Протокол засідання президії № 5
16.06.2017
Протокол засідання постійної комісії від 04 05 2017
22.06.2017
Показати всі

Перечинський район

Перечинський район – мальовничий регіон Закарпатської області, з живописною та різноманітною природою: поля та луки в низовині, пологі схили вкриті лісом, переважно букової породи, багато різноманітних диких тварин. Край, де збережено лемківські обряди і звичаї, що сьогодні представлено у побуті жителів району.

Район має унікальне геополітичне та географічне розташування. На заході межує зі Словацькою Республікою, на півночі – з Великоберезнянським і Воловецьким районами, на сході – зі Свалявським і Мукачівським, на заході і півночі – з Ужгородським районами Закарпаття. Вигідне географічне розташування району дає можливість здійснювати активну діяльність із залучення інвестицій та впровадження інвестиційних проектів. Перечинщина має тісні, стабільні партнерські зв’язки із прикордонними регіонами сусідніх країн, зокрема Словаччини, Угорщини, Польщі.

Загальна довідкова інформація:

Населення – 31,7 тис. чол.

Територія – 626 кв. км (5,1% території області).

Знаходиться у північно-західній частині Закарпаття.

Цікаво:

 • Переважну більшість території району займають гори.
 • Найвищою точкою Перечинщини є вершина Полонина Руна, що підіймається на 1.479 метр.
 • Гірські хребти Полонина Руна, Синаторіа, Чонтош та Липова скала.
 • По території району протікають річки Уж, Лютянка, Туричка, Тур’я, Шипот.
 • На території району знаходиться вулканічне озеро Ворочівське та каскад гірських водоспадів Лумшорський.
 • Між горами знаходиться відома Ужанська та Турянська улоговини.

Народні промисли:

 • Вишивка (Перечин, Туриця)
 • Ткацтво (Туриця)
 • Художня обробка дерева (Перечин, Порошково)
 • Кераміка (Перечин)

Музеї на території Перечинського району:

 • Музей міста Перечин у м. Перечин
 • Лемківська садиба у селі Зарічево
 • “Ромська хата” у селі Зарічево
 • Музей побуту та звичаїв “Склад” в Дубриничах

Дерев’яні храми:

 • На території Перечинського району знаходиться унікальна деревяний храм у селі Лікіцари, котрий було збудовано з ялини в XVII ст., у 1748 р. перебудовано. Зруби вкрили двосхилим дахом. Піддашшя і дах мають профільований карниз із цільного бруса. Над бабинцем – невисока квадратна башта з бароковим завершенням. Подібна до башти невелика главка увінчує гребінь даху над вівтарем.

Унікальні об’єкти Перечинщини:

 • Пам’ять про листоношу. В селі Тур’ї Ремети (за 10 км від Перечина) знаходиться історична пам’ятка XIX століття — меморіальна дошка листоноші, виготовлена і встановлена вдячними земляками, які високо оцінили життєвий подвиг поштаря Теодора Фекете, здійснений ним у далекому минулому. А у самому центрі Перечина знаходиться памятник листоноші. Памятник листоноші входить до переліку “Оригінальні памятники Закарпаття“, що сформований “Туристичним інформаційним центром Закарпаття”.
 • Закарпатські французи. Цікавим фактом з історії Перечинщини є те що жителів одного з найбільших населених пунктів району – Туря Ремети, мешканці сусідніх сіл називають “жаблярами”. І дійсно якщо заглянути у меню одного з кафе села то тут можна побачити у меню дві традиційні для цього села страви… “жаблячі лапки” та “черепаховий суп”. Дивно, але як свідчить історія за часів нашестя Наполеона в селі були розквартировані полонені французькі вояки, які потім тут і залишилися тут назавжди створивши власні сімї і звичайно передавши свої французькі звичаї (зокрема, кухню) місцевому населенню.
 • Чани у селі Лумшори. Жителі та гості краю мають унікальну нагоду зануритись у 1000-літрову ємність (чан), що розігрівається вогнищем, з цілющими мінеральними водами, температурою до +40–45°С.

Проживання: Перечинський район – своєрідний регіон, де збережено лемківські обряди і звичаї, підтримуються історичні традиції просвітян 20-30 років XX століття.

Туристів приймають 13 туристично-оздоровчих закладів (у т. ч. два мотелі), а також 62 сільські садиби. Найновішим туристичним об’єктом району є туристично-оздоровчий комплекс “Воєводино”, одна з будівель якого зведена над ставками, у яких розводять форель, коропів.

Зимовий відпочинок пов’язаний, насамперед, з лікувально-оздоровчим комплексом “Полонина”, базою відпочинку “Лумшори”, “Шиповець” та “Воєводино”. Серед послуг, що надаються: сауна, російська та фінська лазні, більярд, басейн, спортмайданчики. Працюють кілька невеличких гірськолижних трас, є можливість для верхової їзди на гуцульських конях.

Літній та міжсезонний відпочинок: катання верхи на конях, риболовля в ставках та річках, мисливство в лісових угіддях (у спеціально відведених місцях), «грибні», «ягідні» тури. За домовленістю для туристів влаштовують екскурсії. Підприємницькі структури надають послуги любителям спортивної риболовлі.

Пропонується «гастрономічний туризм»: закарпатські страви, в т.ч. бограч, кнедлики, гомбовці, галушки, голубки, консервовані за давніми унікальними рецептами овочі, фрукти, гриби та ін.. все більш популярною стає «слоу фуд» здорова їжа, як альтернатива фастфуду у містах .

Туристам пропонують маршрути різної тривалості (у днях): перехід через Вільшанський діл; вихід на гору “Соколець”; мандрівка в печеру “Дірявий камінь”; – ворочівські озера “Сині болота”; відвідання водоспадів у селі Лумшори та в урочищі Шипот.

Значний туристично-рекреаційний потенціал району. Населені пункти розташовані в гірських долинах, які сполучені між собою шосейними дорогами. Це створює сприятливі умови для розвитку сільського зеленого туризму.

За сприяння інвесторів є можливість відновити роботу вузькоколійних залізниць – своєрідних “гірських трамваїв”, які залишилися у спадок з часів Австро-Угорщини і проходять мальовничими куточками району. Значні резерви на Перечинщині є для розвитку альпінізму, дельтапланеризму та інших екстремальних видів спорту і туризму. У осінньо-зимовий період, під час повноводдя є змога організовувати сплави катамаранами по ріках Уж і Тур’я. Цілком реальною є перспектива відкрити оглядові вертолітні лінії для туристів “Ужгород – Полонина Руна”, “Ужгород – Шипот (с. Тур’я Поляна)”, “Ужгород – Воєводино (с. Тур’я Пасіка)”.

Розгалужена мережа транспортних шляхів з’єднує районний центр із усіма населеними пунктами, а також містами та областями України. Протяжність усіх автошляхів Перечинського району – 134,8 км.

Відстань до Києва – 840 км.

Відстань до обласного центру м. Ужгород – 20 км.

Відстані до найближчих європейських столиць:

Будапешта – 350 км;

Братислави – 510 км;

Варшави – 570 км;

Белграда – 605 км;

Праги – 740 км;

Бухареста – 800 км;

Кишинева – 710 км;

Загреба – 700 км;

Відня – 600 км.

Відстані до цікавих туристичних місць:

 • Чани у селі Лумшори – 25 км, 23 хв на авто
 • Ужгородський замок – 25 км, 25 хв на авто
 • Ужоцький перевал – 70 км, 60 хв на авто
 • Тисячолітній дуб у селі Стужиця – 50 км, 50 хв на авто
 • Гора Красія, Кострино – 40 км, 40 хв на авто
 • Невицький замок, 7 км, або 10 хв на авто

Comments are closed.

Перейти до вмісту