Про  встановлення місцевих податків і зборів на території Тур´є – Полянської сільської ради
02.07.2019
Шановні працівники Національної поліції Перечинщини!
04.07.2019
Показати всі

Про встановлення ставок та пільг із сплати земельного податку на 2020 рік

 

У К Р А Ї Н А

ТУР´Є – ПОЛЯНСЬКА СІЛЬСЬКА РАДА ПЕРЕЧИНСЬКОГО РАЙОНУ

                                      ДВАДЦЯТА СЕСІЯ VII СКЛИКАННЯ

                                                                                    

Р І Ш Е Н Н Я  Проект

                                              

від  27 червня 2019 року  № 313

с.Тур´я Поляна

 

Про встановлення ставок та пільг із сплати

земельного податку на 2020 рік

 

Керуючися абзацами другим і третім пункту 284.1 статті 284 Податкового кодексу України та пунктом 24 частини першої статті 26 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”, постановою КМУ від 24.05.2017р.№483 «Про затвердження форм типових рішень про встановлення ставок та пільг із сплати земельного податку та податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки», сільська рада вирішила:

  1. Установити з 01.01.2020р. на території Тур´є – Полянської сільської ради Перечинського району Закарпатської області:

1) ставки земельного податку згідно з додатком 1;

2) пільги для фізичних та юридичних осіб, надані відповідно до пункту 284.1 статті 284 Податкового кодексу України, за переліком згідно з додатком 2.

2.Секретарю сільської ради забезпечити оприлюднення цього рішення шляхом розміщення на офіційному веб-сайті Перечинської районної ради perechin-rada.gov.ua. та на інформаційному стенді в приміщенні адмінбудинку сільської ради.

3.Направити копію цього рішення до Перечинського відділення Ужгородської ОДПІ у десятиденний термін для виконання.

4.Рішення набирає чинності з 01.01.2020 року.

5.Контроль за виконанням цього рішення покласти  на  постійну комісію  з питань бюджету, фінансів, соціально-економічного розвитку, підприємництва та комунальної власності  ( Окогріб Г.І.).

 

 

Сільський голова                                                І.М.Юсиба

 

 

 

 

 

Додаток 1

до рішення 20 сесії Тур´є – Полянської

сільської ради VIIскликання
від 27.06.2019  року  №313

 

Ставки земельного податку1

на 2020 рік,

введені в дію з 01 січня 2020р.

Адміністративно-територіальна одиниця,
на яку поширюється дія рішення органу місцевого самоврядування:

 

Код області2 Код району2 Код КОАТУУ2 Назва2
07 10

 

2123286200

 

 

 

Тур´є – Полянська сільська рада

 

 

Вид цільового призначення земель 3

Ставки податку4
(% нормативної грошової оцінки)
За земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено (незалежно від місцезнаходження) За земельні ділянки за межами населених пунктів, нормативну грошову оцінку яких не проведено
 

Код3

 

Назва3

для юридич-них осіб для фізичних осіб для юридич-них осіб для фізичних осіб
1 2 3 4 5 6
01 Землі сільськогосподарського призначення х х х х
01.01 Для ведення товарного сільськогосподарського виробництва 1,0 1,0 1,00 1,00
01.02 Для ведення фермерського господарства 1,00 1,00 1,00 1,00
01.03 Для ведення особистого селянського господарства 1,00 1,00 2,00 2,00
01.04 Для ведення підсобного сільського господарства 1,00 1,00     2,00 2,00
01.05 Для індивідуального садівництва 1,00 1,00 5,00 5,00
01.06 Для колективного садівництва 1,00 1,00 5,00 5,00
01.07 Для городництва 1,00 1,00 2,00 2,00
01.08 Для сінокосіння і випасання худоби 1,00 1,00 2,00 2,00
01.09 Для дослідних і навчальних цілей
01.10 Для пропаганди передового досвіду ведення сільського господарства        –         –
01.11 Для надання послуг у сільському господарстві 1,00 1,00 5,00 5,00
01.12 Для розміщення інфраструктури оптових ринків сільськогосподарської продукції
01.13 Для іншого сільськогосподарського призначення 1,00 1,00 5,00 5,00
01.14 Для цілей підрозділів 01.01 – 01.13 та для збереження та використання земель природно-заповідного фонду
02 Землі житлової забудови х х х х
02.01 Для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) 0,05 0,05 5,00 5,00
02.02 Для колективного житлового будівництва 0,05 0,05 5,00 5,00
02.03 Для будівництва і обслуговування багатоквартирного житлового будинку 0,05 0,05 5,00 5,00
02.04 Для будівництва і обслуговування будівель тимчасового проживання 0,05 0,05 5,00 5,00
02.05 Для будівництва індивідуальних гаражів 0,05 0,05 5,00 5,00
02.06 Для колективного гаражного будівництва 0,05 0,05 5,00 5,00
02.07 Для іншої житлової забудови 0,05 0,05 5,00 5,00
02.08 Для цілей підрозділів 02.01 – 02.07 та для збереження та використання земель природно-заповідного фонду 0,05 0,05 5,00 5,00
03 Землі громадської забудови х х х х
03.01 Для будівництва та обслуговування будівель органів державної влади та місцевого самоврядування 0,01

0,01

03.02 Для будівництва та обслуговування будівель закладів освіти
03.03 Для будівництва та обслуговування будівель закладів охорони здоров’я та соціальної допомоги 0,01
03.04 Для будівництва та обслуговування будівель громадських та релігійних організацій 0,01
03.05 Для будівництва та обслуговування будівель закладів культурно-просвітницького обслуговування 0,01
03.06 Для будівництва та обслуговування будівель екстериторіальних організацій та органів 0,01        –
03.07 Для будівництва та обслуговування будівель торгівлі 3,00

10,00*

3,00 5,00

10,00*

5,00
03.08 Для будівництва та обслуговування об’єктів туристичної інфраструктури та закладів громадського харчування 1,00

10,00*

1,00 5,00

10,00*

5,00
03.09 Для будівництва та обслуговування будівель кредитно-фінансових установ
03.10 Для будівництва та обслуговування будівель ринкової інфраструктури
03.11 Для будівництва та обслуговування будівель і споруд закладів науки
03.12 Для будівництва та обслуговування будівель закладів комунального обслуговування 1,00 1,00 5,00 5,00
03.13 Для будівництва та обслуговування будівель закладів побутового обслуговування
03.14 Для розміщення та постійної діяльності органів МНС
03.15 Для будівництва та обслуговування інших будівель громадської забудови 1,00 1,00 5,00 5,00
03.16 Для цілей підрозділів 03.01 – 03.15 та для збереження та використання земель природно-заповідного фонду
04 Землі природно-заповідного фонду х х х х
04.01 Для збереження та використання біосферних заповідників
04.02 Для збереження та використання природних заповідників
04.03 Для збереження та використання національних природних парків
04.04 Для збереження та використання ботанічних садів
04.05 Для збереження та використання зоологічних парків
04.06 Для збереження та використання дендрологічних парків
04.07 Для збереження та використання парків-пам’яток садово-паркового мистецтва
04.08 Для збереження та використання заказників
04.09 Для збереження та використання заповідних урочищ
04.10 Для збереження та використання пам’яток природи 1,00 1,00 5,00 5,00
04.11 Для збереження та використання регіональних ландшафтних парків
05 Землі іншого природоохоронного призначення х х х х
06 Землі оздоровчого призначення (землі, що мають природні лікувальні властивості, які використовуються або можуть використовуватися для профілактики захворювань і лікування людей) х х х х
06.01 Для будівництва і обслуговування санаторно-оздоровчих закладів 1,00

10,00*

5,00

10,00*

06.02 Для розробки родовищ природних лікувальних ресурсів
06.03 Для інших оздоровчих цілей 1,00

10,00*

5,00

10,00*

06.04 Для цілей підрозділів 06.01 – 06.03 та для збереження та використання земель природно-заповідного фонду 1,00 5,00
07 Землі рекреаційного призначення х х х х
07.01 Для будівництва та обслуговування об’єктів рекреаційного призначення 1,00

10,00*

3,00

10,00*

07.02 Для будівництва та обслуговування об’єктів фізичної культури і спорту 1,00 3,00
07.03 Для індивідуального дачного будівництва 1,00 5,00 5,00
07.04 Для колективного дачного будівництва
07.05 Для цілей підрозділів 07.01 – 07.04 та для збереження та використання земель природно-заповідного фонду
08 Землі історико-культурного призначення х х х х
08.01 Для забезпечення охорони об’єктів культурної спадщини
08.02 Для розміщення та обслуговування музейних закладів
08.03 Для іншого історико-культурного призначення 1,00 3,00
08.04 Для цілей підрозділів 08.01 – 08.03 та для збереження та використання земель природно-заповідного фонду
09 Землі лісогосподарського призначення х х х х
09.01 Для ведення лісового господарства і пов’язаних з ним послуг 0,100 0,100 0,100 0,100
09.02 Для іншого лісогосподарського призначення 0,100 0,100 0,100 0,100
09.03 Для цілей підрозділів 09.01 – 09.02 та для збереження та використання земель природно-заповідного фонду 0,100 0,100 0,100 0,100
10 Землі водного фонду х х   х
10.01 Для експлуатації та догляду за водними об’єктами
10.02 Для облаштування та догляду за прибережними захисними смугами 1,50 0,50 5,00 5,00
10.03 Для експлуатації та догляду за смугами відведення 1,50 0,50 5,00 5,00
10.04 Для експлуатації та догляду за гідротехнічними, іншими водогосподарськими спорудами і каналами
10.05 Для догляду за береговими смугами водних шляхів
10.06 Для сінокосіння 1,00 1,00 5,00 5,00
10.07 Для рибогосподарських потреб
10.08 Для культурно-оздоровчих потреб, рекреаційних, спортивних і туристичних цілей 1,50 1,50 5,00 5,00
10.09 Для проведення науково-дослідних робіт
10.10 Для будівництва та експлуатації гідротехнічних, гідрометричних та лінійних споруд
10.11 Для будівництва та експлуатації санаторіїв та інших лікувально-оздоровчих закладів у межах прибережних захисних смуг морів, морських заток і лиманів
10.12 Для цілей підрозділів 10.01 – 10.11 та для збереження та використання земель природно-заповідного фонду
11 Землі промисловості х х х х
11.01 Для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємствами, що пов’язані з користуванням надрами 1,50 5,00
11.02 Для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості 1,50 3,00 5,00
11.03 Для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд будівельних організацій та підприємств 1,50 3,00 5,00
11.04 Для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд технічної інфраструктури (виробництва та розподілення газу, постачання пари та гарячої води, збирання, очищення та розподілення води) 1,50 5,00
11.05 Для цілей підрозділів 11.01 – 11.04 та для збереження та використання земель природно-заповідного фонду
12 Землі транспорту х х х х
12.01 Для розміщення та експлуатації будівель і споруд залізничного транспорту
12.02 Для розміщення та експлуатації будівель і споруд морського транспорту
12.03 Для розміщення та експлуатації будівель і споруд річкового транспорту
12.04 Для розміщення та експлуатації будівель і споруд автомобільного транспорту та дорожнього господарства 1,50 5,00
12.05 Для розміщення та експлуатації будівель і споруд авіаційного транспорту
12.06 Для розміщення та експлуатації об’єктів трубопровідного транспорту
12.07 Для розміщення та експлуатації будівель і споруд міського електротранспорту
12.08 Для розміщення та експлуатації будівель і споруд додаткових транспортних послуг та допоміжних операцій
12.09 Для розміщення та експлуатації будівель і споруд іншого наземного транспорту
12.10 Для цілей підрозділів 12.01 – 12.09 та для збереження та використання земель природно-заповідного фонду
13 Землі зв’язку х х х х
13.01 Для розміщення та експлуатації об’єктів і споруд  телекомунікацій 3,00

10,00*

5,00

10,00*

13.02 Для розміщення та експлуатації будівель та споруд об’єктів поштового зв’язку 2,00
13.03 Для розміщення та експлуатації інших технічних засобів зв’язку 3,00 1,50 5,00 5,00
13.04 Для цілей підрозділів 13.01 – 13.03, 13.05 та для збереження і використання земель природно-заповідного фонду
14 Землі енергетики х х х х
14.01 Для розміщення, будівництва, експлуатації та обслуговування будівель і споруд об’єктів енергогенеруючих підприємств, установ і організацій 3,00

10,00*

5,00

10,00*

14.02 Для розміщення, будівництва, експлуатації та обслуговування будівель і споруд об’єктів передачі електричної та теплової енергії 3,00

10,00*

5,00

10,00*

14.03 Для цілей підрозділів 14.01 – 14.02 та для збереження та використання земель природно-заповідного фонду
15 Землі оборони х х х х
15.01 Для розміщення та постійної діяльності Збройних Сил України
15.02 Для розміщення та постійної діяльності внутрішніх військ МВС
15.03 Для розміщення та постійної діяльності Державної прикордонної служби України
15.04 Для розміщення та постійної діяльності Служби безпеки України
15.05 Для розміщення та постійної діяльності Державної спеціальної служби транспорту
15.06 Для розміщення та постійної діяльності Служби зовнішньої розвідки України
15.07 Для розміщення та постійної діяльності інших, створених відповідно до законів України, військових формувань
15.08 Для цілей підрозділів 15.01 – 15.07 та для збереження та використання земель природно-заповідного фонду
16 Землі запасу 1,00 1,00 5,00 5,00
17 Землі резервного фонду 1,00 1,00 5,00 5,00
18 Землі загального користування 1,00 1,00 5,00 5,00
19 Для цілей підрозділів 16 – 18 та для збереження та використання земель природно-заповідного фонду

 

*За земельні ділянки, які перебувають у постійному користуванні, крім суб’єктів господарювання державної та комунальної форм власності.

 

 

Сільський голова                                                      І.М.Юсиба.

 

  

 

 

 

 

Проект

Додаток 2
до рішення 20 сесії Тур´є – Полянської

сільської ради VІІ скликання

від 27.06.. 20 19р. № 313

 

ПЕРЕЛІК
пільг для фізичних та юридичних осіб, наданих
відповідно до пункту 284.1 статті 284 Податкового
кодексу України, із сплати земельного податку1

Пільги встановлюються на 2020 рік та вводяться в дію
з 01.01.2020 року.

Адміністративно-територіальні одиниці або населені пункти, або території об’єднаних територіальних громад, на які поширюється дія рішення ради:

Код області2 Код району2 Код КОАТУУ2 Назва2
07 10 2123286200

 

 

 

Тур´є – Полянська сільська рада

 

Група платників, категорія/цільове призначення
земельних ділянок
Розмір пільги
(відсотків суми податкового зобов’язання за рік)
1.Група платників: органи державної влади та місцевого самоврядування.

Категорія – землі громадської забудови .

Цільове призначення-03.01 для будівництва та обслуговування будівель органів державної влади та місцевого самоврядування

100
2.Група платників: бюджетні установи, які фінансуються з державних цільових фондів

Категорія –громадської забудови

Цільове призначення-03.15 для будівництва та обслуговування інших будівель громадської забудови

100

 

 

Сільський голова                                             І.М.Юсиба

 

                              АНАЛІЗ РЕГУЛЯТОРНОГО ВПЛИВУ

до проекту рішення Тур´є – Полянської сільської  ради Перечинського району Закарпатської області «Про встановлення ставок та пільг зі сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки на 2020 рік»

Цей аналіз регуляторного впливу розроблений відповідно до вимог чинного законодавства, зокрема Податкового кодексу України, Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності», Закону України «Про запобігання корупції» з урахуванням методики проведення аналізу впливу регуляторного акту.

1.Визначення та аналіз проблеми , яку передбачається розв’язати шляхом

 прийняття регуляторного акту.

Податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, встановлюється згідно з Податковим Кодексом України. Податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки – це місцевий податок, що сплачується платниками за об’єкти житлової нерухомості і зараховується до сільського бюджету.

У зв’язку з потребою встановлення ставок податку на нерухоме майно відмінне від земельної ділянки для визначення надходжень до сільського бюджету Тур´є – Полянської сільської ради виникла необхідність у розробці та затвердженні на сесії Тур´є – Полянської сільської ради проекту даного рішення з метою забезпечення надходжень до сільського бюджету, регламентування відносин щодо сплати даного податку платниками (фізичними та юридичними особами), які знаходяться на території Тур´є – Полянської сільської ради.

Дане питання не може бути вирішене за допомогою ринкових механізмів, оскільки Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено, що до виключної компетенції органів місцевого самоврядування належить встановлення місцевих податків і зборів відповідно до Податкового кодексу України.

Проектом рішення Тур´є – Полянської сільської ради «Про встановлення ставок та пільг зі сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, на 2020 рік» затверджуються ставки податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, та встановлюються пільги для фізичних та юридичних осіб зі сплати даного податку.

 

  1. Цілі регулювання.

Цілями прийняття регуляторного акту є:

– Дотримання вимог Податкового кодексу України в частині встановлення податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки;

– Отримання додаткового обсягу надходжень до сільського бюджету Тур´є – Полянської сільської ради;

– Відкритість процедури, прозорість дій органу місцевого самоврядування при вирішенні питань, пов’язаних зі справлянням податку на нерухоме майно відмінне від земельної ділянки.

 

  1. Визначення та оцінка альтернативних способів досягнення встановленої мети.

Альтернатива відсутня. Згідно вимог Податкового кодексу України податок на нерухоме майно відмінного від земельної ділянки є обов’язковим.

Прийняття сільською радою запропонованого регуляторного акту дасть можливість вирішити визначені проблеми, оскільки проект рішення Тур´є – Полянської сільської  ради «Про встановлення ставок та пільг зі сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, на 2020 рік» повністю відповідає нормам Податкового кодексу України.

 

  1. Механізм та заходи, що пропонуються для розв’язання проблеми.

Для розв’язання проблеми пропонується застосувати наступний механізм та заходи:

– встановлення ставки податку для об’єктів житлової нерухомості, що перебуває у власності фізичних та юридичних осіб;

– встановлення ставки податку для об’єктів нежитлової нерухомості, що перебуває у власності фізичних та юридичних осіб;

– встановлення пільг зі сплати податку на нерухоме майно;

– оприлюднення регуляторного акту в засобах масової інформації та на офіційному веб- сайті Перечинської районної ради.

 

  1. Можливість досягнення визначених цілей у разі прийняття регуляторного акта.

Можливість досягнення мети, передбаченої в розділі 2 даного аналізу проекту рішення Тур´є – Полянської сільської ради «Про встановлення ставок та пільг зі сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, на 2020 рік» є цілком реальною, оскільки прийняття даного проекту рішення надає можливість:

– стабільного надходження коштів до сільського бюджету Тур´є – Полянської сільської ради;

– збільшити обсяги видатків для забезпечення фінансування повноважень органів місцевого самоврядування.

Позитивними факторами будуть:

– додаткові надходження до сільського  бюджету;

– здійснення планування та прогнозування надходжень від сплати податку на нерухоме майно відмінне від земельної ділянки при формуванні сільського бюджету.

 

  1. Очікувані результати прийняття регуляторного акта.

Нижче наведена таблиця з очікуваними результатами прийняття рішення Тур´є – Полянської сільської ради «Про встановлення ставок та пільг зі сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, на 2020 рік»

Сільська рада -Дотримання норм чинного законодавства;

-збільшення надходжень до міського бюджету;

– можливість збільшення витрат на фінансування покладених на органи місцевого самоврядування

Процедура розробки регуляторного акту
Фізичні, юридичні особи та громадяни -Прозорий механізм справляння податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки;

– вирішення соціальних проблем, проектів, покращення інфраструктури населених пунктів Тур´є Полянської сільської ради у зв’язку із збільшенням доходу у сільський бюджет

Витрати на сплату податку на нерухоме майно відмінне від земельної ділянки. із збільшенням доходу у сільський  бюджет.

 

 

  1. Строк дії регуляторного акта.

Строк дії рішення Тур´є – Полянської сільської ради «Про встановлення ставок та пільг зі сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, на 2020 рік» встановлюється довгостроково, до внесення змін або до прийняття нових нормативно-правових актів.

 

8.Показники результативності регуляторного акта

. – кількість платників податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки; – сума надходжень до сільського бюджету від сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки;

– рівень поінформованості платників податку з основними положеннями регуляторного акту.

  1. Заходи за допомогою яких буде здійснюватися відстеження результативності регуляторного акта.

Відстеження результативності регуляторного акту буде здійснюватися відповідно до ст. 10 Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» шляхом застосування базового та повторного відстеження.

      Базове відстеження результативності регуляторного акту буде здійснено до набрання чинності даного регуляторного акту.

     Повторне – через рік з дня набрання чинності, але не пізніше, двох років з дня набрання чинності акту

 

 

Сільський голова                                                                                    І.М.Юсиба

 

Comments are closed.

Перейти до вмісту