Про хід виконання районної цільової соціальної Програми протидії  захворюванню на туберкульоз на 2017-2021 роки (зі змінами від 14.06.2018 року)  

Про хід виконання районної  Програми боротьби з онкологічними  захворюваннями на період до 2021 року( із змінами від 14.06.2018 року)
23.06.2020
Про хід виконання районної Програми «Цукровий та нецукровий діабет на  2016-2020 роки» (із змінами від 31.03.2016 року, від 14.06.2018 року, від 27.06.2019 року)
23.06.2020
Показати всі

Про хід виконання районної цільової соціальної Програми протидії  захворюванню на туберкульоз на 2017-2021 роки (зі змінами від 14.06.2018 року)  

УКРАЇНА

ПЕРЕЧИНСЬКА РАЙОННА РАДА

ЗАКАРПАТСЬКОЇ ОБЛАСТІ

 Сорок третя сесія  УІІ скликання

 

РІШЕННЯ

        

18.06.2020                         м.Перечин                                    №  680

 

 

Про хід виконання районної цільової

соціальної Програми протидії 

захворюванню на туберкульоз на 2017-2021

роки (зі змінами від 14.06.2018 року)

 

Відповідно до статті 43 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”,  розглянувши та обговоривши інформацію директора комунального некомерційного підприємства «Перечинська районна лікарня» Перечинської районної ради Закарпатської області Данилаш В.В. «Про хід виконання районної цільової соціальної Програми протидії на туберкульоз на 2017-2021 роки» (із змінами  від 14.06.2018 року), затвердженої рішенням  районної ради від 23.03.2017 року № 256, районна рада вирішила:

1.Інформацію директора комунального некомерційного підприємства «Перечинська районна лікарня» Перечинської районної ради Закарпатської області Данилаш В.В. « Про хід виконання районної цільової соціальної Програми протидії на туберкульоз на 2017-2021 роки» (із змінами від 14.06.2018 року), затвердженої рішенням районної ради від 23.03.2017 року № 256,  взяти до відома (додається).

2.Директору комунального некомерційного підприємства «Перечинська районна лікарня» Перечинської районної ради Закарпатської області Данилаш В.В і надалі здійснювати контроль за виконанням заходів даної Програми.

3.Фінансовому управлінню районної державної адміністрації (Гапак С.А.) вишукати можливість щодо збільшення фінансування на виконання заходів Програми.

4.Контроль за виконанням цього рішення покласти на першого заступника голови районної державної адміністрації Дупина В.М. та постійні комісії районної ради з питань духовного розвитку, освіти, охорони здоров”я, культури, молоді і спорту та  з питань економічної реформи, планування бюджету, фінансів та контролю за проведенням приватизації (Шеян Ю.Ю.).

 

Голова ради                                                                   М.І.Ласкін

 

 

 

ІНФОРМАЦІЯ

 

Про хід виконання районної цільової соціальної Програми протидії

захворюванню на туберкульоз на 2017-2021 роки (із змінами від 14.06.2018 року )

Районна цільова соціальна  Програма протидії захворюванню на туберкульоз на 2017-2021 роки затверджена рішенням районної ради від 23.03.2017 року № 256 (із змінами від 31.03.2016 року, із змінами від 14.06.2018 року), із врахуванням особливостей епідемічної ситуації району, передбачивши виділення цільових асигнувань на її реалізацію.

Фінансування заходів Програми передбачено за рахунок коштів місцевого бюджету. У 2019 році для забезпечення заходів Програми заплановано 198000 гривень, виділено з місцевого бюджету 50,0 тис.грн. використано 100 відсотків  з для закупівлі медичних препаратів для супровідної терапії. У 2018 році кошти не виділялися.

За останні 3 роки спостерігався значний стрибок  захворюваності активним туберкульозом. Показник значно зріс (становить 95,7 на 100 тис нас) і є найвищим по області. Особливо турбує той факт, що у третини вперше виявлених хворих реєструється хіміорезистентний туберкульоз незалежно від віку, форми туберкульозного процесу. Таким хворим підбирається дороговартісна схема лікування новими протитуберкульозними препаратами. Курс лікування 18-20 місяців, і майже в кожного хворого виявляються побічні реакції, часто загрозливі життю. Хворі, які  отримують ці препарати, повинні дотримуватись безперервного щоденного контрольованого лікування, чіткого моніторингу побічних реакцій (щомісячних біохімічних аналізів крові, електролітів крові, ЕКГ, ЗАК і т. д.)  з метою недопущення перерв у лікуванні, щоб убезпечити нові препарати від резистентності.  Додаткові обстеження, які не виконувалися в КДЛ лікарні проводились  у приватній лабораторії.

За 2019 рік знаходилось на лікуванні 59 хворих на туберкульоз, з них 19 хворих хіміорезистентним туберкульозом. Вперше зареєстрованих хворих на туберкульоз було 29. Більше 80 відсотків захворілих ніде не працюють. Хворі соціально незахищені. Особливо турбує висока захворюваність на туберкульоз серед ромського населення, майже у 4 рази вища, ніж по району. За 2019 рік реєструвався і високий показник смертності – 18,7 на 100 тис. нас. (або в абс. числах померло 6 хворих). Отже, епідеміологічна ситуація з туберкульозу в районі напружена.

У зв’язку з новими підходами у лікуванні туберкульозу, хворих переводять на амбулаторне лікування з першого дня хвороби  за новими міжнародними стандартами, велика відповідальність лягає на первинну ланку. Разом з тим хворі щомісячно мають бути обстежені фтизіатром, підлягають щомісячному моніторингу загальних і біохімічних аналізів крові, сечі, мокроти, ЕКГ і т. д. Для оплати проїзду до фтизіатра хворому потрібні кошти. Також хворий потребує соціальної підтримки з метою забезпечення його продуктовими та гігієнічними  наборами. Ці проблеми не медичні, їх потрібно вирішувати з немедичними структурами району. Адміністрація первинної ланки до сьогоднішнього дня не вирішила питання 7-денного проведення контрольованого лікування з метою надання послуг хворим у вихідні і святкові дні.  В районі проживає хворий, який потребує два рази на день парентеральних введень антибіотиків курсом до 20 місяців.

Станом на 01.01.2020 року фтизіатром райлікарні сумісно із обласним товаристом червоного хреста  розроблені індивідуальні плани медико-соціального супроводу хворого на ТБ/ХРТБ з метою сприяння формування прихильності до лікування шляхом надання соціально-психологічної підтримки, орієнтованої на індивідуальні потреби пацієнта на амбулаторному етапі лікування. За 2019 рік соціальною підтримкою пацієнти на туберкульоз ,з метою, забезпечення прихильності до лікування забезпечені тільки за рахунок  товариства червоного хреста. Всі хворі на туберкульоз, які не виділяють МБТ і не госпіталізовані та хворі, які виписані із ОКТМО “Фтизіатрія”, отримували  лікування амбулаторно під медико-соціальним супроводом за рахунок коштів обласного товариства червоного хреста. Для кожного пацієнта підібрана пацієнт-орієнтована модель лікування по місцю проживання. Всього за 2019 рік отримали лікування 59 хворих ТБ/ХРТБ, а також всі хворі щомісячно отримували продуктові набори, при потребі – дорого вартісне обстеження.

В районі проживає і лікується один хворий з поєднаною патологією  – ко-інфекцією туберкульоз і ВІЛ/СНІД. До лікування антиретровірусними препаратами забезпечений 100% доступом.

За звітний рік в районі вперше зареєстровано  28 бактеріовиділювачів . Виявлено 126 контактних  осіб, в т.ч. 17 дітей . Контактні, які підлягали хіміопрофілактиці, лікуванням забезпечені, але не забезпечені супровідною терапією.

Турбує той факт, що тільки 40 відсотків хворих виявляється при профілактичних оглядах, інші – по зверненню. Цей показник характеризує або низьку якість роботи сімейних лікарів із групою ризику захворювання на туберкульоз, або відсутністю реєстрації пацієнта у сімейного лікаря. У зв’язку із поділом дільниць, реєстрацією пацієнтів, велика частина якраз соціально незахищених осіб залишаються поза увагою сімейного лікаря.

Туберкуліном район забезпечений за рахунок обласного бюджету Туберкулінодіагностикою охоплено дітей 4 – 14 річного віку всього на 45,5 відсотків, а вакцинацією БЦЖ на 95,7відсотків (низький показник за рахунок протипоказів та відмов від щеплень). Рентгенплівкою також район був забезпечений за кошти обласного бюджету.

Посади соціальних працівників не включені до штатних розписів амбулаторного протитуберкульозного закладу.

За кошти обласного товариства червоного хреста проведені психотерапевтом  заходи, спрямовані на зниження рівня стигматизації та дискримінації хворих на туберкульоз, людей, які живуть з ВІЛ, представників груп підвищеного ризику захворювання на туберкульоз та інфікування ВІЛ. Допомога психотерапевта за 2019 рік  надана 14 пацієнтам.

Для покращення епідеміологічної ситуації по туберкульозу у районі необхідне виділення цільових асигнувань як з державного, так і районного бюджетів на реалізацію всіх заходів Програми, реальна взаємодія всіх немедичних структур району, задіяних у виконанні Програми.

 

Директор                                                                  ВАСИЛИНА Данилаш

 

 

Comments are closed.

Перейти до вмісту