової оцінки)
За земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено (незалежно від місцезнаходження) За земельні ділянки за межами населених пунктів, нормативну грошову оцінку яких не проведено
 

Код3

 

Назва3

для юридич-них осіб для фізичних осіб для юридич-них осіб для фізичних осіб
1 2 3 4 5 6
01 Землі сільськогосподарського призначення х х х х
01.01 Для ведення товарного сільськогосподарського виробництва 0,50 0,50 1,00 1,00
01.02 Для ведення фермерського господарства 0,50 0,50 1,00 1,00
01.03 Для ведення особистого селянського господарства 1,00 1,00 2,00 2,00
01.04 Для ведення підсобного сільського господарства 1,00 1,00     2,00 2,00
01.05 Для індивідуального садівництва 1,00 1,00 5,00 5,00
01.06 Для колективного садівництва 1,00 1,00 5,00 5,00
01.07 Для городництва 1,00 1,00 2,00 2,00
01.08 Для сінокосіння і випасання худоби 0,50 0,50 2,00 2,00
01.09 Для дослідних і навчальних цілей
01.10 Для пропаганди передового досвіду ведення сільського господарства        –         –
01.11 Для надання послуг у сільському господарстві 1,00 1,00 5,00 5,00
01.12 Для розміщення інфраструктури оптових ринків сільськогосподарської продукції
01.13 Для іншого сільськогосподарського призначення 0,50 0,50 5,00 5,00
01.14 Для цілей підрозділів 01.01 – 01.13 та для збереження та використання земель природно-заповідного фонду
02 Землі житлової забудови х х х х
02.01 Для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) 0,05 0,05 5,00 5,00
02.02 Для колективного житлового будівництва 0,05 0,05 5,00 5,00
02.03 Для будівництва і обслуговування багатоквартирного житлового будинку 0,05 0,05 5,00 5,00
02.04 Для будівництва і обслуговування будівель тимчасового проживання 0,05 0,05 5,00 5,00
02.05 Для будівництва індивідуальних гаражів 0,05 0,05 5,00 5,00
02.06 Для колективного гаражного будівництва 0,05 0,05 5,00 5,00
02.07 Для іншої житлової забудови 0,05 0,05 5,00 5,00
02.08 Для цілей підрозділів 02.01 – 02.07 та для збереження та використання земель природно-заповідного фонду 0,05 0,05 5,00 5,00
03 Землі громадської забудови х х х х
03.01 Для будівництва та обслуговування будівель органів державної влади та місцевого самоврядування 0,10
03.02 Для будівництва та обслуговування будівель закладів освіти 0,10
03.03 Для будівництва та обслуговування будівель закладів охорони здоров’я та соціальної допомоги 0,10
03.04 Для будівництва та обслуговування будівель громадських та релігійних організацій 0,10 0,50
03.05 Для будівництва та обслуговування будівель закладів культурно-просвітницького обслуговування 0,10
03.06 Для будівництва та обслуговування будівель екстериторіальних організацій та органів 0,10        –
03.07 Для будівництва та обслуговування будівель торгівлі 3,00

10,00*

3,00 5,00

10,00*

5,00
03.08 Для будівництва та обслуговування об’єктів туристичної інфраструктури та закладів громадського харчування 3,00

10,00*

3,00 5,00

10,00*

5,00
03.09 Для будівництва та обслуговування будівель кредитно-фінансових установ
03.10 Для будівництва та обслуговування будівель ринкової інфраструктури
03.11 Для будівництва та обслуговування будівель і споруд закладів науки
03.12 Для будівництва та обслуговування будівель закладів комунального обслуговування 1,00 1,00 5,00 5,00
03.13 Для будівництва та обслуговування будівель закладів побутового обслуговування
03.14 Для розміщення та постійної діяльності органів МНС
03.15 Для будівництва та обслуговування інших будівель громадської забудови 1,00 1,00 5,00 5,00
03.16 Для цілей підрозділів 03.01 – 03.15 та для збереження та використання земель природно-заповідного фонду
04 Землі природно-заповідного фонду х х х х
04.01 Для збереження та використання біосферних заповідників
04.02 Для збереження та використання природних заповідників
04.03 Для збереження та використання національних природних парків
04.04 Для збереження та використання ботанічних садів
04.05 Для збереження та використання зоологічних парків
04.06 Для збереження та використання дендрологічних парків
04.07 Для збереження та використання парків-пам’яток садово-паркового мистецтва
04.08 Для збереження та використання заказників
04.09 Для збереження та використання заповідних урочищ
04.10 Для збереження та використання пам’яток природи
04.11 Для збереження та використання регіональних ландшафтних парків
05 Землі іншого природоохоронного призначення х х х х
06 Землі оздоровчого призначення (землі, що мають природні лікувальні властивості, які використовуються або можуть використовуватися для профілактики захворювань і лікування людей) х х х х
06.01 Для будівництва і обслуговування санаторно-оздоровчих закладів 1,00

10,00*

1,00 5,00

10,00*

5,00
06.02 Для розробки родовищ природних лікувальних ресурсів
06.03 Для інших оздоровчих цілей 1,00

10,00*

1,00 5,00

10,00*

5,00
06.04 Для цілей підрозділів 06.01 – 06.03 та для збереження та використання земель природно-заповідного фонду 1,00 5,00
07 Землі рекреаційного призначення х х х х
07.01 Для будівництва та обслуговування об’єктів рекреаційного призначення 1,00

10,00*

3,00

10,00*

5,00 5,00
07.02 Для будівництва та обслуговування об’єктів фізичної культури і спорту 1,00 1,00 3,00 3.00
07.03 Для індивідуального дачного будівництва 1,00 1,00 5,00 5,00
07.04 Для колективного дачного будівництва
07.05 Для цілей підрозділів 07.01 – 07.04 та для збереження та використання земель природно-заповідного фонду
08 Землі історико-культурного призначення х х х х
08.01 Для забезпечення охорони об’єктів культурної спадщини
08.02 Для розміщення та обслуговування музейних закладів
08.03 Для іншого історико-культурного призначення
08.04 Для цілей підрозділів 08.01 – 08.03 та для збереження та використання земель природно-заповідного фонду
09 Землі лісогосподарського призначення х х х х
09.01 Для ведення лісового господарства і пов’язаних з ним послуг 3,00 3,00 5,00 5,00
09.02 Для іншого лісогосподарського призначення 3,00 3,00 5,00 5,00
09.03 Для цілей підрозділів 09.01 – 09.02 та для збереження та використання земель природно-заповідного фонду 3,00 3,00 5,00 5,00
10 Землі водного фонду х х х
10.01 Для експлуатації та догляду за водними об’єктами
10.02 Для облаштування та догляду за прибережними захисними смугами
10.03 Для експлуатації та догляду за смугами відведення
10.04 Для експлуатації та догляду за гідротехнічними, іншими водогосподарськими спорудами і каналами
10.05 Для догляду за береговими смугами водних шляхів
10.06 Для сінокосіння 1,00 1,00 5,00 5,00
10.07 Для рибогосподарських потреб
10.08 Для культурно-оздоровчих потреб, рекреаційних, спортивних і туристичних цілей 1,00 1,00 5,00 5,00
10.09 Для проведення науково-дослідних робіт
10.10 Для будівництва та експлуатації гідротехнічних, гідрометричних та лінійних споруд
10.11 Для будівництва та експлуатації санаторіїв та інших лікувально-оздоровчих закладів у межах прибережних захисних смуг морів, морських заток і лиманів
10.12 Для цілей підрозділів 10.01 – 10.11 та для збереження та використання земель природно-заповідного фонду
11 Землі промисловості х х х х
11.01 Для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємствами, що пов’язані з користуванням надрами 1,00 1,00 5,00 5,00
11.02 Для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості 1,00 1,00 5,00 5,00
11.03 Для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд будівельних організацій та підприємств 1,00 1,00 5,00 5,00
11.04 Для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд технічної інфраструктури (виробництва та розподілення газу, постачання пари та гарячої води, збирання, очищення та розподілення води) 1,00 1,00 5,00 5,00
11.05 Для цілей підрозділів 11.01 – 11.04 та для збереження та використання земель природно-заповідного фонду
12 Землі транспорту х х х х
12.01 Для розміщення та експлуатації будівель і споруд залізничного транспорту
12.02 Для розміщення та експлуатації будівель і споруд морського транспорту
12.03 Для розміщення та експлуатації будівель і споруд річкового транспорту
12.04 Для розміщення та експлуатації будівель і споруд автомобільного транспорту та дорожнього господарства 1,00 5,00
12.05 Для розміщення та експлуатації будівель і споруд авіаційного транспорту
12.06 Для розміщення та експлуатації об’єктів трубопровідного транспорту
12.07 Для розміщення та експлуатації будівель і споруд міського електротранспорту
12.08 Для розміщення та експлуатації будівель і споруд додаткових транспортних послуг та допоміжних операцій
12.09 Для розміщення та експлуатації будівель і споруд іншого наземного транспорту
12.10 Для цілей підрозділів 12.01 – 12.09 та для збереження та використання земель природно-заповідного фонду
13 Землі зв’язку х х х х
13.01 Для розміщення та експлуатації об’єктів і споруд  телекомунікацій 3,00

10,00*

3,00

10,00*

5,00 5,00
13.02 Для розміщення та експлуатації будівель та споруд об’єктів поштового зв’язку 1,00
13.03 Для розміщення та експлуатації інших технічних засобів зв’язку 3,00 3,00 5,00 5,00
13.04 Для цілей підрозділів 13.01 – 13.03, 13.05 та для збереження і використання земель природно-заповідного фонду 3,00 3,00 5,00 5,00
14 Землі енергетики х х х х
14.01 Для розміщення, будівництва, експлуатації та обслуговування будівель і споруд об’єктів енергогенеруючих підприємств, установ і організацій 3,00

10,00*

3,00

10,00*

5,00 5,00
14.02 Для розміщення, будівництва, експлуатації та обслуговування будівель і споруд об’єктів передачі електричної та теплової енергії 3,00

10,00*

3,00

10,00*

5,00 5,00
14.03 Для цілей підрозділів 14.01 – 14.02 та для збереження та використання земель природно-заповідного фонду
15 Землі оборони х х х х
15.01 Для розміщення та постійної діяльності Збройних Сил України
15.02 Для розміщення та постійної діяльності внутрішніх військ МВС
15.03 Для розміщення та постійної діяльності Державної прикордонної служби України
15.04 Для розміщення та постійної діяльності Служби безпеки України
15.05 Для розміщення та постійної діяльності Державної спеціальної служби транспорту
15.06 Для розміщення та постійної діяльності Служби зовнішньої розвідки України
15.07 Для розміщення та постійної діяльності інших, створених відповідно до законів України, військових формувань
15.08 Для цілей підрозділів 15.01 – 15.07 та для збереження та використання земель природно-заповідного фонду
16 Землі запасу 1,00 1,00 5,00 5,00
17 Землі резервного фонду 1,00 1,00 5,00 5,00
18 Землі загального користування 1,00 1,00 5,00 5,00
19 Для цілей підрозділів 16 – 18 та для збереження та використання земель природно-заповідного фонду

 

*За земельні ділянки, які перебувають у постійному користуванні, крім суб’єктів господарювання державної та комунальної форм власності.

 

 

         Сільський голова                                                      В.М.Пловайко

 

 

Проект

Додаток 2
до рішення сесії Туричківської

сільської ради VІІ скликання

від ____ ___________ 20__ р. № ______

 

ПЕРЕЛІК
пільг для фізичних та юридичних осіб, наданих
відповідно до пункту 284.1 статті 284 Податкового
кодексу України, із сплати земельного податку1

Пільги встановлюються на 2019 рік та вводяться в дію
з 01.01.2019 року.

Адміністративно-територіальні одиниці або населені пункти, або території об’єднаних територіальних громад, на які поширюється дія рішення ради:

Код області2 Код району2 Код КОАТУУ2 Назва2
07 10 2123284501; 2123284502;

2123284503; 2123284504

    Туричківська сільська рада

 

Група платників, категорія/цільове призначення
земельних ділянок
Розмір пільги
(відсотків суми податкового зобов’язання за рік)
1.Група платників: органи державної влади та місцевого самоврядування.

Категорія – землі громадської забудови .

Цільове призначення-03.01 для будівництва та обслуговування будівель органів державної влади та місцевого самоврядування

100
2.Група платників: бюджетні установи, які фінансуються з державних цільових фондів

Категорія –громадської забудови

Цільове призначення-03.15 для будівництва та обслуговування інших будівель громадської забудови

100

 

 

Сільський голова                                             В.М.Пловайко

 

АНАЛІЗ  РЕГУЛЯТОРНОГО ВПЛИВУ

до проекту рішення Туричківської сільської ради

 Перечинського району Закарпатської області

«Про встановлення ставок та пільг із сплати

земельного податку на  2019 рік»

Аналіз регуляторного акту розроблений на виконання та дотримання вимог Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» та Методики проведення аналізу впливу регуляторного акта, затвердженої Постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.2004р.№308 (надалі – Аналіз).

1.Визначення проблеми.

Земельним та Податковим кодексами України встановлено, що використання землі в Україні є платним.

Згідно до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» повноваження щодо встановлення місцевих податків і зборів відносяться до виключної компетенції сесії ради. Податковим кодексом України ставка земельного податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі не більше 3 відсотків від їх нормативної грошової оцінки, а для сільськогосподарських угідь – не менше 0,3 відсотка та не більше 5 відсотків від їх нормативної грошової оцінки. Ставка земельного податку встановлюється у розмірі не більше 12 відсотків від їх нормативної грошової оцінки за земельні ділянки, які перебувають у постійному користуванні суб’єктів господарювання (крім державної та комунальної форм власності). Базою оподаткування є нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації.

Проблема, яку передбачається розв’язати шляхом прийняття вказаного рішення – це приведення ставок плати за землю на території Туричківської сільської ради у відповідність до вимог чинного законодавства України. Розв’язання даної проблеми за допомогою ринкового механізму неможливе, оскільки чинне законодавство чітко регламентує, що саме органи місцевого самоврядування встановлюють розмір плати за землю.

Впровадження даного регулювання є доцільним у зв’язку з тим, що інших альтернатив розв’язання проблеми не існує. Даний регуляторний акт спрямований на досягнення чітко спрямованої мети – приведення ставок плати за землю до вимог Податкового кодексу України, Постанови Кабінету Міністрів України від 24.05.2017р.№483 «Про затвердження форм типових рішень про встановлення ставок та пільг із сплати земельного та податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки» та залучення додаткових коштів до бюджету Туричківської сільської ради.

Дія даного регуляторного акта поширюється на усіх землекористувачів та землевласників: територіальну громаду, суб’єктів господарювання, державні органи, органи місцевого самоврядування.

                                             Групи Так Ні
Громадяни +
Орган місцевого самоврядування +
Суб’єкти господарювання +
  1. 2. Визначення цілей регулювання

Метою запропонованого регуляторного акту є:

  • створення єдиного механізму справляння плати за землю;
  • вдосконалення земельних відносин на основі встановлення ставок плати за землю та диференціації ставок в залежності від цільового призначення земельної ділянки;
  • забезпечення більш повного обліку земель, їх власників і користувачів, раціонального та ефективного використання земельних ділянок;
  • збільшення надходжень до сільського бюджету за рахунок перегляду ставок податку за землю та направлення додаткових коштів на соціальний розвиток населених пунктів Туричківської сільської ради.

3.Визначення та оцінка усіх альтернативних способів досягнення
встановлених цілей.

3.1. Визначення альтернативних способів

Вид альтернати Опис альтернативи
1.Збереження існуючого стану Збереження існуючого порядку (ставок) сплати земельного податку в узагальненому порядку за формами власності, без урахування цільового призначення земельної ділянки
2.Врегулювання даного питання за допомогою ринкових механізмів Дана проблема не може бути вирішена за допомогою ринкових механізмів, оскільки законодавством визначено, що встановлення місцевих податків належить до повноважень органів місцевого самоврядування
3.Прийняття запропонованого проекту рішення Забезпечить вирішення проблеми. Дана альтернатива є найбільш оптимальною і прийнятною. Перевага обраного способу досягнення цілей полягає в тому, що даним регуляторним актом більш розширено, конкретизовано ставки земельного податку з урахуванням цільового призначення земельних ділянок. Надається можливість встановлення пільг зі сплати земельного податку за конкретними групами платників, категорією та цільовим призначення земельних ділянок.

3.2.Оцінки вибраних альтернативних способів досягнення цілей.

Оцінюючи визначені альтернативи слід зазначити, що перша альтернатива не є прийнятною, оскільки вона веде до відмови від поставлених цілей по збільшенню надходжень до сільського бюджету та фінансування соціально-економічного розвитку населених пунктів Туричківської сільської ради. У разі не прийняття органом місцевого самоврядування рішення щодо встановлення місцевих податків і зборів, передбачених пунктом 10.3 статті 10 Податкового кодексу України, такі податки і збори сплачуються платниками у порядку, встановленому Податковим кодексом України за мінімальними ставками.

Прийняття сільською радою запропонованого регуляторного акту дасть можливість вирішити визначені проблеми при дотриманні норм чинного законодавства України, в найбільш короткий термін, з найменшими витратами.

  1. 4. Вибір найбільш оптимального альтернативного способу досягнення цілей

Для реалізації обрано альтернативу 3 – встановлення економічно обгунтованих розмірів ставок земельного податку, щоб суб’єкти господарювання могли сплачувати податок, а бюджет наповнювався. Задекларовані цілі прийняття регуляторного акта будуть досягнуті повною мірою; прийняття рішення відповідає вимогам чинного законодавства, приводить ставки із сплати земельного податку у відповідність до вимог Пдатковго кодексу України, та враховано урядові рекомендації уикладені у Постанові Кабінету Міністрів України від 24.05.2017р.№483 «Про затвердження форм типових рішень про встановлення ставок та пільг із сплати земельного та податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки».

  1. 5. Механізми та заходи, які забезпечать розв’язання визначеної проблеми шляхом прийняття запропонованого регуляторного акта.

Реалізація запропонованого регулювання здійснюється шляхом впровадження наступних заходів:

  • прийняття місцевого нормативного документу, який в рамках чинного законодавства дає можливість удосконалювати і зробити прозорим порядок та механізм визначення плати за землю з урахуванням цільового призначення земельних ділянок;
  • забезпечення прозорості і вільного доступу до інформації щодо визначення розміру земельного податку за використання земельних ділянок.
  1. Визначення очікуваних результатів прийняття запропонованого регуляторного акта.

За результатами прийняття регуляторного акту має бути досягнуто цілей, передбачених у розділі 2 цього Аналізу.

  Вигоди Витрати
Органи місцевого самоврядування -забезпечення раціонального та ефективного використання земельних ділянок;

-забезпечення наповнення сільського бюджету та фінансування соціальних програм населених пунктів сільської ради

відсутні
Суб’єкти господарювання -встановлення чіткої процедури визначення ставок податку за землю;

-передбачуваність дій влади;

-прогнозування умов господарювання і витрат зумовлених використанням земельних ресурсів

Витрати пов’язані із сплатою податку за землю до сільського бюджету
Громада -додаткові надходження до бюджету, які спрямовуються на розвиток населених пунктів сільської ради Витрати пов’язані із сплатою податку за землю до сільського бюджету

 

  1. 7. Обґрунтування запропонованого строку дії регуляторного акта

Відповідно до вимог Податкового кодексу України строк дії даного рішення 1 рік.

  1. Визначення показників результативності дії результативного акту

Показниками результативності регуляторного акта є:

1.Розмір надходжень до місцевого бюджету, пов’язаних з дією акта.

2.Кількість об’єктів – платників місцевих податків та зборів, на яких поширюється дія запропонованого акта.

3.Рівень поінформованості платників місцевих податків та зборів.

9.Заходи за допомогою яких буде здійснюватися відстеження результативності регуляторного акту.

Відстеження результативності даного регуляторного акту буде здійснюватись за допомогою аналізу надходжень до місцевого бюджету плати за землю.

Оцінка ефективності запропонованого регуляторного акту буде здійснена за підсумками проведення базового, повторного та періодичного відстеження результативності регуляторного акту.

 

Сільський голова                                                  В.М.Пловайко

 

 

 

Comments are closed.

Skip to content